Držíte alternativní dietu? Nevyřazujte mléko!

[slideshow_deploy id=’4001’]

Proč nevyřazovat z alternativ mléčné výrobky..

nakrájené kostičky sýru, obrázek k článku o alternativním stravováníBez masa se člověk obejít může, ale je potřeba zajistit odpovídající zdroj plnohodnotných bílkovin. Z tohoto pohledu se z alternativních způsobů stravování jeví jako optimální volba lakto-ovo-vegetariánství nebo stravování podle ajurvédy, kde je povolena konzumace vajec, mléka a mléčných výrobků.

Argumenty proti mléčným výrobkům jsou často vědecky nepodložené, závěry studií bývají překrucovány. Mezi nejčastější „proti“ patří, že mléko a mléčné výrobky zahleňují- Dále také tvrzení, že se vápník z mléka špatně vstřebává a naopak konzumace mléka vede k osteoporóze, zvyšuje se riziko nemocí srdce a cév, zvyšuje se riziko vzniku nádorových onemocnění, vede k bolestem hlavy. Jaká je pravda?

[caption id=”attachment_5862″ align=”alignright” width=”136″]PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.[/caption]

Mléko a mléčné výrobky zcela jistě tvoří důležitou součást vyváženého jídelníčku. Jsou zdrojem bílkovin a důležitých vitaminů a minerálních látek. Bílkoviny mléka a bioaktivní peptidy, které vznikají jejich trávením, mají významné účinky na lidské zdraví. Jedná se o účinky antimikrobiální, protivirové, imunomodulační, protirakovinné, významné účinky jsou na snížení krevního tlaku, který stojí v pozadí nemocí srdce a cév,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci projektu Bílé plus. „Klinické studie dále potvrzují pozitivní efekt konzumace méně tučného mléka a mléčných výrobků na diabetes 2. typu, zároveň i na inzulinovou senzitivitu, příjem potravy a tělesnou hmotnost, což jsou zdravotní problémy dnešní doby.“

Mléko a mléčné výrobky poskytují komplex látek důležitých pro zdraví kostí, jako jsou plnohodnotné bílkoviny, vitamin C, D, K, železo, hořčík, zinek. Využitelnost vápníku je vysoká i díky jeho obsahu (1200 mg/1 l mléka), přítomnosti laktózy a optimálnímu poměru mezi vápníkem a fosforem. Studie ukazují, že pravidelná konzumace mléka může u žen zmírnit progresi osteoarthrotických změn (Lu, B. et al. Arthritis Care Res, 2014).

Projekt Bílé plus
Projekt agrární komory České republiky, Bílé plus, který si dal za úkol zvýšit konzumaci mléka a mléčných výrobků.Na projektu Bílé plus spolupracují odborníci, kteří mají dlouholeté zkušenosti s výzkumem mléka nebo s výživovým poradenstvím.

Výrobky z mléka mohou snižovat riziko vzniku rakoviny tlustého střeva..

fotka dívky s jogurtem ke článku o zdravé stravě, mléčných výrobcích a prebiotikach na stránkách gastrovyletystudie nejsou zcela jednotné, protože nádory vznikají na podkladě multifaktoriálních příčin a není jednoduché označit jednu příčinu. Z nutričních faktorů je ve vztahu k nádorovým onemocněním považován za jednoznačně protektivní dostatečný příjem ovoce a zeleniny (pro vysoký obsah antioxidačně působících látek a fytochemikálií), za jednoznačně negativní je považována nadměrná konzumace sekundárně zpracovaného masa (uzeniny, apod.).

„Výsledky epidemiologických studií nejsou zcela jednoznačné – ve vztahu k nádorům prsu a prostaty je za rizikový považován velmi vysoký příjem tuků z mléčných výrobků a přítomnost IGF-1. Na druhou stranu epidemiologické studie ukazují, že konzumace mléka a mléčných výrobků může snižovat riziko kolorektálního karcinomu,“ pokračuje odbornice.

Denně 2-3 produkty z mléka, při potížích s jejich trávením doplňujte nejen vápník odjinud

Tvrzení, že mléko způsobuje bolesti hlavy, je dáno tím, že jednou z aminokyselin v mléce je histidin, z něhož vzniká histamin. Histamin se nachází v některých zrajících nebo plísňových sýrech, červeném vínu, uzených rybách, droždí apod., přičemž u některých osob konzumace těchto potravin způsobuje bolesti hlavy typu migrény, svědění, pokles krevního tlaku.

Z pohledu selského rozumu je vhodné volit střední cestu, tj. mléku a mléčným výrobkům se nevyhýbat – samozřejmě s výjimkou osob trpících výraznější formou laktózové intolerance nebo osob s alergií na mléčnou bílkovinu. Denní příjem mléka a mléčných výrobků by měl činit 2-3 porce denně,“ dodává PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci projektu Bílé plus.( více o laktózové intoleranci zde.)

recept:Krémový cibulkový dipPokud ale musíte zdravotních důvodů mléčné výrobky vyřadit, přemýšlejte nad skladbou své stravy. Jako náhrada bílkovin se nejčastěji užívají nápoje ze sóji, obilovin (rýže, kukuřice, oves, pohanka), ořechů (mandle, kokosový ořech, lískové ořechy), semen (mák, sezam). Pro vyšší příjem vápníku je doporučováno časté zařazování brokolice (47 mg/100 g) a květáku (22 mg/100 g), máku (1436 mg/100 g), velmi vhodné je vybírat si vápníkem obohacované potraviny.

Meruňková pochoutka s ovesnými vločkami

Recepty

Přemýšlíte, jak v létě zchladit žízeň nejen sobě, ale i dětem? Přinášíme vám proto s projektem na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus několik jednoduchých, ale zároveň nápaditých receptů na letní drinky, jejichž základem je mléko, tvaroh, ricotta, zakysaná smetana a další produkty z mléka. Více zde.

dívka s mlékem a ovocnou šťávou u snídaně k článku s recepty o probiotikach

Naučte děti pít mléko!

Chcete to nejlepší pro své děti? Naučte je pít mléko! Pro naprostou většinu lidí našeho etnického původu je konzumace mléka a mléčných výrobků mimořádně prospěšná nejen s ohledem na obecné výživové dopady, ale dokonce i na funkci imunitního systému. Více zde.

Líbil se Vám náš článek?