Relax a zábava v lázních Bükfürdő

Snímek dvojce lidí užívajících si v bazénu při dovolené v Maďarských lázních BükLámete si hlavu nad výběrem té nejlepší letošní dovolené? Zdá se Vám rok od roku tento úkol náročnější? Politická situace v mnoha destinacích se stává nepřehlednější a pobyt v mnoha zemích nebezpečnější, než před několika lety. Máme pro vás zajímavý tip! Dopřejte si dovolenou plnou pohody a relaxace jen pár hodin jízdy od našich hranic. Vydejte se do lázní. Konkrétně do druhých největších Maďarských lázní Bükfürdő. 

Obec Bük, ve které se lázně nachází, leží jen pár kilometrů za hranicí Rakouska. Pohodovou cestou se sem po kvalitních rakouských cestách dostanete z našeho hlavního města za necelých pět hodin jízdy (zobrazit trasu zde).  Cestou doporučujeme příjemnou zastávku v příhraničním městě Köszeg. Městečko plné malebných uliček s řadou historických památek, zajímavých muzeí a majestátním hradem zaujme zajisté každého cestovatele. (více o městě Köszeg zde). 

Voda cennější než nafta?

Maďarské lázeňské městečko Bük
Nejstarší stavení v obci Bük

Ač historie městečka Bük sahá daleko do doby bronzové, za jeho rozkvětem stojí objevení lázeňského pramene datované na konec 50. let 20. století. Ten byl na hranici katastru obce objeven místo ropy. Na základě tohoto objevu byly v roce 1962 uvedeny do provozu první (sezónní) léčebné lázně. Překvapení dělníků hledajících ropu muselo být jistě veliké, ale lze jen spekulovat, zda by nafta z dlouhodobého hlediska přinesla městu větší prosperitu. Zatímco ve 40. letech zajišťovalo obživu 70-ti procentům zdejších obyvatel zemědělství, dnes v tomto sektoru pracuje již pouhých 9% občanů v aktivním věku a celých 68% působí v oblasti služeb.

Obec turistům zaslíbená

V současné době obec Bük a přilehlá lázeňská část Bükfürdő nabízí nepřeberné množství restaurací a ubytování všech standardů a cenových relací. Od noclehu v soukromí, přes  příjemné penziony, až po luxusní hotely ( více o ubytování v Maďarských lázních zde).  Naše redakce může vřele doporučit ubytování v Penzionu Maraczivilla, kde se bez problémů domluvíte česky. Vila nabízí příjemný pobyt pro dvojice i pro rodiny s dětmi. Paní domácí si turistů velmi váží a v rámci možností ráda vyjde vstříc každému vašemu přání (více o penzionu Maraczivilla zde).

Cestujeme do Maďarska
  • občan České republiky může cestovat do Maďarské republiky na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu
  • zastupitelský úřad ČR – Budapest VI., Rózsa u. 61
  • řidiči motorových vozidel potřebují platný český řidičský průkaz, technický průkaz vozidla, tzv. zelenou kartu = mezinárodně platný doklad o pojištění vozidla. Pokud nejsou majiteli vozidla, se kterým cestují, doporučujeme vzít s sebou úředně ověřené zplnomocnění k používání svěřeného vozidla
  • měna: forint (HUF)  

Dopravu mezi obcí Bük, hotelovými resorty a lázeňskou částí Bükfürdő zajišťuje turistický vláček ,,Dotto” ( jízdní řád ve formátu pdf můžete stáhnout zde). Samotná lázeňská část obce nabízí nepřeberné množství zážitků. 

Mezi vyhledávané atrakce patří Crystal Tower – věž, houpačka a prolézačka v jednom. Tato velkolepá atrakce nabízí adrenalinový zážitek pro každého. Třípatrová věž skýtá různé stupně obtížnosti.  Naleznete zde lanovou dráhu o délce více než jeden kilometr, obří houpačku, opravdu rychlou 200 metrů dlouhou klouzačku, desetimetrovou lezeckou stěnu, či bezpečné hřiště pro děti již od tří let.

Příjemný a zdraví prospěšný zážitek nabízí také Kneipp Park, volně přístupná botanická zahrada plná koření a léčivých bylin. Park protíná 510 metrů dlouhá ,,kneipp” stezka plná různých písků, kamínků a rozličných druhů půdy, které při chůzi naboso masírují vaše reflexní body a mají tak příznivý účinek na krevní tlak. V parku se nachází také nepřeberné množství míst k relaxaci a odpočinku.

Lázně Bükfürdő

Lázně Bükfürdő- venkovní léčebný bazénAreál lázní se nachází na rozloze 14 hektarů a se svými 32 bazény a vodní plochou větší než 5200 metrů čtverečních nabízejí dokonalou relaxaci a zábavu pro každou generaci.

Lázně jsou rozděleny do tří samostatných částí. Léčebné bazény a venkovní koupaliště, zážitkové koupele a saunový svět. Vstupenku lze zakoupit samostatně do jedné z částí, nebo můžete zvolit jednu z velkého množství kombinací. V nabídce jsou také výhodné několikadenní permanentky. Do jednotlivých částí vstupujete přes turnikety pomocí čipu v náramku, který dostanete namísto vstupenky, jak je to již celkem běžné v mnohých aquaparcích u nás. Pro použití šatní skřínky je zapotřebí vložit  100 Forintovou minci, nezapomeňte si tedy včas rozměnit. Mince je Vám při odchodu samozřejmě vrácena.

I. zóna: léčebné bazény a koupaliště

Lázně Bükfürdő- pár seniorů na ozdravné kůře - Ma´darské lázněLéčivé vody lázní Bükfürdő mají jedinečné složení minerálů ( 15 000mg/l). Obsahují vápník, hořčík a fluor s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Jsou vhodné pro terapeutickou léčbu pohybových onemocnění, gynekologických problémů a ve formě pitné kúry pro léčbu zažívacích potíží. Kryté i venkovní bazény obsahují léčivou vodu teplou 32-38°C.  Bazény vhodné ke koupání a sportu mají teplotu 26 až 28°C. Pro nejmenší návštěvníky jsou k dispozici dětské bazény, kde si mohou užívat vody za bezpečných podmínek. Návštěvníci, kteří se chtějí odreagovat od denních starostí, potěší budova s relaxační zónou, kde se mohou oddávat dokonalému zážitku z odpočinku v těsné blízkosti přírody. Budova s odpočinkovou zónou svým návštěvníkům nabízí kromě bezplatných lehátek i pro děti hračky, pro dospělé společenský koutek, vytápěné odpočinkové plochy a pokoj pro maminky s miminkem.

II.zóna: zážitkové koupele

Pár ve vířivce Lázně Bükfürdő Kryté zážitkové koupele jsou otevřeny celoročně. V zážitkovém bazénu proudí divoká řeka, relaxaci nabízí bublinková lůžka a bublinkové koupele. Příjemné odreagování poskytuje také skupina částečně krytých bazénů, sestávající ze čtyř bazénů naplněných léčivou a pitnou vodou. Nejmenší děti zde naleznou brouzdaliště a krytý zážitkový komplex skluzavek, který se skládá ze tří částí. Zážitkové skluzavky jsou oživeny světelnými a barevnými efekty, díky kterým je jízda zvláštnější a veselejší.

III.zóna: saunový svět

Lázně Bükfürdő masážeZde naleznete tepidarium, parní lázně, infra a finskou saunu, aromatickou saunu a venkovní finskou saunu. Odpočinek po pobytu v sauně zajistí saunový dvůr a kryté saunové odpočinkové prostory. Na závěr perfektního saunování můžete využít vnitřní či venkovní ochlazovací bazén, Jacuzzi nebo Kneippův bazén.

Lázně nabízí také celou řadu doplňkových služeb, léčebných procedur a masáží. Ze široké nabídky je rozhodně co vybírat. Léčivé masáže, exotické masáže, kurzy plavání, různé druhy zábalů a mnoho a mnoho dalšího. Celou nabídku a podrobné informace v českém jazyce naleznete na oficiálních stránkách lázní zde.

Maďarské lázně Bükfürdő nabízí opravdu mnoho zážitků a příležitostí k aktivní i relaxační dovolené a zajisté si zde každý člen rodiny najde to své. 

• Zbyněk Metelka

 

 

 

Líbil se Vám náš článek?