Zprávy: Jihočeská Niva již pět let nese logo chráněného zeměpisné označení

Chráněné zeměpisné označení třeboňský kapr

Jihočeská Madeta je na svou Nivu hrdá

„Logo Chráněné zeměpisné označení, které jsme získali pro naše sýry Jihočeská niva a Jihočeská Zlatá niva před pěti lety, je na jejich obalech umístěno od února 2011.

Je nejen nepochybnou ochranou obou sýrů, ale navíc také potvrzením jejich výjimečnosti. O tom svědčí i skutečnost, že právo používat tuto značku získalo v České republice včetně našich dvou sýrů pouze třiadvacet výrobků.

Blaťácké zlatoPřestože v tuzemském potravinářském průmyslu existuje poměrně velká řada jiných značek kvality a původu, což není pro orientaci zákazníků vždy nejjednodušší, je logo Chráněné zeměpisné označení potvrzením kvality obou sýrů i zárukou jejich autentičnosti. Kladný vliv se odráží také ve stále větším zájmu českých spotřebitelů o původní tuzemské, kvalitní a poctivé výrobky, k nimž tradiční sýry Jihočeská niva a Jihočeská Zlatá niva právem náleží,“ uvádí Jan Teplý, ředitel obchodu, marketingu a nákupu Madeta a. s.
„Obliba těchto plísňových sýrů nebyla zpočátku výroby začátkem 50. let minulého století příliš vysoká a více než dvě třetiny produkce tehdy putovaly do Velké Británie. Časy se ale mění a obliba Jihočeské nivy a Jihočeské Zlaté nivy stále stoupá,“ doplňuje Jan Teplý.

Jihočeská Niva

Jihočeská niva

Jihočeská niva Tradiční pochoutka z Madety Český Krumlov, Jihočeská niva s 50 % tuku v sušině, získala své jméno podle šumavských luk. Vyrábí se od začátku 50. let minulého století. V současné době už lahodný sýr s modrozelenou plísní nezraje ve skalních štolách, ale v moderních nadzemních sklepích, nadále však platí, že Madeta Český Krumlov vyrábí prakticky největší množství tohoto sýra v republice. Výroba Jihočeské nivy, plísňového sýru typu rokfóru, trvá i se zráním jeden měsíc. Nezaměnitelnou chuť jí dodává kultura Penicillium rocqueforti, kterou si sýraři pěstují ve firemní laboratoři a postup si bedlivě střeží. Ročně putuje na pulty obchodů a stoly labužníků na tři tisíce tun Jihočeské nivy a na její kvalitu dohlížejí nejen samotní mistři sýraři, ale i pracovníci laboratoře.

Jihočeská Zlatá niva

Jihočeská Zlatá nivaSýr s modrou plísní uvnitř, jenž díky ušlechtilé plísni Penicillium rocqueforti vyniká slanou a pikantní chutí, zraje v moderních sklepích při stálé teplotě a vlhkosti a při jeho výrobě je důležitá i ruční práce. Každý bochník této lahůdky leží před uložením ke zrání dva dny v lázních se solným roztokem, ale pak jej pracovníci Madety Český Krumlov musejí vzít do rukou, když jej ještě ručně solí. Pro zabezpečení přístupu kyslíku potřebného pro růst plísně musí být do každého bochníku strojově aplikované vpichy. Jihočeská Zlatá niva nesoucí Chráněné zeměpisné označení EU a označení Regionální potravina Jihočeského kraje 2010 zraje minimálně šest až osm týdnů a obsahuje 60 % tuku v sušině. Díky vyššímu obsahu tuku v sušině je jemnější a roztíratelnější než Jihočeská niva.

Kam dál?
RomadurMáte rádi Jihočeské sýry? V Našem seriálu České sýry se o nich dozvíte více!
Líbil se Vám náš článek?