www.Gastrovylety.cz představují seriál České sýry

[slideshow_deploy id=’1208’]

Objevte kouzlo českých sýrů, mají tradici a styl 

Ze všech médií, od známých televizních kuchařů, gurmánů a gurmetů je slyšet kritika českých sýrů. Jako by český sýr byl pouze jeden, a to eidam, přes který není vidět na české sýrové skvosty, přičemž některé z nich nemají ve světě obdobu. Proto Vám gastrovýlety.cz přináší seriál, ve kterém se dozvíte vše o kvalitních sýrech domácí produkce, za které se opravdu nemusíme stydět. Začneme velkými hráči na trhu a tak si v prvním díle tohoto seriálu představíme zlato z jižních Čech – Blaťácké zlato a unikátní sýr Romadur. V dalších dílech se vypravíme  na Moravu, za vůní Olomouckých syrečků. Také si něco povíme o Pivním sýru a o malých lokálních výrobcích a farmářích, vyrábějící své sýry srdcem z kozího či ovčího mléka.

Tak jako slunce září nad jihočeskými rybníky, zrají v Madetě Zlata bochníky…

[caption id=”attachment_1225″ align=”alignleft” width=”150″]Blaťácké zlato s fíkovou marmeládou a na ohni opečenou bagetkou Blaťácké zlato s fíkovou marmeládou a na ohni opečenou bagetkou[/caption]

Soběslavsko-veselská blata, cíl mnoha turistů, nabízející přírodní krásy a lidovou architekturu, označovanou jako jihočeské selské baroko, leží nedaleko Řípce, kde se tento lahodný sýr vyrábí. Veselská blata dali sýru jen část názvu, v jeho druhé části se odráží paprsky zlatavého slunce, dopadající na hladiny jihočeských rybníků.

Tento měkký sýr se zde vyrábí již od prvních let druhé světové války a sami sýraři překreslovali a vylepšovali první projekty, prototypu stroje na jeho mechanizaci. Což mělo za výsledek, vytvoření dokonalé technologie, kdy se při výrobě sýr nedostane téměř do lidských rukou. Blaťácké zlato je obdobou italského sýra typu Bel Paese, který na začátku 20.století vytvořila sýrařská rodina Galbaniů. Obsahuje 50% tuku v sušině, má hořkomandlovou, nakyslou chuť a na jeden kilogram je potřeba 8,5 litru mléka s tučností 3,9 procenta. Ve zracích sklepích Řípského závodu, byste se rázem ocitli mezi zhruba 85 tisíci bochníky, čili ve společnosti přibližně 120 tun ,,zlata” které zde zraje při teplotě 6-8°C, čtyři až šest týdnů. V prodeji jsou tři varianty tohoto sýru, čisté, se zeleným pepřem nebo vlašskými ořechy.

Není moc důvodů, proč by měl člověk tento výborný sýr tepelně upravovat, doporučujeme ho podávat s kvalitním pečivem, čerstvým ovocem, nebo třeba s domácí fíkovou nebo rebarborovou marmeládou. A hlavně s kvalitním bílým vínem, které umocní chuť sýra.

Originál v modrém obalu s pečetí…

Romadurs lahodnou chutí a nezaměnitelnou vůní, to je Romadur, sýr zrající pod mazem. Kořeny tohoto sýru nalezneme v Belgii a jeho název je odvozen od slova remoudre, což znamená mléko po dojení. Základem sýra je mléko vysoké jakosti, splňující fyzikálně-chemické a mikrobiologické vlastnosti. Vždy musí projít šetrnou pasterizací, která zaručí zničení škodlivých látek, ale zároveň v mléce zachová vitamíny a minerální látky. Následně probíhá síření a formování sýra do známého tvaru hranolku, který se nasolí a nechá zrát ve zracím sklepě 14 dní za přísně dodržované teploty a vlhkosti. Sýr se zde pravidelně obrací, potírá solným roztokem a aplikuje se zde mazová kultura Brevibacterium linens, rozkládající laktosu a bílkoviny, způsobující specifickou chuť a aroma.

Romadur
Romadur si nejlépe vychutnáte s tmavým chlebem a mladou cibulkou

Při konzumaci tohoto sýra do těla přijímáme prospěšné látky, jako je vápník a velké množství bílkovin. Vápník je nezbytný pro stavbu kostí, snižuje krevní tlak, působí proti rakovině tlustého střeva a povzbuzuje nervovou soustavu a činnost srdce. Bílkoviny jsou důležité pro růst a revitalizaci tkání v těle, jsou nezbytné pro tvorbu protilátek bojujících s infekcemi a zkracují dobu regenerace.

Nejlépe si ho vychutnáte s tmavým pečivem, poctivým máslem, cibulkou a s červeným vínem nebo dobře vychlazeným pivem.

V dalším díle našeho seriálu si vychutnáme český unikát, olomoucké syrečky a navštívíme také netradiční cukrárnu, kde tento sýr přetváří na neuvěřitelné dezerty.

Děkujeme firmě Madeta za poskytnuté informace a fotografie.

Pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka
 

Kam dál:

Sýry z Kozí farmy Rozinka
Sýry z Kozí farmy Rozinka
Tvarúžková cukrárna Loštice
Tvarúžková cukrárna Loštice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *