Toyen ve Valdštejnské jízdárně v Praze (do 15.srpna 2021)

Toyen ve Valdštejnské jízdárněMezinárodní výstavní projekt připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris.

Marie Čermínová – Toyen (1902 – 1980) – patří k nejoriginálnějším a nejznámějším českým umělkyním 20. století, navíc se ještě za svého života proslavila i ve Francii, kde od roku 1947 trvale žila. Její výrazná tvorba i neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě čím dál větší zájem o její osobu i dílo, málokde však měli diváci možnost je zhlédnout v celé šíři. Poslední velká výstava díla Toyen proběhla v roce 2000 v Praze a o dva roky později ve francouzském Saint-Etienne. V Paříži se překvapivě dosud velká retrospektiva nekonala a v Německu je Toyen stále téměř neznámá. Proto si tento mezinárodní projekt, který vznikl ve spolupráci tří prestižních institucí Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris, klade za cíl představit její dílo v co nejucelenější podobě a prostřednictvím tří výstav a podrobného katalogu ve čtyřech jazykových mutacích s ním seznámit evropské publikum.

Startuje se v Praze

První etapa projektu se uskutečnila v Praze ve Valdštejnské jízdárně. Výstava je koncipována chronologicky a rozdělena do časových úseků v závislosti na důležitých etapách tvorby Toyen. Zároveň však vypichuje důležitá témata, která se objevují průběžně v celém jejím díle, například erotiku či alchymii. Ukazuje nejen obrazy a kresby, ale i bohatou ilustrační tvorbu. Důraz je kladen také na zásadní spolupráci Toyen s přáteli jak z pražské, tak pařížské surrealistické skupiny, ať už to byli malíři či básníci: Jindřich Štyrský, Jindřich Heisler, André Breton, Benjamin Péret, Radovan Ivsic, Annie Le Brun a další. Díla jsou zapůjčena z českých a evropských muzeí i soukromých sbírek. Koncepci projektu vytvořily kurátorky Anna Pravdová, Annie Le Brun a Annabelle Görgen. K výstavě připravujeme bohatý doprovodný program.

Teprve shlédnutí tvorby Toyen na vlastní oči umožní pozorovateli pochopit jak obdivuhodná její tvorba ve skutečnosti byla a jak důležité je její docenění – a to i v mezinárodním měřítku. Oslňující dávku talentu i předpokladů, jimiž tvůrkyně doslova oplývala,je nutno objevit na vlastní oči. Originalita a schopnost okouzlovat stojí za objevení. Ne náhodou jsou v současné době dražená díla Toyen oceňována částkami v desítkám milionů korun… Výstava stojí za návštěvu jako málokterá jiná…

Miroslav Navara/TZ