Šťastná zastávka u jihomoravských vinařů

Vinařství B/V v Ratíškovicích vyrábí vynikající vína

expozice vín -veletrh Wine Prague 2017 Konec května znamenal ve veletržním areálu PVA v pražských Letňanech jednu z vrcholných vinařských prezentací v Česku – veletrh Wine Prague 2017. Letos se mohl chlubit mimořádným množstvím vystavovatelů, jak z domova, tak ze zahraničí.

Skoro se chce konstatovat, že učinit si celkový obrázek o nabídce, se kterou se tu bylo možno setkat bylo fyzicky nemožné. A tak došlo k výběru… My jsme se m.j. zastavili u společného stánku vinařů z moravského Slovácka, jmenovitě u vinařství Bábíček/Vacenovský z Ratíškovic.  A dlužno poznamenat, že to byla zastávka podařená… Tato lokalita se nachází v oblasti, kde se to vinařskými obcemi jen hemží a tak není divu, že zdejší vinaři to s hrozny umějí a jejich vína nezklamou. Co o sobě říkají, aby jejich pozvánka měla „říz“?

Cílem vinařství je produkce vysoce kvalitních přívlastkových vín z hroznů, vypěstovaných na historicky vyhlášených vinicích s výbornou polohou, kde se rodí jejich jedinečnost a neopakovatelnost. Při výrobě jsou respektovány jak moderní trendy, tak  i historické zkušenosti našich předků. Spolu s moderní vinařskou technologií a šetrným zpracováním hroznů vznikají podmínky pro ve výsledku jedinečné víno, které svým projevem dokonale vyjadřuje místo, odkud pochází a charakter odrůdy, ze které je vyrobeno.
I když základem pro zdařilé víno je pouze dokonalý hrozen a jakékoliv snahy o jeho další zlepšování jsou jen odrazem kvality výchozí suroviny, tak vybrané partie vín jsou dále školeny a zušlechťovány zráním ve francouzských dubových sudech. V případě, že k tomu byla předurčena, touto cestou získají dokonalejší strukturu, plnost a komplexnost, jak co do aromatu, tak i chuti. Sklepní hospodářství vinařství B/V je soustředěno do historické budovy bývalé zámecké sýpky v sousedních Miloticích, která pochází z počátku 18.století, kdy vrcholila barokní přestavba zdejšího zámku.

Tato informace nám napovídá, že výlet do Ratíškovic zdaleka nemusí být jen otázkou cesty za vínem, ale může mít i pestrý turistický poznávací program. To už záleží čistě na našem osobním vkusu, zálibách a zájmech. Slovácko – což jistě pro nikoho z nás nebude novinkou – je pro své návštěvníky vděčným cílem, který nezklame jak co do historie, památek, zajímavých událostí, přírodních půvabů, či folkloru. Návštěva vinařství pak spolehlivě sehraje úlohu vítané a příjemné přidané hodnoty… Tak vyražte a – na zdraví!

 

                                                                                                                            Miroslav Navara

 

Líbil se Vám náš článek?