Srdce v srdci
Sklárna Koulier a zámek Loučeň podporují Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97
Zlatá neděle se ponese na zámku Loučeň v duchu uctění památky Václava Havla. Letošní výročí jeho úmrtí 18. prosince vychází právě na Zlatou neděli. Loučeňští se inspirovali jeho citátem „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí” a veřejnosti na zámku představí projekt „Srdce v srdci”. Vznikl spoluprací zámku Loučeň, sklárny Koulier a Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Jde o skleněná foukaná srdce, ozdobená přesně takovým srdcem, které přidával ke svému podpisu Václav Havel. Výtěžek z jejich prodeje půjde na konto nadace – na projekty, které aktuálně podporuje. Letos na pomoc obětem domácího násilí.
„Srdíčka k uctění památky Václava Havla jsou připravena v dárkových baleních za 400 korun. 18. prosince si spolu s dalšími lidmi po celé republice také na Loučeni výrazně ohrneme nohavice. Připojíme se tak k iniciativě Krátké kalhoty pro Václava Havla, která vznikla v roce 2012, rok po smrti Václava Havla, s cílem uctít jeho památku. Ke vzpomínce se připojíme také zapálením svíček v zámecké kapli Nanebevzetí panny Marie a na schodech do kaple. Chceme tak společně se všemi, kdo hodnoty, jež Václav Havel ctil, stále sdílejí, připomenout osobnost prvního českého prezidenta,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka zámku Loučeň a obchodní ředitelka skláren Koulier. „Památce pana prezidenta jsme věnovali i jeden ze stromečků na našich předvánočních prohlídkách, nazvaných Příběh vánočního stromečku. Je v zámecké oratoři, označený „Zázrak bytí”. Nese ozdoby ve tvaru srdcí, abychom evokovali u návštěvníků vzpomínky na své blízké, kteří už o těchto Vánocích s námi být nemohou. Prostor, který jsme vzpomínkovému stromečku dali, tomuto záměru odpovídá. Každý ať s ním uctí památku toho, kdo je jemu srdci blízko,“ dodává Kateřina Šrámková.
Darováním srdce české sklárny Koulier podpoříte myšlenku lidské humanity, víry v člověka a jeho dobro a pomůžete mezi lidmi šířit přesvědčení, že pravda a láska jsou hodnotami, jež je třeba ctít v každé době – zejména pak v současné, kdy je ohrožena sama podstata naší svobody a demokracie. Získat je lze ve sklárnách Koulier na Oflendě, na zámku Loučeň a na e-shopu www.koulier.cz.
Srdce v Srdci bylo veřejnosti představeno na Mikulášském bazaru v Pražské křižovatce v odsvěceném kostele svaté Anny v Praze. Sklárna Koulier zde měla jako „prodejce“ svou premiéru. Srdce v dárkové modré kazetě je opatřeno textem „Daruj srdce, daruješ naději“. V rámci Mikulášského bazaru byla zcela rozebrána všechna pro něj připravená srdce. Jedno bylo symbolicky darováno paní Dagmar Havlové, poslední zakoupily sestry Boromejky, což vnímají tvůrci projektu velmi symbolicky – jako malý zázrak.
Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé-manželé Šrámkovi tak navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. Přispěla i skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu již vlastnil. Nově založená výroba vánočních ozdob Koulier míří k novým trendům, které představila již pro tuto vánoční sezonu.
Kromě možnosti získat srdce v srdci na Loučeni, je zámek atraktivní prohlídkami s kostýmovanými průvodci, i rozlehlým anglickým parkem s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintů a bludišť dle projektu britského autora Adriana Fishera. Zámecký areál je památkově chráněný. Dvanáctý, tzv. Královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10 m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.
Miroslav Navara/TZ