Návod, jak doplnit energii po dobrém lyžování

Sezóna lyžování a snowboardingu je na horách stále v plném proudu. Mnohokrát si při sportování ani neuvědomujeme, jak rychle plyne čas. Jedna jízda, druhá a najednou zjistíme, že jsme byli na svahu několik hodin a téměř nic jsme nesnědli. Během lyžování spálíme hodně kalorií, pociťujeme mráz na tváři a také nám pořádně vyhládne. Proto bychom měli po lyžování doplnit energii tak, aby naše tělo mohlo pořádně zregenerovat.

Dopřát bychom si měli pestrou stravu bohatou na tekutiny a důležité minerály a vitamíny. “Pro zahřátí je vynikající kachní vývar se zeleninou, který je dokonalou energetickou bombou. Sílu také doplníte kvalitním masem nebo rybou se zeleninovou přílohou,” říká šéfkuchař Tomáš Tejbus z Grand Hotelu Kempinski High Tatras. Do svého menu na období lyžovaček v Tatrách proto zařadil filet ze pstruha lososového s marinovanou zeleninou, australský hovězí steak, jakož i hřbet z daňka s černým kořenem a hlívou královskou. “V zimě se nemusíme bát ani sladkého, vždyť plavky vytahujeme až v létě. Takže po lyžařském výkonu si můžeme dopřát i sladkou tečku v podobě flambovaných palačinek nebo naší čokoládové Gianduje s bobulovým ovocem,” dodává s úsměvem Tomáš Tejbus.

Zahřejte tělo i duši

K dobrému jídlu neodmyslitelně patří i pohár kvalitního aperitivu. “Doporučuji velmi elegantní destilát dulovica. Je velmi jemná a vyjadřuje danou charakteristiku ovoce, její aroma a jemnost. Destilát pocházející z Humenného je opravdu skvostem. Ne tak dávno ho u nás ochutnal i bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun,” říká Matúš Hamara, someliér tatranského Grand Hotelu Kempinski High Tatras. Z bohaté nabídky vín zase radí si vybrat Modrý Portugal 2012 z vinařství Terra Parna. “Má velmi hedvábnou chuť, jako kdyby jste v něm cítili kousek višní či hořké čokolády,” vysvětluje Matúš Hamara.

Doplňte energii pomocí relaxačních procedur

Pro regeneraci těla je důležitá nejen správná strava, ale také uvolnění svalů. Večer po lyžování tak dobře padne relaxační nebo aromaterapeutická masáž ve spa, inspirovaná slovenskou přírodou. Ta tělo dokonale zregeneruje a zahřeje. Vždyť není nic lepšího, než se nechat rozmazlovat po aktivním dni a opět nabrat energii.