Ledový čaj, to pravé letní osvěžení

Vyzkoušejte nejstarší recepty na ledové čaje

recept na ledový čajLedové čaje, kdo by je dnes neznal. V horkých letních dnech přijdou k chuti. Nejsou přeslazené a díky své jemné ovocné chuti a příjemné teplotě dokonale osvěží. Kde mají své kořeny a liší se první recepty od těch, které známe?Nejstarší zmínky o ledové variantě čajů můžeme nalézt v anglických a amerických kuchařkách pocházejících z počátku 19. století. Připravovaly se z čaje zeleného a podávaly se s likérem. Nazývaly se „punches“. Nápoje získávaly jména po významných osobnostech, např. „Regent’s Punch“ pojmenovaný po anglickém panovníkovi Jiřím IV.

 Je libo ledový čaj černý nebo zelený?

Popularita ledových čajů vzrostla s vynálezem lednic a mrazáků – v USA byly běžně rozšířeny od poloviny 19. století. Nejstarší tištěný recept na ledový čaj pochází z roku 1879.

„Poté, co se začne vařit voda v konvici, slijte jeden litr a dejte do něj 2 vrchovaté lžíce zelenéhoDžbánek ledového čaje čaje. Pokud chce někdo ledový čaj k večeři, připravte ho kolem snídaně. V čase večeře konvici sceďte do džbánu, nic nemíchejte. Nechte ho odstát a pak přelijte do karafy. Sedlina z čaje zůstane na dně džbánu. Naplňte sklenice ledem, přidejte 2 lžíce cukru do každé z nich a zalejte čajem. Dochuťte šťávou z citrónu – díky němu bude nápoj svěžejší a zdravější.“

V roce 1884 vyšel poprvé recept na ledový čaj, jehož základem nebyl čaj zelený, ale černý. Zároveň se společně s touto novinkou objevila informace, že znají ledový čaj i v Rusku – byl nazýván „Russian tea“ – v létě si Rusové dávali do teplého nápoje místo cukru kostky ledu.

Recept na ledový čajZačátkem 20. století začali lidé preferovat ledový čaj z černého čaje místo zeleného, a to díky poměrně levnému dovozu kvalitního černého čaje z Indie, Ceylonu, jižní Ameriky a Afriky. V kavárnách Costa Coffee dokonce můžete ochutnat ledové čaje, jejichž základem je čaj bylinný – konkrétně mátový doplněný kořenem lékořice. Skvěle chutná v kombinaci s malinovou příchutí. Rozhodně ale neuděláte chybu, pokud si ho necháte namíchat i třeba s broskví nebo citrónem.

Ledovým čajům pomohla Světová výstava

Průlom v historii ledových čajů přišel až v roce 1904. V St. Luis právě probíhala Světová výstava, a protože bylo neskutečné horko, lidé odmítali pít teplé nápoje. K chuti tak přišly právě ledové čaje, které začali nabízet ve východoindickém pavilonu.

šálek čajeKvůli nezájmu o horké nápoje vzal ředitel pavilonu Richard Blechynden lahve plné teplého indického čaje a postavil je uzávěrem dolu. Čaj pak protékal ledovými trubkami, které ho ochladili. Po světovém veletrhu nabízel bezplatně „nový drink“ lidem v nákupním centru v New Yorku. Od té to chvíle se stal ledový čaj „plnohodnotným“ chlazeným nápojem, jehož obliba se začala rychle šířit.Popularita ledových čajů také vzrostla s americkou prohibicí (1920-1930), protože lidé museli najít nějakou alternativu za pivo, víno a další alkohol.

 Inspirujte se nebo ho ochutnejte v kavárnách

Standardem pro výrobu ledového čaje se stal recept z kuchařky z roku 1928 (Southern Cooking od paní Henrietty Stanley Dull).

„Čaj zalijte čerstvě uvařenou vodou a louhujte 3-5 minut, poté čajové lístky odstraňte. V zásadě musí být ledový čaj silnější, protože se k němu ještě přidá led. Nejoblíbenější je středně silný čajový extrakt z dobré směsi černého čaje. Zelené a černé čaje se pijí spíše horké. Poté, co čaj sladíte, nezapomeňte, že se bude ještě míchat s ledem – oslaďte ho raději o něco více, než přidáváte cukr do klasického horkého čaje. Směs promíchejte s kostkami ledu, dochuťte citronem a ozdobte snítkou máty, jahodami, třešněmi, plátkem pomeranče nebo ananasu.“

V současné době je možné louhovat čaj, který je základem pro čaj ledový, pouze půl minuty, jako to dělají například v kavárnách Costa Coffee.

“Vyvážené chuti a aromatu našeho čaje můžeme dosáhnout pouze během louhování po dobu 30 vteřin. Takto krátkou extrakcí dostaneme z čaje to nejlepší, co můžeme,” vysvětluje Eva Jeřábková, Training Manager Costa Coffee pro Českou republiku. “Základ připravený z čaje zeleného, černého či mátového se pak dochutí jednou z oblíbených příchutí – malinou, broskví či citrónem. Odměnou vám je čerstvá chuť ovoce snoubená s jemností čaje a kostkami ledu, která dokonale uspokojí vaše chuťové pohárky.”

Tip gastrovýletů: recept na výborný domácí ledový čaj..

Čaj s meduňkou a citronemv poslední době se stále více rozmáhá metoda přípravy ledových čajů louhováním ve studeném nálevu, po delší dobu. Z čaje tak dostaneme, to nejlepší a získáme jemnou čajovou chuť a aroma.

Postup je jednoduchý, kvalitní sypaný čaj,nejlépe zelený nebo oolong zalijte studenou vodou, přidejte například mátu, meduňku, květ černého bezu, pokud chcete čaj sladký tak i dle chuti třtinový cukr, přidejte citron nebo limetku a nechte macerovat v chladu do druhého dne. Získáte tak jemný čaj provoněný přidanými bylinkami, který Vás zajisté v horkých dnech osvěží a navíc antioxidanty obsažené v čajových lístcích, budou příznivě působit na Váš organismus. A pokud budete ledový čaj připravovat třeba na večerní zahradní párty, přidejte do nálevu brandy nebo bylinkový likér. Hlavně se nebojte experimentovat, kombinací může být nekonečně mnoho.

Máte svůj oblíbený recept na ledový čaj?

pošlete nám ho na info@gastrovylety.cz, rádi ho zveřejníme a na oplátku Vám pošleme malý dárek.

Pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka

 

Líbil se Vám náš článek?