Gastrofestival: Slavnosti brambor v ekologickém parku Eden

Brambora není obyčejná..

Plakátek s reklamou na gastro festival  slavnosti Brambor v Bystřici nad Pernštejnem  přesvědčte se o tom o víkendu 19. – 20. září. V centru Eden  se uskuteční již třetí ročník Slavností brambor. Na příchozí čekají desítky odrůd, bramborové delikatesy,  výborné farmářské produkty, slavnostní bramborové menu, kuchařská show, workshopy a semináře pro pěstitele, ale také soutěže a další doprovodný program pro  celou rodinu.

Slavnosti brambor začnou v sobotu v 9:30 v nově otevřeném ekologicko-zábavním parku Eden, jehož obdobu byste nalezli pouze ve Velké Británii. Kromě bohatého programu, který Slavnosti brambor nabízí, se tak příchozí návštěvníci mohou podívat i do celého areálu Edenu. Ten se skládá z muzea půdy, Panského dvoru, Horácké vesničky, pivovaru, Zelené lékárny a Ekopavilonu. Přístupná bude také nedaleká farma Eden.

Zábava pro děti i dospělé..

pro děti je připravena zábava v podobě koutku s malováním, bramborovými tiskátky, soutěží a dalších dětských atrakcí. K vidění budou zvířátka z místní farmy a mini zoo, připraveni jsou také koně na  ježdění.

Dospělí se zabaví na besedě s odborníky z Výzkumného ústavu bramborářského, kteří prozradí, jaké brambory se hodí do kuchyně. Chybět nebudou ani rady, jak brambory pěstovat, nakoupit a uskladnit či výstavka netradičních brambor fialové barvy a další rarity z bramborové říše. Během dne návštěvníci na pódiu uvidí profesionální kuchaře připravovat netradiční pokrmy z hlavní plodiny dne. Sami pak na  závěr ochutnají výsledek a odnesou si domů pár zajímavých receptů.

Během celého víkendu budou v Edenu vyhrávat muzikanti a pivo z místního malého pivovárku poteče proudem. Samozřejmostí je tradiční řemeslný trh a to jak přímo na nádvoří, tak v Horácké vesničce, kde budou k vidění i ukázky lidových řemesel. Slavnosti skončí v neděli v 18:00.

Kam na výlet v okolí?

Babí léto je v podstatě jednou z posledních příležitostí, jak si užít teplého počasí před nástupem podzimu, a proto se i Slavnosti brambor mohou stát jedním z bodů na programu pro celodenní výlet. Okolí Bystřice nad Pernštejnem toho nabízí opravdu hodně. Turisté, kteří mají rádi historii, zcela jistě neopovrhnou návštěvou hradu Pernštejn nebo zříceninami Aueršperk a Zubštejn. Cyklisté se mohou vydat po stezkách Zubří zemí, a to například za výhledy od Jeseníků až po Brno díky místním rozhlednám jakou je například Karasín nebo Horní les.

Dožínky v Edenu

plakátek na akci dožínkyPoslední srpnový víkend 29. 8. – 30. 8. ožije Bystřické ekologické centrum Eden tradičními Dožínkami.

Ekologické centrum Eden

Nový dvůr 318 Bystřice nad Pernštejnem 593 01

 

Líbil se Vám náš článek?