Do otevřených sklepů pod svahy Malých Karpat

Advent v kraji Bratislava začal se svátkem vinařů  

Slovensko se v poslední době trvale zařadilo mezi destinace, kam jezdíme nejčastěji. Platí to sice především o době dovolených a prázdnin, ale kdykoli se můžeme přesvědčit, že za atraktivitou země našich východních sousedů stojí za to vyrazit kdykoli. A nemusí to být daleko, vybírat lze hned pár kilometrů za našimi hranicemi – v Bratislavském kraji.

Mohu uvést příklad z nedávných dnů: spolu s prvními dny letošního adventu probíhala severovýchodně od slovenské metropole rozsáhlá akce malokarpatských vinařů – byť dvoudenní, nazvaná  „Deň otvorených pivníc“ (Den otevřených sklepů). My pamětníci známe oblast povlovných jihovýchodních svahů pod hřebeny Malých Karpat, klimaticky velmi příznivých pro pěstování vinné révy jako domov vín, která si našla cestu jen ke znalcům, jinak ne příliš populární. Tím více je překvapivá současnost, s níž jsme se během dnů otevřených sklepů seznámili. Pohybovali jsme se kolem trasy, která je celoročně nabízena zájemcům jako tzv. „Malokarpatská vínna cesta“.

Překvapením byl pro nás i fakt, že den otevřených sklepů se těší již letité tradici. Ing. Milan Pavelka, ideový otec této události, o této iniciativě říká: „letos se vinařské sklepy otevřely již po sedmnácté. Jsou stále více oblíbené, takže na Slovensku je tato akce o mnoho rozsáhlejší, než podobné na Jižní Moravě. V podhůří Malých Karpat se letos zapojilo během dvou dnů – 25. a 26. listopadu – celkem 160 sklepů ve 35 obcích, v nichž nabízelo k ochutnání svou produkci celkem 200 vinařství. Aby nedošlo k přeplnění sklepů návštěvníky, prodalo se limitovaných 2400 vstupů. Jako vstupenka zájemcům slouží současně suvenýr – bavlněný sáček na krk s potiskem, ve kterém si každý bezpečně přepravuje svoji degustační sklenku. Akce zahrnuje celý region, v principu by bylo možno ochutnávat ve všech 160 sklepech – což samozřejmě není reálné. A tak záleží jen na každém, jak si svou „vinařskou stezku“ zorganizuje, kolik toho stihne. Jak jsme viděli, krajem křižují automobily plné účastníků – a tak je jasné, že část z nich, která usedá za volant, nedegustuje, ale užívá si ostatních nabídek, které pro ně pořadatelé připravili. Mezi ty patří široký výběr nealko nápojů – mnohé z nich vyrobené rovněž z hroznů, ale k tomu i bohatá typická malokarpatská kuchyně, na mnoha místech provázená muzikou, zábavou, folklorem. Zaznamenali jsme dokonce i účast country kapely z Benátek nad Jizerou – přátelské vztahy mezi Čechy a Slováky z dob společného státu tedy určitě nezanikly.

O kvalitě letošní vinařské produkce Ing. Pavelka říká: „každý rok je jiný a něčím výjimečný, podepíše se tedy na charakteru vína v každé sklizni. Letošní rok byl – na rozdíl od předešlých – takříkajíc průměrný, bez extrémů. Jaro bylo jarem, léto proběhlo bez extrémních teplotních výkyvů, jen babí léto bylo o něco chudší. Jsem však přesvědčen, že s tím si umění našich vinohradníků dokázalo poradit a na našich stolech se tak opět objeví příjemný mok, který bude dobrým společníkem a zdrojem pozitivní nálady ve společnosti – a o to přece při  popíjení vína v kruhu přátel vždycky jde…“   S tím nelze než plně souhlasit. Stihli jsme navštívit něco přes deset sklepů, ochutnali vynikající vína ve třech známějších lokalitách, zajímavých i turisticky. Můžeme bez uzardění doporučit: Svätý Jur, Pezinok, Modra, ale bezpochyby i ostatní z desítek obcí Malokarpatské oblasti se dnes řadí k regionům, kde vinařská produkce si kvalitou nezadá s mnoha jinými, prozatím proslulejšími vinařskými oblastmi, považovanými za vinařské velmoci, jako ty v Itálii, Francii, Španělsku atd. Je to výzva – přesvědčte se na vlastní jazýčky. Ne-li dříve, pak při příležitosti 18. dne otevřených sklepů na podzim nadcházejícího roku 2017! Nebudete zklamáni…

Miroslav Navara

Líbil se Vám náš článek?