Díky pomoci Člověka v tísni vzniká na Ukrajině vynikající sýr

Domácí sýrLyudmila, její manžel Vladimir i bratr Sergey žijí na Ukrajině, jsou tzv. vnitřními uprchlíky v zemi. Když zjistili, že válečný konflikt na východě Ukrajiny v dohledné době neskončí, přestěhovali se z Doněcka do starého domu, na okraji průmyslového města, kde dříve bydlela Lyudmilina babička. Pro obě rodiny to bylo velmi těžké rozhodnutí. Před vypuknutím konfliktu pracovali Lyudmila i Vladimir jako zahradní architekti a dařilo se jim dobře. Sergey se živel jako stavař.

Člověk v tísni na UkrajiněKdyž opustili své domovy, ocitli se před rozpadajícím se zchátralým domem a zdevastovanou zahradou. „Byli jsme zoufalí. Nevěděli jsme, co si počít,“ vypráví Lyudmila, zatímco Vladimir míchá mléko v obrovském hliníkovém hrnci. „Jednoho dne jsme se rozhodli, že si zkusíme k jídlu vyrobit trochu sýra. Povedl se a byl vynikající. Známý nás požádal, jestli bychom ho pro něj nevyrobili také, že si ho rád koupí. Netušila jsem, jakou si říct cenu. Tak jsme se domluvili na částce, která nám všem přišla optimální. Pak jsme si s manželem sedli a začali počítat, kolik by nás musel stát litr mléka, aby se nám to vyplatilo a abychom si dokázali i něco vydělat. Ukázalo se, že by mléko muselo stát 5 hřiven. Běžná cena je tu ale okolo 20 hřiven. Ještě ten večer jsme nasedli do auta a vydali se shánět levnější mléko. Zhruba 4 km odsud jsme v jedné vesnici našli farmáře, kteří souhlasili, že nám budou prodávat mléko – litr za 5 hřiven. Vzhledem k tomu, že místní továrna vykupuje od farmářů mléko za 3,5 hřivny, byla naše nabídka výhodná i pro ně.“

Po tom, co Lyudmila a ostatní uzavřeli svůj první obchod, uvědomili si, že je to něco, čím by se chtěli do budoucna živit. Ale k  tomu, aby mohli od soukromé výroby pokročit k oficiální produkci, potřebovali řádné vybavení. Rozhodli se proto přihlásit do programu Člověka v tísni zaměřeného právě na obnovu zdrojů obživy. Tento program probíhá díky podpoře amerického Úřadu pro zahraniční pomoc při katastrofách (OFDA). Vnitřní uprchlíky dostávají drobné granty, aby byli schopni začít svou živnost v místech, kam se přestěhovali a nemuseli být závislí na humanitární pomoci.

Domácí sýr-UkrajinaLyudmila a Vladimir dostali 24 000 hřiven (1 000 USD), aby mohli nastartovat a vybudovat svůj vlastní podnik. Koupili si přístroj na výrobu sýra, stroj na vakuové balení, a nechali si předělat auto z benzínového na plyn. Benzín je v poslední době v těchto oblastech příliš drahý. Svou prací podporují nejméně 25 místních rodin, tím, že od nich denně kupují čerstvé mléko. Sergey nedávno požádal o nový grant. Rádi by více zautomatizovali výrobu a k tomu potřebují minimálně dvě další lednice. Pokud se jim to podaří, mohli by podporovat až na 60 rodin. „Nikdy by mě nenapadlo, že se budu živit výrobou sýra,“ říká Lyudmila. „A jakou na tom má zásluhu Člověk v tísni? Nemůžu to vyčíslit v procentech. Ale upřímně můžu říct, že bez podpory Člověka v tísni, bychom to nikdy nedokázali,“ dodává.

Dnes vyrábí Lyudmila a Sergey okolo 50 kilogramů různých druhů sýra každý den. Díky svému obdivuhodnému odhodlání a těžké dřině se jim podařilo vytvořit nejen produkt, ale značku. Nazvali ji Řekněte sýr. Za krátkou dobu vytvořili podnikatelský plán, logo a distribuční síť. Nedávno dokonce najali prvního pomocníka, aby dokázali pokrýt rostoucí poptávku. Své sýry prodávají v okolních obcích a posílají je dokonce i do Kyjeva. Nyní plánují spuštění webových stránek a otevření nových poboček v dalších částech Ukrajiny.

Autor: Roman Lunin, Člověk v tísni

Líbil se Vám náš článek?