Česká kávová revoluce: zavedení pikola

Největší česká síť moderních kaváren CrossCafe zavádí oficiální pojmenování espressa se 7 g kávy a velikostí nápoje 30 ml – pikolo. Ctí tak lokální přístup ke kávové kultuře a reaguje na české specifikum při objednávání kávy, kdy se používají výrazy piccolo, pikolíno, pikčo či pikolo.

Česká kávová revoluce: zavedení pikolaPřed dvaceti lety se v Čechách vžil pro espresso název “piccolo“, díky italským turistům navštěvujícím ČR, kteří chtěli po začínajících českých baristech menší velikost kávy, než bylo v tehdejší době standardem. Výraz zdomácněl a téměř každý Čech si pod pojmem piccolo představí danou velikost kávy, kdežto při použití termínu espresso, následuje vždy otázka: “Malé nebo velké?“.

Největší český kavárenský řetězec CrossCafe se proto rozhodl pojmenovat espresso se 7 g kávy a velikostí nápoje 30 ml českým výrazem “pikolo“.

“Z dlouhodobého průzkumu mezi našimi zákazníky vyplynulo, že dávají přednost označení pikolo před espressem. Jsme si vědomi světového unikátu, jde o název, nikoli o kvalitu produktu, proto jsme se rozhodli posílit toto české specifikum počeštěním na pikolo. Je to zároveň reakce na dogmatické kávové experty, kteří nechápou, že káva je o svobodě, zábavě a kreativitě a pokud termín pikolo vznikl spontánně, a jasně v Čechách říká, jakou velikost kávy chci, tak proč ho u nás nepoužívat?“ komentuje Jan Janák, zakladatel a majitel licence CrossCafe.

Co se celkové spotřeby kávy v Evropě týče, jsou Češi průměrnými konzumenty. Každý Čech v loňském roce zkonzumoval 5,4 kg kávy, stejné množství připadalo i na jednoho Slováka. Z našich sousedů spotřebují nejméně kávy Poláci 2,2 kg. Němci (6,3 kg) a Rakušané (8,3 kg) naopak spotřebují kávy více. Jedničkou ve spotřebě kávy v Evropě je s velkým náskokem Finsko. Na jednoho obyvatele tam připadá spotřeba 11,4 kg kávy za rok.

CrossCafe
kávaCrossCafe je největší česká síť moderních nekuřáckých kaváren. Posláním CrossCafe je vytvářet příjemný prostor pro nejrůznější kavárenské aktivity hostů. Mohou se zde potkávat s přáteli, stejně jako být sami, studovat či pracovat, vzít si kávu s sebou nebo jen tak posedět. Každý návštěvník tento originální prostor využívá jinak, podle svých představ. Samozřejmostí kaváren CrossCafe je kvalitní prémiová káva vlastní směsi, originální domácí zákusky, čerstvé sendviče a Wi-fi zóna zdarma. CrossCafe má nyní 22 poboček a najdete ho v Praze, Plzni, Hradci Králové, Chomutově, Havířově a Olomouci.

Oficiální webové stránky

Líbil se Vám náš článek?