Zprávy z kultury: novinky nakladatelství Portál

Michal Giboda: Léčit a přežít

Obal knihy léčit a přežítTropický parazitolog Michal Giboda pracoval v české nemocnice v Kambodži těsně potom, co zemi opustili vojáci Rudých Khmérů. Kniha je syrovým, velmi autentickým svědectvím o práci člověka v tropických podmínkách v zemi zdevastované válkou a plné strachu, ale i nadějí. Kniha je tak nejen unikátním příspěvkem k poznání jihovýchodní Asie a k dějinám tamního českého působení, ale také inspirujícím čtením pro všechny lékaře, dobrovolníky a jiné, kteří se sami vydávají do exotických končin a netuší, s čím vším mohou být konfrontováni.

Přiváží do nemocnice kalnou vodu z jezera Takeo v hektolitrových plátěných vacích. V nemocnici ji přelije do betonové kádě, odkud si pacienti berou vodu na pití, vaření, mytí atd. Když UNICEF vyvrtal v nemocnici studnu s pitnou vodou, pacienti ji přijali rezervovaně. Moje laborantky mi řekly, že „nemá chuť“ – scházely jí miliardy mikroskopických živočichů, kteří vodu z jezera ochucovali. (ukázka z knihy)

více zde

Michaela Peterková: Kurz dobré nálady

Obal knihy Michaela Peterková: Kurz dobré náladyLépe zvládejte emoční propady a výkyvy

Mizerná nálada, „depka“, deprese. Snad každý ví, o čem je řeč, čím dál víc lidí však emoční výkyvy zvládá obtížně. Trvá-li pokles nálady, nezájem o cokoli, únava a skleslost příliš dlouho nebo k němu dochází pravidelně a ve větší intenzitě, je na čase s tím něco dělat. Pomoci může i tato kniha. 14denní knižní kurz dobré nálady je pokračováním série tréninků duševního zdraví a zaměřuje se tentokrát na depresivní pocity a skleslost. Odlehčenou formou nabízí autorka poznatky z bohaté terapeutické praxe, vyzývá čtenáře k práci na sobě a poskytuje mu k tomu vhodné postupy, tipy a podněty. Kurz vychází z kognitivně-behaviorální terapie.

více zde

Nakladatelství Portál
Vydává na odborné i populární úrovni knihy z oblasti pedagogiky, psychologie a sociální práce a dalších oborů, dětskou a psychologickou beletrii, knihy her, tréninků, rozhovorů, osobních svědectví a v neposlední řadě tituly s tematikou spirituality.
Líbil se Vám náš článek?