Zprávy: nový český hudební film MUZIKÁL aneb Cesty ke štěstí

ukázka z nového českého hudebního filmu Muzikál
Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop

Minulý týden byl dotočen, v Kounicích na Kutnohorsku v areálu dětského tábora Familík, nový český hudební film MUZIKÁL aneb Cesty ke štěstí, který vznikl jako poklona legendárnímu muzikálu Starci na chmelu.

I když budou použity původní písně Starců na chmelu, nejedná se o jeho remake. Film doplní nové verze písní a hudba od Petra Maláska, pro kterého není srdcovější záležitost, než filmový muzikál Starci na chmelu.

Můj tatínek jej napsal v roce, kdy jsem se narodil, tj.1964, a tedy celou parabolu jeho cesty k divákovi, která, mimochodem, probíhala v několika vlnách, vnímám současně jako parabolu svého života. Krev není voda, jak se říká…  Proto, když jsem byl osloven producentkou Veronikou Schwarczovou ke spolupráci na hudebním filmu s písněmi ze Starců na chmelu, byl jsem poněkud zaskočen.

Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop
Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop

A vzhledem k tomu, že by mě nikdy nenapadlo se do podobné věci pustit – neb na rodinné poklady se nesahá(!) – jsem si ani nedovedl představit, jakými cestami by se měla takováto záležitost ubírat. Dlouho – týdny…měsíce… jsme si o celé věci povídali, argumentovali pro a proti, hledali paralely s dnešním světem, se světem o jednu až dvě generace mladších “starců” až se zrodil jakýsi klíč, princip, synopse, která by dle mého a hlavně našeho společného názoru mohla stát sama o sobě jako svébytná kvalita neparazitující na předloze, oslovit generaci, o které vypráví a hlavně, zejména pro znalce originálních “Starců na chmelu”, být důkazem, že určité principy lidského chování a jisté morální čistoty jsou věčné a všudypřítomné v lidském životě napříč věky, generacemi či místy“, řekl k natáčení Petr Malásek.

Choreografie se ujala Maláskova manželka Dana Morávková, která doplňuje: „Hudební a taneční složka filmu bude nestandardně pestrá, od big-bandu 60.let, přes symfonický orchestr, jemnou akustickou kytaru až po současný moderní sound, v tanci od společenských tanců typu bossa-nova či waltz přes pohybové divadlo až k hip-hopu. Společným jmenovatelem nám však bude mladá energie protagonistů a hlavně silný příběh, ke kterému se vše váže, směřuje a umocňuje jeho vyznění.“

 

Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop
Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop

Učitelku choreografie Beátu, hraje Vica Kerekes, která ke své postavě říká:“ Moc tam netancuji, mám tam svoje herecké scény a jinak tam hlavně jako učitelka velím. A tak to i v reálu je. Před natáčením jsem si představovala, že jim budu muset i ve filmu vždy vše předtančit…., pak jsem měla možnost sledovat symbiózu mezi učitelkou choreografie a studenty konzervatoře. Stačí jim ukázat gesto a už vědí, jak a co tančit. Oddychla jsem si, kdybychom měli na natáčení rok, tak bych tancování možná mohla vypilovat.“

V dalších rolích uvidíme Romana Vojtka jako učitele zpěvu, v roli profesora výtvarného umění Jiřího Korna, Martina Písaříka jako fotografa. Adam Mišík (David) a Vládimír Polívka (Filip) si ve filmu zahrají rivaly nejen o hlavní roli, ale i o přízeň něžného pohlaví.

Režie se ujala Slobodanka Radun, která k natáčení říká:“ Naše natáčení bylo specifické ztřeštěnou a naprosto nevyčerpatelnou energií mladých herců, kteří v příběhu hrají třídu pražské konzervatoře. Díky vysoce profesionálnímu týmu a přízni počasí jsme natočili vizuálně působivý materiál plný slunce a větru. Důležitým zážitkem pro mě byla spolupráce s Vicou Kerekes, Romanem Vojtkem a choreografkou Danou Morávkovou.

Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop
Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop

Veronika Schwarzová, producentka divácky úspěšného filmu Křídla Vánoc, prozradila, že jejím producentským snem a cílem poslední doby, byla realizace  filmu, který zde nejméně dvě generace chybí. Film provoněný létem, veskrze hudební, s nápaditou choreografií, výtvarným obrazovým pojetím a  zároveň s moderním, současným příběhem. „Oslovila jsem mladé kolegy scénáristy a  dramaturgy, zkusila je propojit se zkušenými profesionály, tvůrci. Po necelých dvou letech od  nápadu se mohlo začít točit! Mým přáním je, aby náš film patřil k těm filmům, jejiž písně a energie doznívají v srdci diváka ještě dlouhý čas po jeho odchodu z kina…“, doplnila producentka.

Muzikál aneb cesty ke štěstí je hudební film o dnešních mladých lidech a jejich životech – o touze po úspěchu, kamarádství, rivalitě, odvaze. A ano, také o lásce. Do kin bude Bioscopem uveden v lednu 2016.

 

MUZIKÁL aneb Cesty ke štěstí
Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop
Foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop
 • Synopse filmu:
  • Třída pražské konzervatoře má na letním soustředění za úkol nazkoušet Starce na chmelu v původní muzikálové podobě. Na výsledku závisí jejich budoucí kariérní život. Studenti jsou ze začátku znechucení, že se budou věnovat klasickému českému muzikálu. Během zkoušení je pohltí kouzlo Starců, ale nechtějí se spokojit se starou choreografií. Do svého nastudování přidají prvky klasického tance, ale i street dance, hip-hop či pohybové divadlo. Neúnavně budují muzikálové představení, do kterého vkládají veškerou svou energii, odvahu a talent.Termín představení se neúprosně blíží a v sázce je mnoho. Úspěch může znamenat vytoužený začátek cesty za uměleckým snem…
 • Herecké obsazení:
  • Vica Kerekes (Beáta), Roman Vojtek (Pavel), Martin Písařík (Martin), Jiří Korn (Profesor), Adam Mišík (David), Vladimír Polívka (Filip), Anna Fialová (Tereza), Václav Kopta (řidič autobusu), Josef Laufer (hajný), Jaroslava Obermaierová (prodavačka), Filip Vlastník (syn Beaty Mikulášek), Petr Kotvald (otec Davida), Eduard Klezla (ředitel), Václav Jílek (barman)   Vedlejší role studentů: Z.Nhung (Maya), D.Krahulcová (Nováková), R.Muller (Mirek), K. Herčíková (Nella), K. Grygar (Tomáš),  P.Čížek (Franta), B.Cmuntová (Viki), J. Rybníčková (Kristýna), F. Prokešová (Monika), Š.Klouček(Milan), R.Pekárek (Pepa), J.Fanta (Vašek)
  • Režie: Slobodanka Radun (režisérka mnoha hudebních videoklipů: Anna K, Lenny, film MY 2) Producentka: Veronika Schwarzová (producentka divácky úspěšného filmu Křídla vánoc)
 • Dramaturgie: Jiří Mádl (herec a režie filmu Pojedeme k moři)
 • Hudba: Petr Malásek
 • Choreografie: Dana Morávková
 • Scénář: Václav Sadílek ml. Kamera: Petr Hojda   Zvuk: Jiří Klenka
Líbil se Vám náš článek?