Zažijte dožínky plné zábavy

plakátek na akci dožínky Poslední srpnový víkend 29. 8. – 30. 8. ožije Bystřické ekologické centrum Eden tradičními Dožínkami. Nejrušněji bude v Horácké vesničce, kde zahraje cimbálová muzika, vystoupí dětský soubor Groš, udržující horácké folklorní tradice, a k ochutnání bude nespočet regionálních potravin spjatých s koncem žní. Tím však nabitý víkendový program zdaleka nekončí.

Dožínky jsou příležitostí pro společné oslavy a zároveň poděkováním za úrodnou sklizeň. Na edenských Dožínkách nejenže návštěvníci zažijí mnohé z tradičních zvyklostí, které se během dožínkových oslav konaly, ale také z dobových fotografií a vyprávění zjistí, jak vypadaly dožínky na Vysočině a čím se lišily od zbytku České republiky.

Nebude to ale jen o oslavách a hodování, i když jsou připraveny výborné koláče, degustační menu a spousta dalších jídel. Aktivní zájemci si sami vymlátí obilí cepem, vyfoukají jej a umelou si z něj vlastní mouku, aby si z ní poté mohli v připravené peci upéct buchty. Sklizeň zkrátka poputuje z pole rovnou na talíř.

K vidění bude i to, jak se dříve obilí sekalo kosou a vázalo do snopů, stejně jako pozdější zemědělské stroje, které při žních vypomáhaly a sklizeň hospodářům do velké míry ulehčily.

Krojované páry uvítají všechny návštěvníky hned u vstupní brány, místní chasa poté nasedne na vyzdobený koňský povoz, přejede do Horácké vesničky, kde se v sobotu odehraje hlavní program, a s poděkováním odevzdá hospodáři dožínkový věnec z obilí a polního kvítí. Do chaloupek se vrátí řemeslníci a hlavní nádvoří ozdobí květinový trh.

Slavnosti brambor

Plakátek s reklamou na gastro festival slavnosti Brambor v Bystřici nad PernštejnemBrambora není obyčejn! Přesvědčte se o tom o víkendu 19. – 20. září. V centru Eden se uskuteční již třetí ročník Slavností brambor.

Ekologické centrum Eden

Nový dvůr 318 Bystřice nad Pernštejnem 593 01

Líbil se Vám náš článek?