Vzácný přírůstek v ZOO Liberec

V ZOO Liberec se opět narodil vzácný orlosup bradatý..

 

V ZOO Liberec se narodil vzácný orlosup bradatý
V ZOO Liberec se narodil vzácný orlosup bradatý

Stejně jako v minulém roce se libereckým chovatelům z úseku ptáků podařilo odchovat mládě velmi vzácného dravce – orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus aureus). V letošním roce se jedná o teprve druhé mládě tohoto druhu narozené v evropských zoologických zahradách. Vejce bylo odebráno rodičům 27. ledna a na poslední fázi vývoje vč. vyklubání umístěno do inkubátoru. Tam přišlo na svět 9. Února, a zde je také od té doby rozkrmováno (myší holátka). Pokud nenastanou komplikace, vloží jej ošetřovatelé už brzy zpět pod orlosupí rodiče. Těmi jsou Pišta a Božena – nejproduktivnější pár dospělých orlosupů v Liberci. Novým potomkem přispěli k tomu, že se v ZOO Liberec aktuálně nachází nejvíce orlosupů bradatých v její historii. Kromě dvou párů a nového přírůstku najdeme v Libereckých voliérách i loňské mládě, které by mělo být v rámci reintrodukčního programu vypuštěno ve španělských Pyrenejích. Stejný osud pravděpodobně potká i čerstvě narozeného jedince. Již nyní je proto evidován v evropské plemenné knize. V libereckém chovu se jedná již o 15. mládě, z nichž 12 bylo vypuštěno zpět do přírody (italské Alpy, francouzské Alpy, španělské Pyreneje).

 Orlosup bradatý…

orlosup bradaty dospely jedinec
Orlosup bradaty dospelý jedinec

je zapojen do Evropského záchovného programu (EEP), a požívá tedy nejvyššího stupně ochrany. Globální populace (především euroasijská) podle odhadů dosahuje 2000 až 10000 jedinců, což odpovídá zhruba 1300 až 6700 dospělým kusům. V Evropě naproti tomu vědci odhadují jen asi 300 až 700 hnízdících párů a maximálně 2100 jedinců.

Vyskytuje se už jen na několika horských místech Evropy, Střední Asie a Afriky.

zoo liberec_orlosup bradaty 09 02 2015 (1)Obývá výšky až 4000 m n. m., v zimních měsících sestupuje do 500 – 800 m. Dosahuje délky až 115 cm, s rozpětím křídel 280 cm. Váží 5 – 7 kg. Hnízda si buduje během prosince a ledna v malých jeskyních na skalnatých útesech nebo v hlubokých roklích s příkrými svahy. Žije v trvalých párech. Samička snese 1 – 2 vejce, která zahřívá 55 – 58 dní. Orlosup bradatý je mrchožroutem, jako jediný dravec se až z 90% živí kostmi. Ty shazuje z výšky na skály, aby se rozbily a jedinec se dostal k morku.

ZOO Liberec..

Bílý tygr v ZOO LiberecNedaleko samotného centra města Liberec, v těsném sousedství klidu a pohody Lidových sadů Petra Bezruče, se nachází nejstarší Česká zoologická zahrada. A rozhodně by jí žádný obdivovatel přírody a zvířátek neměl vynechat! Skrývá totiž za svou bránou hned několik unikátů.Více o ZOO se dozvíte v našem článku zde.

Kam na výlet v Liberci..

Liberecká radniceV tomto krajském městě s něco přes sto-tisíci obyvateli se rozhodně nudit nebudete. Svůj zaručeně pravý výletnický tip si zde najde opravdu každý člen rodiny. Gastrovýlety se rozhodli zmapovat ty nejzajímavější Liberecké cíle a přinášíme Vám je zde.

 

 

FOTOGALERIE ZOO LIBEREC

Líbil se Vám náš článek?