Vydejte se na Královskou cestu, výlet za tajemstvím piva a chmele

Budova královského pivovaru KrušovicePivovar Krušovice se nachází v srdci proslulé chmelařské oblasti nedaleko města Žatec.  Zdejší chmel má bohatou historii a těší se celosvětovému věhlasu. A jak už to tak bývá, tak ve světě o tom ,,našem” Žateckém chmelu možná vědí více než my. Pojďte to napravit, tak jako naše redakce, výletem za historií i současností českého pivovarnictví a chmelařství. Od letošního roku máte unikátní možnost vydat se po stopách královské cesty, kterou pro Vás připravil pivovar Krušovice společně s královským městem Žatec.

Královský výlet:

Začínáme na samém konci procesu pěstování a zpracování chmele, v pivovaru! Samozřejmě si můžete jednotlivé zastavení královské cesty naplánovat podle sebe. Jsou celkem čtyři a každá je plná zajímavostí. Čeká Vás totiž již zmíněná prohlídka pivovaru Krušovice, oběd v restauraci s mini-pivovarem, návštěva chrámu chmele a piva a také největší chmelařské muzeum na světě.

Pivovar Krušovice

Párování piva s jídlemV pivovaru  se vaří pivo bez přerušení více než čtyři stovky let. Výrazný podíl na jeho soudobé slávě měl český král, římský císař Rudolf II. Krušovický. Pivovar nabízí procházku jeho vlastní historií, která sahá až do roku 1548. Prohlídka trvá přibližně 45 minut a dalších 45 minut je věnováno degustaci místního piva. Zájemci si také mohou objednat jídlo, ke kterému mu zde doporučí to nejlepší pivo.

Návštěvníci během exkurzí zavítají do výrobních prostor pivovaru za provozu, blíže se seznámí s výrobou piva včetně ukázek používaných surovin.  V areálu je dodnes přístupná také kaple Nejsvětější Trojice, kde se občas pořádají koncerty nebo svatby. Budova zámku je v současné době zakonzervována a není přístupná veřejnosti.

Kromě kaple a pivovaru se v areálu nachází ještě pivovarská prodejna, která nabízí široký sortiment pivních dárečků a místních piv. Zpestřením sortimentu je i pivní kosmetika.

Oběd v mini-pivovaru U orloje

Výlet Královská cestaV rámci jednotného balíčku královská cesta Vás čeká v této Žatecké restauraci oběd v podobě pivního tříchodového menu a degustace piva. Restauraci doplňuje turistický areál o prostory k relaxaci. V patře se nachází dětská kavárna s prostornou hernou. Pro děti je zde také velká zahrada s dostatkem místa ke hrám.  Pivovar produkuje ležácká piva, vařená podle receptur české pivovarnické školy.

Chrám chmele a piva

kam na výlet- královská cestaRozhlédněte se po okolí Žatce z chmelového majáku, do kterého jste vyjeli výtahem s unikátní 3D projekcí, která nenechá nikoho klidným. Můžete vzhůru stoupat jako kosmonauti na cestě vesmírem, či jako vzduchoplavci v balonu nad Žatcem a jeho okolím. Já osobně doporučuji druhou variantu. Přijeli jste přeci poznat Žatec, nebo ne? Stačí jen nasadit 3D brýle a nastoupit do výtahu.  Z věže pokračujte k labyrintu z chmelových žoků v historické budově chmelového skladu. V labyrintu na Vás čekají nepředvídaná překvapení, která rozhýbají Vaší hladinu adrenalinu. Možná, že objevíte i poklad!  Po vymotání se z chodeb bludiště Vás čeká erbovní síň, která objasní slavné tradice Žatecké chmelařské oblasti.

Za zmínku stojí rozhodně také chmelový orloj na stěně budovy. Patří totiž mezi tři plnohodnotné orloje v České republice.

Chmelařské muzeum

výlet královská cestaNejvětší muzeum svého druhu na světě Vás provede vývojem chmelařství od raného středověku až po současnost.  Nachází se v impozantní budově bývalého skladu a balírny chmele.  Z vystavených předmětů, fotografií a obrázků každý pochopí, proč Žatecký chmel a pivo z něj připravené proslavilo Českou republiku po celém světě.

Vydejte se proto na královskou cestu! Výlet pobaví celou rodinu a dozvíte se mnoho zajímavého. A nebojte se vyrazit s dětmi, pivo sice neochutnají, ale na královské cestě je čeká spousta zábavy, při které se nenásilně naučí něco z historie i současnosti nejenom pivovarského řemesla.

Nenapadá mě jak jinak zakončit tento článek, než hezky  pivovarsky.

Dej bůh štěstí a na zdraví!….

Zbyněk Metelka

Pivovar Krušovice
  • U pivovaru 1, 270 53 Krušovice
  • Rezervace exkurze: +420 737 224 087

Více zde