Vánoční výstava GLASS X MASS

Po stopách kouzelné vánoční okurky, aneb tak trochu jiné vánoce..

vánoční výstavaPod názvem GLASS X MASS od 28. listopadu najdou návštěvníci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v prostorách Galerie Belveder několik stovek klasických i netradičních skleněných vánočních ozdob, včetně kouzelné vánoční okurky, která jim podle anglosaské tradice splní jejich přání.

Vánoční ozdobyZe své unikátní sbírky vánočních ozdob vybralo muzeum vzory navržené například pro USA, Kanadu nebo Velkou Británii. K vidění budou pro nás nezvyklé okurky či brokolice, pestré varianty Santa Clause, figurky ze známých hollywoodských animovaných filmů nebo ozdoby s motivy známého řetězce s rychlým občerstvením. „Současná produkce pro USA bude zastoupena vánočními ozdobami firmy OZDOBA CZ“, informuje Dagmar Havlíčková, kurátorka výstavy.

Dagmar Havlíčková, kurátorka výstavy
Dagmar Havlíčková, kurátorka výstavy

Přehledné textové panely seznámí návštěvníka s historií českých vánočních ozdob, způsoby jejich výroby a dekorování a také s básničkou o kouzelné vánoční okurce, která se stala inspirací pro samoobslužný program k výstavě. Připraven bude i prodej vánočních ozdob nebo výpravné muzejní publikace „Skleněné vánoční ozdoby“, která se pro velký zájem dočkala svého druhého vydání.

A co že znamená tajuplný název výstavy „Glass X Mass“? „Je to výsledek našich hrátek s angličtinou. Spojuje Glass (sklo) a Xmas (čteno krismes), tedy zkrácený výraz pro vánoce (Christmas), přičemž výraz „mass“, znamená, kromě jiného, velké množství. Zkrátka správné, nejen americké, vánoční šílenství“, objasňuje ředitelka muzea Milada Valečková.

Výstava v Galerii Belveder bude otevřena až do 29. března, otevřeno bude vždy od čtvrtka do neděle odpoledne, mimo Nového roku (1. 1. 2015), kdy bude zavřeno.

GALERIE BELVEDER

Mlýnská 27, 466 02 Jablonec nad Nisou

Tel: 483 310 947
info@msb-jablonec.cz

OTEVÍRACÍ DOBA
čtvrtek – neděle 13.00 – 17.00
zavřeno 29/10 – 26/11/2014, 1/1/2015

 

Fotogalerie:

Líbil se Vám náš článek?