Praha 2 zve na vinobraní již pošestnácté

16. ročník Vinobraní na Grébovce bude ve znamení filmu

novináři ve vinici Grébovka

Vinobraní na Grébovce si za léta získalo renomé jedné z největších událostí podzimní Prahy. Letos proběhne 22. a 23. září na tradičních místech- náměstí Míru a v Havlíčkových sadech (Grébovce). Na návštěvníky tu čeká bohatý doprovodný program, jehož „zlatým hřebem“ bude sobotní vystoupení Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy. Nudit se nebudou ani nejmenší návštěvníci, na něž čeká loutkové divadlo i pásmo ozdobené písničkami s Ivetou Blanarovičovou.

Kromě serie koncertů a nabídky desítek stánků s víny, burčákem, gastronomickými specialitami a rukodělnými výrobky zpestří letošní vinobraní doprovodný program v podobě promítání filmu, poslechu známých filmových melodií a písniček z pohádek pro děti. Ten bude probíhat v sobotu jak na hlavním pódiu, tak na vedlejším v dolní části Grébovky. Letošní motto vinobraní – Dvojka filmová – tak odkazuje na filmový cyklus, který městská část již druhým rokem organizuje.

Každý ročník vinobraní má jiné tematické zaměření, ani to letošní nebude výjimkou. Není žádným tajemstvím, že Dvojka svým kulturně historickým bohatstvím a krásnými parky láká nejednoho filmaře. Vedle filmových snímků jsou scenérie parků využívány také jako divadelní kulisy či amfiteátry. Například Grotta (umělá jeskyně) v Havlíčkových sadech opakovaně láká diváky na letní představení. Kultura pod širým nebem se vrací i do Riegrových sadů, kde po letech ožívá zrekonstruovaný amfiteátr. Tam se letos odehrál vzpomínkový literární večer na počest bratří Čapků. Výběr motta letošního vinobraní Dvojka filmová se tak přímo sám nabízel a naše vinobraní proto není pouhým festivalem vína a jídla, ale také kulturní a společenskou akcí, kde si z doprovodného programu vybere opravdu každý,“ komentuje osobně starosta Prahy 2 Jan Korseska, který letošní vinobraní v pátek na náměstí Míru oficiálně zahájí.

starosta Prahy 2 Jan Korseska, šéf vinice Pavel Bulánek a hosté informují novináře o Vinobraní na Grébovce

Vinobraní na Grébovce návštěvníci již tradičně vnímají jako celodenní piknik s posezením na trávě a se sklenkou dobrého vína či burčáku, třeba právě toho z místní historické vinice. Víno z letošní úrody vinice Grébovka přitom může být vzácností. „Máme za sebou suché a poměrně chladné jaro, které vystřídalo horké léto s občasnými přívalovými dešti. V polovině srpna krupobití poškodilo cca 60 % hroznů včetně listové plochy, ale naštěstí následovalo horké a suché počasí. Sklizeň sice probíhá zhruba o týden dříve, ale cukernatost je zatím standardní a kvalita hroznů překvapivě dobrá, s nižším obsahem kyselin,“ hodnotí letošní úrodu Pavel Bulánek, který o zdejší vinici pečuje.

Návštěvníci letos budou vybírat z nabídky 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat burčák a tichá vína. Představí se jak tradiční česká, tak i moravská vinařství a chybět nebudou ani vinařství menší a rodinná. „Přestože počasí bylo proměnlivé, vinaři na jihomoravských vinicích se vypořádali s výzvami a doufají ve slunečné počasí v následujících dnech a týdnech, aby zajistili kvalitní sklizeň. Z hlediska objemu se očekává, že sklizeň v roce 2023 bude průměrná či lehce podprůměrná,“ říká k sezóně zástupce moravských vinařů Karel Havlíček, který se Vinobraní na Grébovce účastní pravidelně.

Na akci nebudou chybět tradičně ani gastronomické speciality jak tuzemské, tak i z různých koutů světa plus nejrůznější delikatesy. Atraktivitou bude tradičně oblíbené Vinařské městečko v Grottě. Tam zamíří milovníci kvalitních tichých vín od renomovaných vinařů. Vinobraní Prahy 2 na Grébovce je akcí pro celou rodinu, nezapomíná ani na děti. Pro ty bude připraven v dolní části parku speciální program včetně tvůrčích dílen a malování na obličej. Akce každoročně potvrzuje, že tradice pražských vinic, založená už ve středověku císařem Karlem IV., je dodnes živá…

Miroslav Navara/TZ

Líbil se Vám náš článek?