Než se vypravíte do Moravského Krasu

Turistika, cestování, poznávání končin domácích, ale i na celé zeměkouli patří ke genetické výbavě Čechů. Před „sametovou“ jsme se tím dokonce lišili i od Slováků, kteří v cestování nalezli zálibu až během posledních desetiletí. Mnozí z nás si dokonce potrpí i na kvalitní přípravu, než zhasnou, zamknou, nakódují bezpečnostní systém a vyrazí. Sháníme průvodce, mapy, brouzdáme po internetu… V duchu doby poslední novinkou jsou pro nás i videohry.

Např. český výrobce her a hraček EFKO-karton z Nového Veselí právě uvádí novou, originální hru s názvem „Tajemství Býčí skály“. Seznámí nás s historií objevování jeskyní a archeologických nálezů v Moravském krasu. Nápad, pocházející od profesionálních historiků, zaujme mládež i dospělé, ale nepochybně i školní kolektivy apod.. Hra má za cíl oslovit cestovatele od šesti do devětadevadesáti let…

V roce 2022 k nám do firmy přijeli představit koncept své vlastní hry manželé Daniela a Jakub Pernesovi. Jejich nápad se nám líbil – jak námětem, tak i herním principem. Rozhodli jsme se hru vydat. Koncept bylo třeba upravit, aby byl technologicky vyrobitelný a to ve formátu rodinné hry. Původní varianta byla totiž navržena pro větší dětské kolektivy, které navštěvovaly Muzeum Blanenska. Vybrali jsme název a grafickou podobu a v těchto dnech titul míří do prodejen i e-shopů,” popisuje Miroslav Kotík, ředitel firmy EFKO-karton.

Jak hra funguje? Dva až čtyři „badatelé“ – každý ve svém poli – zkoumá vlastní jeskyni přiložením hracího pole, pohybuje se v ní nebo objevuje prostor tajemného podzemí pomocí své figurky badatele a získává karty objevů. Cílem hry je prozkoumat co největší část jeskyně, vypátrat v ní cenné poklady a získat tak nejvíce výherních kamenů. Jeskynní chodby nesou názvy skutečných podzemních prostor z různých jeskyní Moravského krasu. Hráči tak objeví například Dóm chaosu, Stříbrnou chodbu, Pohádkovou síň, Bludiště a další.

Při tvorbě hry jsem spolupracoval s kolegy z Muzea Blanenska, společně jsme dali dohromady příklady nálezů v jeskyních Moravského krasu. Hráči tak mohou „objevit“ třeba mincovní poklad, jeskynní malby, kosti vyhynulých zvířat a v souladu s názvem hry i legendárního bronzového býčka. Choť Daniela nálezy ilustrovala podle podkladů kolegy archeologa Marka Nováka a přírodovědce Vlastislava Káni,“ komentuje jeden z dvojice autorů hry, Jakub Pernes.

Formou dnešní mládeži nejbližší se tak celá rodina může „připravit“ na výlet do Moravského Krasu, s jistotou, že nabyté poznatky nejsou vysáty z palce, ale naopak postaveny na podkladech profesionálů z Muzea Blanenska. Jaro se zvolna blíží, na výlety už se hodí myslet, tak tedy bádejme, během výletů pak půjdeme najisto…

Miroslav Navara/TZ

Líbil se Vám náš článek?