Nepropásněte ŠANCI

foto areálZimní sezóna je v plném proudu. V horských střediscích se radují ze sněhové nadílky, která pokrývá sjezdovky. Děti jsou šťastné, že ve volném čase mohou sáňkovat, bobovat anebo lyžovat. Dnů, jako jsou tyto, kdy se to za okny jenom sype, není v roce mnoho, tak by byla škoda, nevyužít je k zimnímu sportování.

Novoroční předsevzetí

S novým rokem si většina lidí dává nějaké předsevzetí – zhubnout, přestat kouřit, apod., ale co slíbit, že si zalyžujete s přáteli, i když jste na lyžích nestáli od doby lyžařského kurzu na základní škole? Stačí vzít šanci za pačesy, nebát se a vyrazit do boje. Nemusíte jezdit do Rakouska nebo Itálie, i česká lyžařská střediska nabízejí kvalitní lyžování, dostatek občerstvovacích míst a ubytování za rozumné peníze. Pokud máte rádi adrenalin, zavítejte na šumavský Špičák. Nejenže jsou zde sjezdovky pro malé i velké, Freestyle snow area, ale především jedna z nejprudších sjezdovek u nás se sklonem 40 stupňů – Šance. Ubytovat se můžete přímo v areálu v chatě Hanička, Blaženka anebo Tělocvičně. V okolí je dostatek soukromých chat, které také nabízí ubytování. Pokud byste se báli parkování, tak zde s tím není problém, jelikož letos u sjezdovky bylo vybudováno nové velkokapacitní parkoviště. Já zvolila variantu, příjezd vlakem, jelikož stanice je vzdálená jen 10 minut od sjezdovky.

obrazek 2Nechejte to na profesionálech

Jelikož jsem nestála na lyžích od dob kurzu na základní škole, tak jsem se vložila do rukou profesionálů. Lekce pod vedením instruktora trvala 90 minut. Myslela jsem si, jak na mě bude hodný, že půjdeme někde na malý a vlastně rovný svah, ale to jsem se mýlila. Z jeho úst zaznělo: „Vyrážíme směr Spodní Šance,“ a ve mně dost hrklo. Vím, že jde o modře značenou sjezdovku, takže to není nic složitého a těžkého na sjezd, ale snad pochopí alespoň ti, kteří si stoupli na lyže po mnoha letech, tak jako já. Začátek lekce spočíval v rozcvičce, jelikož bez protažení byste opravdu na svah neměli vyjíždět. Poté jsem byla obeznámena se všemi pravidly bezpečné jízdy na svahu a následně došlo k samotné praktické výuce. Nejprve jsem si musela zavzpomínat, jak lyže správně nazout a vyzout, správný postoj, atd. Hurá na vlek. Cože? Ano, správně. Vystrašená jsem nějak vyjela nahoru na kopec a se zděšením jsem si říkala, holka, tak to nedáš, sedni si a kochej se. Instruktor mne ale přesvědčil o tom, že to je snadné, a že to zvládne každý a že určitě ve mně něco je, stačí to jen probudit. Nejprve vás učí lyžovat bez hůlek a pak postupně s oběma. Jak řezat obloučky, kde si přibrzdit nebo jak zastavit a nikoho nevzít s sebou. Po skončení lekce jsem si sjezdovku Spodní Šance sjela ještě několikrát sama, ale byla to makačka. Už jsem se těšila, až zavítám do blízkého občerstvení a odměním se nějakou limonádou a horkou polévkou. Půldenní „lyžování“, jestli se tomu tak dá říkat, mě natolik zmohlo, že odpoledne jsem si užívala už jen kocháním na ostatní lyžaře a snowboardisty. Nedovedu si přestavit, že bych měla někdy sjet sjezdovku Šanci – podle mě je to pro ty, kteří jsou zdatní lyžaři milující adrenalin, klobouk dolů. Nevím, čím to bylo, jestli únavou ze sportu anebo horským vzduchem, ale ten den jsem usnula snad kolem 20h a to se mi běžně nestává. Ráno jsem si dopřála vydatnou snídani v podobě míchaných vajíček s čerstvým pečivem a pak jsem se odhodlala na další lekci lyžování s instruktorem. Oprášila jsem znalosti z předešlého dne jak po teoretické, tak i po praktické stránce a začala jsem je více rozvíjet. Nakonec jsme dospěli k závěru, že bych měla sjet i velkou sjezdovku (pozn. nemyslím tím Šanci). Zprvu jsem se bála, že nebudu umět nasednout ani na čtyřsedačkovou lanovku, ale zvládla jsem to. Uf. Nahoře mě klučina, který taktéž jel s námi, obdaroval gumovými medvídky pro radost, tak jsem si pochutnala a započala má jízda dolů. Bylo to náročné, zdlouhavé, ale ten blažený pocit, který jsem měla, když jsme dojeli do cíle, byl úžasný.

špičákJe to nepopsatelný pocit, když překonáte sami sebe. Úsměv na tváři z toho, že zjistíte, že to s vámi není tak špatné. Jsem si jistá, že jen díky zkušeným profesionálům jsem dokázala stoupnout na lyže a překonat strach. Doporučuji opravdu všem. Nemusíte si kupovat nové lyže a vybavení, vše se dá půjčit přímo ve ski areálu Špičák. Já toho využila, neboť jsem si říkala, že mě to třeba nebude bavit, tak proč to zbytečně kupovat. Po víkendu na lyžích jsem dokonce začala přemýšlet nad tím, že bych lyžování oprášila každý rok. Touto myšlenkou jsem se do té doby nikdy nezaobírala a byla opravdu velmi vzdálená a myslela jsem si, že bych to snad ani nikdy neřekla. Potvrdilo se mi, že nikdy neříkej nikdy.

Nepropásněte svou šanci a zalyžujte si na Šanci.

www.lyzovani.spicak.cz

Mici