Na obzoru zima – středisko KitzSki je připraveno !

Pozvánka jednoho z nejlepších rakouských terénů

zábava na vrcholech pro děti i dospělé

Ve spolupráci s českou CK Alpy navštívili v těchto dnech již potřetí Prahu pánové Christian Wörister, předseda představenstva Kitzbüheler Bergbahnen a Christoph Stöckl, ředitel areálu Kitzbühler Alpen-Brixental, aby seznámili novináře s připraveností na zimu a novinkami, které v nadcházející sezoně u nich čekají na své hosty. Není jich málo…

Jedno z nejproslulejších (zejména díky Hahnenkammu) zimních středisek světa nabízí: 57 lanovek a vleků v 7 oblastech, zasahujících do dvou spolkových zemí. Dále 233 km sjezdovek na 575 hektarech plochy, 1200 zasněžovacích zařízení a 60 horských restaurací. „Mimochodem – jednu z nich – na Kitzbühler Hornu si pronajímá český podnikatel Jindřich z Prahy“, poznamenal Christian Wörister.

 

Novinek jako máku

pp. Wörister (první zleva) a Stöckl (třetí zleva) informují novináře v Praze

Klimatické změny zkracují zimu a posunují zimní aktivity do vyšších poloh. Kitzbühel leží ve výšce 762 m n.m. V údolí užijeme na 50 běžeckých tras, nejvyhledávanější na golfovém hřišti u Schwarzsee. Další dva pětikilometrové okruhy se nově otevřou výše – na Hahnenkammu (lanovka a vstup na ně za 15 eur), kde vznikne navíc i kluziště pro bruslaře. Pět značených a udržovaných tras pro stále oblíbenější skialpinismus tu bude zdarma… Nově se rozjedou dva nejudržitelnější vleky v Alpách, poháněné ponejvíce energií z fotovoltaického zdroje. V době mimo provoz sedačky zmizí v garáži, aby nerušily zvěř. Nové šestisedačky Trattenbach a Gauxjoch s kapacitou 2400 osob za hodinu zdokonalí propojení na Zweitausenderu (2004 m) k Thurnskému průsmyku. „Životnost vleků je okolo čtyřiceti let, takže každý rok bychom měli rozjet jeden nový, abychom udrželi kvalitu,“ komentuje Wörister. Investice činila 25 milionů eur. Společnost měla loni obrat 60 milionů eur, prodala 1,5 milionu skipasů. V minulé zimní sezoně zaměstnala 450 lidí. Základní cena denního skipasu se pohybuje od 60 do 72 eur, oproti loňskému úspornému režimu se však vrací večerní lyžování a kvalita dalších služeb. Připravena je celá sada slev a výhod pro jednotlivé skupiny hostů.

Sjezdovky zdokonalí digitalizace

Mezi inovace sezony 2023-2024 patří i masivnější využití digitalizace. Kitzbühel jako první evropský resort nabídne skipasy v mobilu. Budou k mání online (www.shop.kitzski.at) za dynamické ceny se slevou až 20 % podle časového období. V aplikaci KitzSki App bude možné sledovat ujeté kilometry, hodiny a rychlosti. „Na Streitecku, na tzv. Skimovie route“ číslo 16 bude každý denně vytýčena nová dráha pro obří slalom. Nejlepších deset lyžařů podle naměřeného času získá VIP pozvánku na světový pohár na Hahnenkammu 2024.

Z Čech? Autobusem!

výhledy z Hahnennkammu

Český trh je pro oblast KitzSki jedním z pěti nejvýznamnějších. Proto rakouští partneři myslí i na zájemce, kteří nemají vlastní auto (žádná hanba – např. ve Vídni je 40 % domácností bez auta…), což ladí s péčí o životní prostředí. Do Kitzbühelu se dá dojet i vlakem, zastávka leží i přímo pod Hahnenkammem. Místní doprava je zdarma (region za ni platí 1,5 milionu eur ročně dopravci – PostBusu). Navíc se rýsuje další novinka, motivovaná příkladem: autobusová linka KitzSki jezdí z dvě hodiny vzdáleného Mnichova úspěšně už řadu let. Ráno tam a večer zpět. V režii CK Alpy a KitzSki vyrazí z Prahy poprvé zkušebně autokar ve čtvrtek 14. 12. tam a v neděli 17. 12. 2023 zpět „Podle ohlasu připravíme pro tuto zimu ještě alespoň dva až tři další termíny. Ukáže-li se dostatečný zájem, koupíme sami autobusy pro tento účel. Chceme nabídnout výhodné balíčky s ubytováním a skipasy, ještě lepší ceny pak budou čekat členy Alpenvereinu, kterých v Česku registruje CK Alpy nemálo“ prozrazuje šéf lanovek KitzSki.

Náročným sportovcům, kterým by rezort KitzSki nestačil, je k dispozici celá oblast SkiWelt Wilder Kaiser. Nabízí 545 km sjezdovek a 15 000 ubytovacích míst. Najdeme tu množství aktivit pro rodiny, skupiny, či seniory. Namátkou – lyžování při východu slunce, výlety na sněžnicích nebo silvestrovská laser show. Hosty, dbající i na zážitky gastronomické, osloví např. workshop, kde se naučí připravit oblíbenou tradiční pochoutku Kaiserschmarrn pod vedením populární Tamary Lechnerové. Připít se dá úzce lokálním destilátem Kraftinger schnapps, pálenkou ze zelí, kterou zdejším odsouhlasil dekretem osobně císař Franz Josef. Jak říkají místní – „není sice dobrá, ale je zdravá“… „Třešničkou na dortu pak tu bude veliký zimní „Woodstock“, festival dechovek (představí se celkem 15 kapel) ve dnech 22.- 24. března 2024. To pro české hosty s jejich tradicí dechové muziky jistě nebude bez zajímavosti“ láká Christoph Stöckl.

Vedoucí rezortu Kitzbühel, nositele ocenění „nejlepší lyžařský resort roku 2023“, nepolevují, plánují už i letní sezonu 2024. „Změny klimatu nás motivují, abychom letní aktivity od května do listopadu rozšířili z dosavadních deseti na dvacet procent ročního úhrnu. Letošní léto bylo úspěšné, investovali jsme víc než milion eur a nabízíme už 30 kilometrů bike trailů. Další se staví na Streifu, měl by být dokončen v roce 2025. Rok na to chceme získat i světový pohár horských kol ve sjezdu,“ plánuje lídr oblasti.

Miroslav Navara

Líbil se Vám náš článek?