Labutě ve sklárně Koulier

Sklárna Koulier v osadě Oflenda na Vysočině už léta není mezi turisty, ale i zájemci o sklářství a řemesla, jež si zasloužila pozornost UNESCa, pojmem neznámým. Její vlajková loď – foukané vánoční ozdoby – nezůstávají jediným produktem, kterým sklárna úspěšně oslovuje trh. Čerstvou novinkou jsou půvabné foukané miniatury labutí, které ve spojení s jemnými peříčky jsou neodolatelné. Koulier na ně upozorní Festivalem labutí, který se odehraje od 28. června do 6. července přímo v zajímavých prostorech sklárny. Nabízí se tak příležitost odstartovat prázdniny s dětmi netradičně, objevem krásy, umění a radosti ze sklářského řemesla, loni zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO. Současně si mohou zájemci užít i exkurzí do výroby a pozorovat, jak se rodí tato křehká krása. V areálu sklárny Koulier návštěvníky okouzlí neuvěřitelných 3333 skleněných labutí ve 111 různých dekorech. Posláním festivalu je potěšit a ukázat, že zachování tradičního sklářského řemesla má smysl, o němž se lze přesvědčit v kterékoli roční době.

Připomeňte si v létě jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Přijďte se přesvědčit. Na ozdoby se nebudete muset jen dívat, ale můžete se i zapojit a v tvořivé dílně si vyzkoušet práci malířů ozdob a vytvořit si vlastní klenot – buď klasickou vánoční ozdobu, nebo právě vznešenou labuť“, zve Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Ať už jste sběratelé, milovníci umění nebo jen zvídaví, nezapomeňte, že Festival labutí je i prodejní výstavou, odkud si můžete jako neopakovatelný suvenýr odvézt svou vlastní labuť. V rámci festivalu je navíc připraveno hlasování o nejkrásnější labuť – „Miss labuť 2024“. Pomozte nám vybrat 12 finalistek, které budou soutěžit o titul nejkrásnější skleněné labutě. Vaše hlasování na sociálních sítích rozhodne, která labuť září nejvíce,“ dodává Kateřina Šrámková.

Festival přiblíží náročnou, ale krásnou práci. Tělo skleněné ozdoby – labutě – se nejprve vyrobí ve formě. Následuje tažení krku, hlavy a případně na závěr i pohádkové korunky. To je na výrobě labutě to složité a těžké. Důležitý je způsob ohřevu skla tak, aby se podařilo oddělit hlavu a tělo. Vyfouknutí labutě trvá 3-4 minuty, pokračuje se zdobením. Klasická ozdoba – koule – se vyfoukne do dvou minut. Sklář musí nejprve umět vyfouknout právě klasický tvar koule, teprve pak může pokročit k výrobě labutí. Nejprve nutno zvládnout výrobu těla ve formě a teprve potom vytažení krku. Dobrý sklář vyrobí za jednu hodinu dva tucty labutí. Jejich výrobu však nezvládne každý. Ti, kteří ji ovládnou, se dají právem považovat za mistry svého oboru. Některé labutě mají i korunku. To je další časově náročný krok a přijde na řadu úplně na závěr, kdy se musí nahřát hlava labutě a skleněná tyčinka. Sklář tvaruje každý hrot korunky zvlášť, odtažením skleněné tyčinky od hlavy. Následuje stříbření, smáčení a malování. Práce je to unikátní, nesnadná, avšak krásná, podobně jako její výsledek – samotné labutě.

Ve dnech konání festivalu se dětem bude rozjíždět prázdninový program – čím zajímavější a atraktivnější, tím lépe. Aktivity, jako např. právě návštěva sklárny Koulier přitažlivost nepostrádají, tím spíše, že jsou interaktivní: návštěvníci si tu mohou doslova sáhnout na takříkajíc umělecké řemeslo. Jako bonus, pro své potěšení, si vlastnoručně vyrobí suvenýr jako trvalou vzpomínku na zážitek, o kterém po prázdninách budou nadšeně vyprávět svým spolužákům a kamarádům. To samozřejmě platí i pro dospělé, kteří je na toto originální místo přivedou, či ostatní turisty. Českomoravská vysočina, která nabízený cíl obklopuje, je navíc prostorem, kde můžeme trávit jakkoli dlouhý čas nabitým turistickým programem. Památek, zajímavostí všeho druhu i přírodních krás je tu doslova nadbytek…

Miroslav Navara/TZ .

Líbil se Vám náš článek?