Jedlé květiny v moderní gastronomii

IMG_8543Proč nezařadit květiny na svůj jídelníček? Jedlé květiny jsou nedílnou součástí moderní gastronomie. Jsou vhodné pro použití do různých salátů, případně v cukrářské produkci, nebo jednoduše na dekoraci. Květiny dodávají jídlům barvu, křehkost a jemnost. Dotvářejí estetickou stránku jídel.

„V Grand Hotelu Kempinski High Tatras používáme nejčastěji macešky, fialky a květiny brutnáku lékařského. V letním období jsou velmi oblíbené cuketové květy, které se dají plnit různými náplněmi a následně péct nebo smažit. Květy růží se používají spíše výjimečně a to většinou při romantických příležitostech, jako svátek sv. Valentýna nebo svatbách či při zásnubách. Z květů růží se dají připravovat různé gely, sirupy, esence a podobně. Jedlé květy mají využití i v cukrárně, kde se dají připravit např. kandované květiny fialky, obecně nejznámějším květem používaným do dezertů je květ levandule,“ dodává Tomáš Tejbus, šéfkuchař Grand Restaurant.

IMG_8536Jaké jsou účinky květů na zdraví?

„Myslím, že srovnatelné s účinky bylinek, jelikož květy rostlin obsahují podobné látky. Naopak opatrní by měli být silní alergici a to hlavně proto, že na květech se může nacházet pyl, který by mohl spustit alergickou reakci,“ doplnil Tomáš Tejbus.

Zajímavostí je, že všechny květiny, které využíváme v Grand Restaurant jsou vypěstované na Slovensku v Beladicích, doplňuje šéfkuchař.