Jak správně otužovat děti a předejít nemocem

Nepřehánějte to s oblékáním, větrejte, nechte děti doma chodit občas nahé a usínat ve studeném pokoji – a hlavně: naučte je včas správně smrkat. Případné nemoci se jim pak budou více vyhýbat či je budou alespoň lépe snášet.

děti ve sprše, plavání s dětmi juklík, foto k článku o otužování dětíZákladem otužování dětí je jejich přiměřené oblékání.  Ale jak přesvědčit nás rodiče, abychom ze strachu z další rýmy, nebalili děti do dalších a dalších vrstev oblečení? „Málokdy je na hřišti slyšet z úst dítěte „Maminko, mně je děsná zima“. Spíš se z lavičky směrem k hřišti a pískovišti ozývá „Kubíku, zapni si tu bundičku! Maruško, kde máš rukavičky! Toníku, ty zase nemáš čepičku? Zkusme se naučit věřit svému dítěti a respektovat jeho potřeby o množství oblečení,“ radí matka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Žádné malé dítě totiž jen tak v klidu nechodí. Většinou pobíhá, poskakuje. Je nutné si uvědomit, že je temperamentnější. I tím si vytváří teplo ve svém těle. „Oblékejme je méně. Je víc než chvályhodné, když se budeme snažit děti otužovat a uděláme maximum pro to, aby nebyly zchoulostivělé

Jak tedy na to? Pokud dítě odmítá vzít na sebe pod bundu mikinu, snažme se udělat kompromis. Dejte ji do batohu, přihoďte tričko, případně ponožky, tepláčky a rukavičky, abychom mohli dítě převléknout, pokud je zpocené nebo se cestou někde v louži zmáčí. Problém většinou nenastává ze zimy, ale spíše z mokra a vlhka.

Pokud se stane, že teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejme okamžitě po zimních bundách a zateplených kalhotách. Nezapomeňme, že ještě přijde sníh i mráz a to teprve nastane čas pro tyto kousky oblečení z dětského šatníku,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová. A pokud stále trpíte pocitem nedostatečně oblečeného dítěte, uvařte na výlet horký čaj a budete mít jistotu, že se dítě při osvěžení prohřeje.

Studené noci, teplá rána..

Ideální teplota je kolem 18o C. Nemusíte hned svého drobečka učit spát v zimě s otevřeným oknem. Klidně mu dopřejte usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. Pokud jste v hlučné ulici, naučte se otvírat okno ve vedlejší místnosti a nechat otevřené dveře. V pokojíčku nebude přímý hluk, ale chladný vzduch se tam dostane. Pokud můžete načasovat spínače na topení, využívejte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se vaše dítě probouzelo do teplejší místnosti. Určitě to zpříjemní ranní buzení. Dá se to také vyřešit tím, že dítě rychle přeběhne do jiné místnosti, kde už je teplo a útulno. „Dopřejte svým dětem nahaté otužovací chvilky. Domluvte si rituál. Třeba takto: Před večerním koupáním je nechejte, ať se svléknou do naha nebo prádla a mohou uklízet hračky, je to nenásilná forma otužování,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Aby rýma nebolela…

Když už se jednou rýma objeví, určitě oceníte, když bude vaše dítě umět smrkat. Často je to totiž pro ně velmi těžký úkol. Ideální je, pokud to zkoušíte spolu s ním už od osmého až desátého měsíce jeho věku. Je to období, kdy u dítěte probíhá intenzivní období nápodoby. „S menším dítětem si můžete hrát na funícího ježka nebo troubit jako slon, u starších můžete vyzkoušet dýchání nosem do zrcátka, na které pak mohou nakreslit třeba i nějaký ten obrázek. Spoustu zábavy si užijete i s peříčkem, které můžete nosem „přefoukávat“ do vymezeného prostoru a velmi krásně se učí dýchání nosem do vody,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.

 

Praktické desatero otužování dětí:
  • Otužujte děti pravidelně, a to už od malého miminka
  • Oblékejte děti přiměřeně, tedy ne více než je nutno
  • Otužujte děti vzduchem a i miminka nechte při přebalování 5 minut nahá
  • Otužujte vodou: při koupání postupně snižujte teplotu – dětem starším 2 měsíců po týdnu o půl stupně až na 34o C – starší děti (2 – 3 roky) na konci koupání sprchujte chladnější vodou
  • Nepřetápějte v místnosti.
  • Pořádně větrejte.
  • Kdykoliv můžete, běžte na čerstvý vzduch.
  • Zda je dítěti teplo nebo zima zjistíte sáhnutím na předloktí, pod tričko nebo za krk.
  • Přihlaste se s miminkem na kurz plavání, otužování je tady součástí lekcí!
  • A nezapomeňte! Příklad vlastní a celé rodiny je pro dítě rozhodující.

Oficiální stránky klubu Juklík

Líbil se Vám náš článek?