Hradecká Galerie moderního umění nadále hledá mistrovské dílo

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) u příležitosti 70. výročí svého vzniku otevřela v loňském listopadu výstavu Hledá se mistrovské dílo, představující více než 200 děl ze svých obsáhlých sbírek. Výstava nechává na veřejnosti, aby vybrala to nejlepší. Návštěvníkům nabízí komentované prohlídky a vybízí je, aby na základě vlastních estetických zkušeností a preferencí vybrali nejlepší dílo ze sbírek GMU. Vystavená díla pokrývají období od konce 18. století až po současnost a k vidění budou do 25. května 2024. Cílem je porovnat zavedený názor dějin umění se vkusem soudobého publika. „Kombinujeme díla známých malířů s obrazy, která vytvořili autoři méně věhlasní, polozapomenutí, regionální, ale v podstatě neméně důležití,“ vysvětluje kurátor výstavy Tomáš Kolich. V těchto dnech galerie zveřejnila průběžné výsledky hlasování.

Možnosti hlasovat pomocí žetonů zatím využilo 2 273 návštěvníků, kteří vhodili celkem 13 638 hlasů (každý může zvolit až šest děl). Z průběžných výsledků vycházejí jako favorité tři obrazy, které aspirují na první místo a od ostatních „soutěžících“ odskočili již o desítky hlasů. Nejvyšší příčku s počtem 339 hlasů zatím drží obraz Keř II od Františka Muziky. Za ním na druhém místě s 334 hlasy je aktuálně Pokus o portrét Jiřiny Haukové z ateliéru Mikuláše Medka. V těsném závěsu s 332 hlasy se drží obraz Muž v klobouku od Josefa Čapka. Podle kurátora Tomáše Kolicha z takto těsných výsledků vyplývají dvě fakta: „Různorodost těchto tří děl sice ukazuje, jak odlišný může být vkus jednotlivých návštěvníků, zároveň je zjevné, že u současného publika nejvíce bodují známí a „osvědčení“ autoři.“

Do nejlepší desítky se však dostali i malíři, které bychom v literatuře, zabývající se dějinami umění, většinou nenašli. „Velkým překvapením je obraz Ulice v Amsterodamu od Stanislava Ježka, který získal 235 hlasů. Přitom dosud nikdy nebyl vystaven ani zapůjčen,“ doplňuje kurátorka GMU Petra Příkazská. Jedno z děl tohoto autora nicméně bylo nedávno zařazeno do stálé expozice Národní galerie. To potvrzuje, že vkus publika ani kánon dějin umění nejsou neměnné a postupem času se aktualizují. Zájemci o tuto pozoruhodnou výstavu, popř. o účast na hlasování mají čas až do 26. května. Finální výsledky galerie zveřejní v rámci květnové Muzejní noci.

Miroslav Navara/TZ

Líbil se Vám náš článek?