Hořice v Podkrkonoší- výlet za pochoutkou kuchaře, císaře Napoleona

[slideshow_deploy id=’3678’]

V malebném kraji Podkrkonoší..

Hořice v Podkrkonošíse nachází malá obec Hořice proslulá svou křupavou specialitou vonící po vanilce a skořici, oplatkou stočenou do trubičky, plněnou krémem nebo jen tak bez náplně. Připravenou tak, abyste si jí dodělali dle své chuti a nápaditosti, nebo si jí jen namáčeli v čerstvě ušlehané šlehačce a čokoládě…delikatesa!

A kde se trubička v Hořicích vlastně vzala?

Hořice

Tradice výroby Hořických trubiček se v malebném podkrkonošském městě udržuje již více než dvě staletí. Tajemství výroby Hořických trubiček patří mezi rodinné poklady, jež se tu dědí z pokolení na pokolení. Legenda praví, že počátky Hořických trubiček spadají do roku 1812. Po neúspěchu Napoleonova ruského tažení se rozptýlené trosky, jeho kdysi gigantické armády, pohybovaly i v našem kraji. Několik francouzských vojáků se ocitlo přímo v Hořicích. S podkrkonošskou pohostinností se jim zde dostalo vlídného a pečlivého ošetření. Jedna z hořických sousedek měla v péči těžce raněného a traduje se, že to byl sám osobně kuchař císaře Napoleona. Nemaje jiných prostředků, jak by se odvděčil za všechnu péči, svěřil jí cenné tajemství výroby Napoleonovy oblíbené pochoutky. Sousedka přijala vojákovu pozornost, a tento zajímavý kuchařský recept zkoušela nejprve pro svou potřebu. Tajemství výroby takové delikatesy se však dlouho neutajilo. Trubičky se záhy staly v Hořicích populárním a nezbytným doplňkem každé sváteční tabule. Jejich pověst se brzy rozšířila i za hranice města a už před sto lety se vyvážely do dalekého zámoří. Pečlivá ruční práce je i nadále nedílnou součástí výrobního procesu Hořických trubiček.

 

Od Napoleona, přes Hořice do Evropy.. 

Chráněné zeměpisné označení třeboňský kapr

Od roku 2007 nesou Hořické trubičky ochrannou známku EU Chráněné zeměpisné označení. Sortiment výrobců, kteří splňují přísná kritéria pro výrobu je pestrý a dělí se především na Hořické trubičky sypané a plněné.

Výlet do Hořic a okolí..

Výlet do Hořic

když zavítáte do Hořic, určitě se zastavte v jedné z několika výroben, všude Vás rádi přivítají a nabídnou Vám vynikající čerstvé trubičky. My jsme navštívili výrobny dvě – Pana Hovorky, který se specializuje na tradiční neplněné trubičky a druhý provoz rodiny Petráčkovy, která má v nabídce trubičky jak plněné tak i neplněné. Mezi zajímavosti obce patří vrch Gothrd (352 m.n.m.) s pomníkem Jana Žižky, kostelíkem, hřbitovním parkem a obeliskem. Na západním úpatí vrchu Gothardu leží jeden z nejkrásnějších městských parků regionu — Smetanovy sady. Park založil v roce 1901 hudební spolek Dalibor jako hold hudebnímu skladateli Bedřichu Smetanovi, jehož rodiče z Hořicka pocházeli.

Okolí Hořic je bohaté na pískovec,  což přispělo v roce 1884 k založení c. k. odborné školy kamenosochařské, toho času jediné svého druhu ve střední Evropě. Škola rychle získala mezinárodní prestiž, kterou si drží dodnes. A tak v Hořicích na Gothardu naleznete sochařský park s celkem 85 sochami od 77 evropských, amerických a asijských umělců.

Výlet:Přehrada les království

Pokud se vydáte do širšího okolí Hořic, velkým lákadlem je jistě safari ve Dvoře Králové nad Labem, malebné městečko Hostinné. Tipem naší redakce je romantická přehrada na Labi s pohádkovým jménem Les království, o které se více dozvíte v našem článku zde.

Hořické trubičky

Vydejte se na výlet do této malebné podkrkonošské obce, má co nabídnout. A když potom v obchodě zahlédnete Hořickou trubičku, zavzpomínáte na zážitky, které jste zde prožili a hlavně budete vědět, že každá trubička prošla šikovnými rukami zdejších cukrářek, protože poctivé Hořické trubičky žádný stroj nevyrobí!

 

Fotogalerie:

[nggallery id=43]