Pohádková přehrada Les království-výlet pro každou romantickou duši

Cesta do pohádky začíná v Podkrkonoší..

Přehrada na Laby Les království

Plánujete výlet na safari ve Dvoře Králové? Pokud ano udělejte si malou zajížďku, která se rozhodně vyplatí! Kousíček za Nemojovem sjeďte z hlavní silnice do údolí obklopeného krásnými lesy a ocitnete se jako v pohádce.

Přehrada vskutku kouzelná..

Vodní nádrž Les královstvíPřes Labe se zde klene vodní dílo, které Vám bude připadat jako kouzelný hrad plný věžiček a červených střech, oblouků a hrázných domků. Přehrada Les království, nebo jak se jí někdy také říká Bílá Třemešná, Vás určitě zláká k romantické procházce po břehu a děti budou zajisté touto unikátní technickou památkou unesené.

Za vším hledej sílu přírody…

Romantický hrázní domekZa stavbu tohoto krásného architektonického díla, v pseudogotickém duchu,vděčíme paradoxně jarnímu tání sněhu v Krkonoších a následným povodním. Když v roce 1897 voda zničila velké množství domů a dostala se až k dalekým Pardubicím, bylo rozhodnuto o stavbě dvou přehrad na Labi. První u Špindlerova Mlýna a druhá právě zde v Třemešné. Stavba začala v roce 1910 a o čtyři roky později byla přerušena první světovou válkou, stavba pokračovala až v roce 1920 ale již o tři roky dříve rozestavěná hráz zachytila obří přívalovou vlnu a dokázala tak svou důležitost. V roce 1923 zde byla spuštěna vodní elektrárna, která zde vyrábí elektrický proud dodnes.

Okolní krásy Podkrkonoší…

Přehrada na LabyV okolí přehrady můžete navštívit již zmiňované safari ve Dvoře Králové nebo městečko Hostinné s renezanční radnicí zdobenou postavami obrů, vysokých téměř pět metrů. Dále zde naleznete morový sloup či Františkánský klášter. V nedalekém Kuksu se nachází bývalý Hospital s expozicí farmaceutického muzea, knížecí hrobkou a v lapidáriu se seznámíte s originály alegorií Ctností a Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Ať už se vydáte v Podkrkonoší kamkoliv, přehradu Les království by jste rozhodně neměli vynechat. Jde sice o krátkou zastávku, ale určitě ve Vás zanechá silný dojem.

Pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

postavami obrů