Giganti v ZOO Liberec

ZOO Liberec,,

Mamut z výstavy giganti v zoo Liberecnabídne pro zpestření hlavní letní sezóny svým návštěvníkům unikátní možnost výpravy do hluboké historie naší planety. Na ploše 600 m2 představí ve svém areálu český unikát – kolekci dvou desítek modelů impozantních zvířat doby ledové. Výstava se bude nacházet v areálu zoo, v montované hale, zbudované výhradně pro účely výstavy. Termín konání výstavy je od 10. června do 31. října 2015. Soubor dokonale provedených modelů je zřejmě nejen českým unikátem – podobně velká kolekce se zřejmě zatím neobjevila nikde ve světě.

giganti- výstava v zoo LiberecŘeditel ZOO Liberec David Nejedlo k této netradiční aktivitě podotýká: „Výstava Giganti v ZOO Liberec bude jistě velkým zážitkem pro děti i dospělé. Vidět prehistorická zvířata v detailně provedené reálné podobě a impozantní životní velikosti, navíc v těsném spojení se zoologickou zahradou, může návštěvníkům přiblížit evoluční vývoj fauny během tisíců let. Příčiny vymření tvorů z doby ledové pak mohou být mementem ohrožené existence zvířat současných.“

Modely vznikly spojením umu výtvarníků a erudovaných přírodovědců. Kromě opravdových zvířecích gigantů, jakými byli pětimetrový mamut, jednorožec elasmotérium nebo pták moa, zaujmou jistě i šavlozubý tygr nebo jeskynní lev požírající kořist. Údiv jistě vyvolá i obrovský lenochod zvaný megatérium, který dosahoval délky až šesti metrů. Podobných rozměrů dorostl i dvoutunový glyptodon, příbuzný dnešního malého a hbitého pásovce. Nečekanou podívanou poskytne i pohled na největšího prehistorického hlodavce, severoamerického velebobra či obrovitý předchůdce dnešního daňka. Kromě zvířat se na výstavě bude možné tváří v tvář potkat i s pravěkými lovci mamutů.

Návštěvou ZOO pomáháte..

Návštěvou výstavy pak může každý přispět na dva smysluplné cíle: dle podtitulu akce Mamuti pomáhají slonům bude část výtěžku poskytnuta neziskové organizaci Save Elephants, která bojuje v Africe za záchranu vybíjených slonů. Očekávaný profit z výstavy by navíc mohl umožnit liberecké zoo realizovat alespoň částečnou revitalizaci již nevyhovujícího pavilonu chobotnatců.

Další novinky v ZOO Liberec..

POLOOPICE OBSADÍ OSTROV NA JEZÍRKU..

Na obrázku je nová expozice pro lemury v zoo Liberec. Expozice je postavena na ostrůvku ZOO Liberec rozšiřuje své portfolio zvířat o další velmi zajímavý druh – lemura černého (Eulemur macaco). Ten je chován v Liberci neexpozičně již od září 2014 a počátkem června by měly tyto poloopice obsadit v areálu dost netradiční místo – ostrov v jezírku. Na něm se již od dubna připravuje chovatelské zázemí a vyrůstá rozměrná bambusová konstrukce.

Skupina lemurů, která se nově stane sousedem pro pelikány a vodní drůbež se sestává ze čtyř samců pocházejících z olomoucké zoo. Právě tam získal tento kvartet i dost neobvyklá jména, která mají korespondovat s jejich čertovským vzezřením. Liberečtí chovatelé věří, že jim Rarach, Satanáš, Azrael a Belzebub nenachystají peklo v podobě neplánovaného opuštění ostrova. K tomu uvádí vedoucí zoolog Luboš Melichar: „Toto umístění expozice uprostřed vodní plochy s sebou nese drobná rizika možného úniku zvířat, ale ta jsme se snažili eliminovat předem a všechna opatření jsme dlouze konzultovali s kolegy ze zoo, ve kterých lemury chovají.“ Lemuři se tak připojí k dalším opům, které je možno v ZOO Liberec vídat – k šimpanzům, gibonům, makakům, tamarínům, paviánům a mangabejům.

Poloopice v ZOO Liberec
Poloopice jsou vývojově nižší skupinou primátů žijících na stromech. Jejich mozek je ve srovnání s vyššími primáty, vzhledem k tělesné velikosti, menší. Obličejovou část mají podlouhlou, neosrstěný a vlhký protažený čenich se smyslovými fousky je srostlý s horním rtem a je připojen k dásni, což neumožňuje výraznější mimiku obličeje.

Lemur černý
  • Hmotnost: 2,4 kg
  • Rozměry: délka 91-110 cm
  • Výskyt: Madagaskar – deštné lesy
  • Potrava: plody, semena a listy rostlin, bezobratlí a drobní obratlovci Rozmnožování: Samice po 127 dnech březosti rodí jedno mládě.
  • Zajímavost: Samci jsou u tohoto druhu černě zbarvení, samice mají barvu hnědorezavou. Stejně jako všichni lemuři je i lemur černý ohrožený vyhubením.
  • Dožívá se kolem 20 let.

LEDNÍ MEDVĚD V LIBERECKÉ ZOO PŘIPOMENE HISTORII..

expozice lednich medvedu v zoo liberec 1958 historická fotografie expozice zoo
expozice lednich medvedu v zoo Liberec v roce1958

Po padesáti letech se do nejstarší dochované expozice v ZOO Liberec vrací lední medvěd, i když pouze v neživé formě.  Expozicí je myšlen půlkruhový betonový příkop v dolní části zoo, který bez zásadních proměn funguje již od roku 1922, kdy byl vystavěn pro chov medvědů malajských. Historicky pak poskytl prostor pro mnoho dalších druhů zvířat, z nichž stojí za zmínku např. mýval severní, dikobraz či dokonce lední medvěd. Hned celý pár těchto mohutných polárních šelem obýval tuto ubikaci mezi lety 1956 až 1965 a z dnešního chovatelského pohledu se zdá tento fakt neskutečný, až absurdní. Vždyť podle současných měřítek nebyla stoprocentně vyhovující ani pro posledního z obyvatel – dikobraza srstnatonosého, který zde žil až do letošního předjaří.

Jako zajímavé memento vývoje chovu zvířat v zoologických zahradách se právě do tohoto místa symbolicky vrací lední medvěd v podobě věrného modelu v životní velikosti. Ten, spolu s informační plochou a historickými fotografiemi, které na místě popisují minulost tohoto zákoutí zahrady, umožní návštěvníkům vnímat znatelný vývoj zoologických zahrad i jejich ideovou proměnu z exhibičních zvěřinců na důležitá chovná zařízení s přesahem svých činností ke vzdělávání, osvětě či do programů na záchranu fauny ve volné přírodě.

ZOO Liberec

 

 

 

Líbil se Vám náš článek?