Gastronomické slavnosti Litomyšl 2016
Chuť a estetika, tradice a experiment v gastronomii podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Popáté se sejdou gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin na litomyšlském Smetanově náměstí, aby vzdali hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně. Tato národní buditelka, básnířka, spisovatelka a autorka slavné Domácí kuchařky v Litomyšli pobývala posledních jedenáct let svého života a je na zdejším hřbitově pochována. Městské gastroslavnosti k poctě největší z litomyšlských žen jsou inspirovány zejména jejím stále moderním přístupem, když hospodyňky učila, aby ve vaření nepodléhaly stereotypu, experimentovaly, radovaly se z pečlivého servírování a vaření se stalo jejich zálibou.
Téma 5. ročníku: „Hromový kořen, jinak řečený špargl“
Hromový kořen, špargl, dnes nejčastěji chřest si naši předkové vychutnávali už před naším letopočtem, zároveň jej užívali i jako lék. Ve středověku byl pěstován především ve francouzských klášterech, oblíbil si jej král Ludvík XIV. a „points d’amour“ aneb „špičky lásky“, nazývané tak pro jejich falický tvar a údajné afrodiziakální účinky, nesměly chybět na žádné královské hostině. Později se chřest rozšířil do celého světa a velmi se mu dařilo i na našem území. Dobře jej znala a běžně připravovala také Magdalena Dobromila Rettigová. Pro socialistickou zemědělskou velkovýrobu ve dvacátém století však jeho pracné pěstování nebylo dostatečně efektivní, navíc měl ideologický přídech potraviny pro buržoazii a tak chřest u nás prakticky vymizel. Česká kuchyně se k této lahůdce vrací teprve nyní a litomyšlské gastroslavnosti, pořádané v období jeho vrcholící sezóny, chtějí ukázat rozmanitost použití, chutí, tradičních i nových receptů a představit české pěstitele.
pondělí 16. 5. až pátek 20. 5.
- Gurmánská pouť – putování po restauracích v Litomyšli a okolí, které vaří menu podle M. D. Rettigové Rettigová znovu ve škole – i školní jídelny vaří podle M. D. Rettigové, strávníci za konzumaci sbírají body
- Galavečeře v restauracích – litomyšlské restaurace prezentují večerní menu, připravené špičkovými šéfkuchaři
sobota 21. 5.
- 10:30 – 11:00 Městský hřbitov Hold Magdaleně Dobromile Rettigové poklona kuchařů u hrobu M. D. Rettigové vystoupení Sboru paní a dívek průvod na Smetanovo náměstí
- 11:00 – 18:00 Gastrofestival na Smetanově náměstí:
- prezentace společnosti Český chřest
- SVÍČKOVÁ OPEN – soutěž o nejlepší svíčkovou, otevřená pro profesionály i amatéry kuchařská soutěž dvoučlenných týmů z hotelových škol Pardubického kraje,
- prezentace škol s ochutnávkou pokrmů ve stáncích prezentace partnerských škol z Francie, Polska a Itálie prodej místních produktů a regionálních potravin prezentace partnerských měst (Slovensko, Holandsko, Japonsko)
- Program na pódiu moderuje Ivan Vodochodský kuchařské prezentace – Pavel Buchwaldek šéfkuchař restaurace Zlatá Praha se svým zástupcem Tomášem Vaníčkem, Lukáš Ende zábavné soutěže zajímaví hosté Sbor paní a dívek Ľudová hudba Matúša Ondruša z Levoči
Dětský program:
- zdobení Pardubických perníků, vede Jarmila Janurová
- JaJa školička vaření – veselé sendviče, sladké modelování, skládání ubrousků, apod.
19:00 21:00 Smetanovo náměstí
- Valašský hodokvas Posezení u trnkovice, frgálů, kyselice, halušků a dalších valašských specialit s valašskými písničkami – Soubor valašských písní a tanců RADHOŠŤ z Rožnova pod Radhoštěm Doprovodný program:
10:00 – 17:00 Toulovcovo náměstí
- Soutěž ve vaření kotlíkového guláše „O kotlík starosty Litomyšle“
10:00 – 17:00 Evropské školicí centrum (zámecké infocentrum)
- Zdobení (vy)pečených ”Magdalenek” a vařeček
Neděle 22. 5.
- 11:00 – 15:00 Sousedská husička na Smetanově náměstí – společný servírovaný oběd pod širým nebem, husí stehno s variací zelí a knedlíků
- hraje poberounská hudební skupina Třehusk
- zpívá Sbor Paní a dívek –
- soutěž o nejlepší domácí bábovku
- zábavné odpoledne pro dospělé i děti
- poukaz na husičku nutno zakoupit do 17. 5., výdej husiček bude od 12:00 do 13:30 13:00 – 16:00 Evropské školicí centrum (zámecké infocentrum) Zdobení (vy)pečených ”Magdalenek” a vařeček
Ochutnávání kulinářského umění restaurací – Gurmánská pouť
Zapojené restaurace z Litomyšle a okolí budou od 16. do 20. května vařit jídla inspirovaná recepty Magdaleny Dobromily Rettigové nebo pokrmy moderní české kuchyně, vařené v duchu motta slavností. Návštěvníci obdrží za jejich konzumaci razítko restaurace do „Karty účastníka Gurmánské pouti“. Kartu s razítky a adresou účastník odevzdá v sobotu 21. května ve stánku pořadatele na Smetanově náměstí. Každý, kdo získá alespoň 4 různá razítka, obdrží hodnotnou cenu. Vyhodnocení soutěže proběhne 21. května v podvečer na Smetanově náměstí.
Rettigová znovu ve škole
S jídly moderní české kuchyně, připravenými podle motta a tématu gastroslavností, se budou setkávat také žáci a studenti ve školních jídelnách Scolarest. Od pondělí 16. do pátku 20. května bude vždy jeden chod označený logem slavností a strávníci za jeho konzumaci obdrží razítko na soutěžní hrací kartu. Kartu s razítky soutěžící odevzdá v sobotu 21. května ve stánku pořadatele akce na Smetanově náměstí. Vítěz soutěže s nejvyšším počtem razítek (v případě shodného počtu rozhodne los) získá lákavou cenu.
Soutěž o nejlepší svíčkovou omáčku „SVÍČKOVÁ OPEN“
Jste si jisti, že Vaše svíčková je nejlepší na světě? Věříte, že takovou, jakou vaří vaše maminka neumí v žádné restauraci? Zkuste si to! Přineste uvařenou svíčkovou omáčku bez masa a knedlíků v sobotu 21. května na litomyšlské náměstí. Hodnotit ji budou kromě poroty i návštěvníci a oni vyberou hlavního vítěze. Každý účastník soutěže získá plné roční předplatné deníku MF DNES či Lidových novin, na vítěze čeká diplom a velkolepá odměna. Předchozí přihlášení do soutěže je podmínkou.
Soutěž ve vaření kotlíkového guláše “O kotlík starosty Litomyšle”
Vaření kotlíkového guláše na otevřeném ohni je zvláštní obor gastronomie, spojující kuchařské umění s pohodou, dobrou náladou a recesí. Do soutěže se hlásí vždy parta přátel, jejichž záměr není jen uvařit vynikající jídlo, ale užít si při vaření spoustu legrace a pobavit publikum. Proto hraje důležitou roli také výzdoba stánku, oblečení kuchařů, někdy je součástí vaření i kulturní program. Kotlík od starosty Litomyšle získá nejnápaditější družstvo s nejlepším gulášem.
Soutěž o nejlepší bábovku
Hospodyňky mohou v neděli 22. května přinést upečenou soutěžní bábovku spolu s receptem do stánku Sboru paní a dívek na Smetanově náměstí. Bábovku je možno na místě pocukrovat. Vyhlášena bude nejhezčí, nejchutnější a celkově nejlepší bábovka. Odměnu získají všichni účastníci, vítězové samozřejmě největší.