Gastrofestival: Roh hojnosti nabízí rozmanitost chutí

orezHospodáři z Vysočiny sklidili všechnu úrodu a nyní zvou gurmány na podzimní hodování. Během víkendu 31. října a 1. listopadu, navazujícího na podzimní prázdniny, ochutnají návštěvníci zábavního centra Eden od všeho trochu.

Na slavnosti, nesoucí symbolický název odkazující k hojnosti a bohatství, si pochutnají všichni labužníci. Profesionální kuchaři přichystají během dne více než deset degustačních jídel, v nichž návštěvníci najdou především sezónní suroviny od menších lokálních pěstitelů a výrobců. K dobrému jídlu patří i dobré pití. K ochutnání budou piva z Dalešic, Sentice, ale také domácího minipivovárku Eden. Kdo se v září těšil na bramborové pivo, uvařené speciálně na Slavnosti brambor, má nyní příležitost ochutnat ještě další kuriozity. Například chilli nebo dýňové pivo. To nevařil nikdo jiný než věčný experimentátor, edenský sládek Vladimír Vecheta.

U dýňového piva jsem nahradil část obilného sladu dužinou z dýně Hokkaidó. Nejdříve je ale nutné dýni umýt, zbavit semen a upéct,“ prozrazuje Vecheta.  A dodává: „Většinou se do dýňových piv přidává koření, jako je například skořice. Tu jsme ale nepoužili. Specifikem našeho dýňového piva je kombinace sladu pšeničného, ječného a  ovesného.

K dispozici budou také nejlepší vína z moravských sklípků. Pro řidiče zase připraví kvalitní kávu malé pražírny.

Doprovodný program ve znamení hodování

Jak hodovalo panstvo, si vyzkouší na dvě desítky zájemců v bývalém Panském sídle Mittrovských, kde v sobotu proběhne hraběcí hostina. Děti se zabaví při vyřezávání dýní v Muzeu půdy.

Nakupte si zásoby na podzimním trhu

Dýně, patisony, cukety, pórky, houby, cibule, brambory, ořechy, zelí, kapustu, jablka a mnoho dalšího si bude moci každý zakoupit na trhu na hlavním náměstí bystřického Edenu. V prodeji budou také medy, pečené čaje, marmelády, sirupy či zavařené dýně, stejně jako zvěřina, vyzrálé hovězí, sušené šunky, sýry anebo piva z malých pivovarů. „Celý víkend bude hlavně o hodování, pro návštěvníky máme připravený zateplený stan, kde si v klidu a teple vychutnají podzimní pohodu,“ těší se hlavní organizátor Pavel Pichler.

Centrum Eden

Budova ekologického rodinného centra Eden v zimě

 • OTEVÍRACÍ DOBA:
  • o prázdninách:každý denod 9:30 do 18:00
  • v září a říjnu o víkendech od 9:30 do 18:00
 • VSTUPNÉ:
  • Plné vstupné 130,-/osoba
  • Snížené vstupné 90,-/osoba
  • Rodinné vstupné “A” (2 dospělí + 2-3 děti do 15 let) 400,-/rodina
  • Rodinné vstupné “B” (1 dospělí + 2-3 děti do 15 let) 280,-/rodina

Nový dvůr 318 Bystřice nad Pernštejnem 593 01

Vlakové nádraží se nachází 3 minut chůze, autobusové nádraží 30 minut chůze od Centra Eden.