Gastro food fest v Litoměřicích se blíží

Šestý ročník akce Gastro food fest v Litoměřicích se blíží. Tradičně se uskuteční v prostorách výstaviště Zahrada Čech v termínu 2. – 3. června 2018.

Pro letošní rok si pořadatelé připravili opravdu spoustu zajímavostí, rozrostou se do více hal, proběhne více kuchařských show, ale festival bude spojen s Jahodovými slavnostmi a za jednotnou cenu možnost návštěvy Litoměřického hroznu, který se uskuteční na hradě. Na své si přijdou milovníci tradičních českých pokrmů, asijské i indické kuchyně, ale i ti, kteří rádi experimentují (ochutnávka hmyzích a šnečích pokrmů, masa z krokodýla, apod.), a nebudou chybět ani vystavovatelé nabízející sladkosti či zmrzlinu a výtečnou kávu.

Návštěvníci se mohou těšit na šéfkuchaře Marka Raditsche, Radka Šubrta, ale také VIP hosty, kterými letos budou Petr Rychlý a Lukáš Hejlík.

V loňském roce pro návštěvníky festivalu tým Bonduelle uvařil zajímavý recept, o který se podělíme s Vámi. Co pro návštěvníky připraví letos bude překvapením.

Dančí hřbet, růžičková kapusta, černý kořen, pyré z karamelizovaného černého kořenu a omáčka z červeného vína a koření (10 porcí)

Dančí hřbet

1500 g               dančí hřbet očištěný

Sůl

Černý pepř

10 g                    jalovec

50 g                    slunečnicový olej

Jalovec opražte na suché pánvi a roztlučte. Přidejte slunečnicový olej a promíchejte s jalovcem a do této marinády zabalte dančí hřbet a nechte odležet přes noc. Dančí hřbet opečte na pánvi ze všech stran, osolte, opepřete a dopečte na teplotu středu 55°C. Nechte 5 minut odstát a pak nakrájejte na plátky.

Růžičková kapusta

500 g                  růžičková kapusta Bonduelle

20 g                    slunečnicový olej

50 g                    anglická slanina

Sůl

5 g                       pažitka

Růžičková kapusta dejte do cedníku nad páru na 5 minut. Mezi tím orestujte na oleji anglickou slaninu nakrájenou na kostičky, přidejte kapustu a krátce orestujte. Osolte a nasekanou pažitku.

Černý kořen

200 g                  černý kořen Bonduelle

20 g                    slunečnicový olej

20 g                    máslo

Sůl

Černý kořen dejte do cedníku nad páru na 5 minut. Na oleji  ho restujte dozlatova a ke konci přidejte máslo. Osolte.

Pyré z karamelizovaného černého kořenu

50 g                    Máslo

800 g                  černý kořen Bonduelle

200 g                  kuřecí vývar

300 g                  Smetana 33%

Sůl

Na másle pomalu restujte černý kořen do zlatova, zalijte vývarem a vyvařte ho. Nakonec přidejte smetanu, zredukujte na polovinu. Rozmixujte a propasírujte přes jemný cedník a dle potřeby osolte.

Omáčka z červeného vína a koření

20 g                    cukr krupice

2 ks                     skořice celá lehce rozdrtit

3 ks                     kardamon celý

5 ks                     hřebíček

200 g                  červené víno

300 g                  zvěřinové glazzé

Cukr utavte na karamel, přidejte koření, které rozdrtíte ve hmoždíři. Zalijte červeným vínem, svařte na sirup, přidejte zvěřinové glazzé. Krátce povařte, nechat odstát 30 minut, a nakonec přeceďte přes jemný cedník.