Česká chuťovka – značka kvality

Podle statistik se my Češi dlouhodobě řadíme mezi největší plýtvače potravinami v Evropě. V obecném povědomí si nic takového vlastně neuvědomujeme, nicméně – ročně se u nás vyhodí více než 80 kg potravin na osobu. Jen v domácnostech to činí okolo třetiny nakoupeného jídla. Nejvíc přitom plýtvají mladí lidé, kteří se na jedné straně často angažují za čistotu planety, na druhé straně však vyhazováním nespotřebovaného jídla paradoxně životní prostředí významně zatěžují (energie, půda, voda, tvorba skleníkového plynu na skládkách apod.). 

slavnostní sál Senátu PČR při vyhlašování Českých chuťovek roku 2016"
Slavnostní sál Senátu PČR při vyhlašování Českých chuťovek roku 2016

Potraviny se často nakupují v akcích v nadbytečném množství, které se nestačí včas spotřebovat a nemalá část z něj se následně vyhodí. Spotřebitel tak nakonec ani neušetří ve srovnání s nákupem přiměřeného množství možná ne tak levných, ale zato kvalitních a chutných potravin, označených logy Česká chuťovka nebo Dětská chuťovka.  Ty se nedají vyrobit bez odpovídajícího obsahu poctivých surovin a šetrných technologií. Jinak by totiž nebyly tak chutné. Je proto velice potěšitelné, že i letos se kvalita a chuť českých potravin, přihlášených do soutěže o označení Česká, popř. Dětská chuťovka dále výrazně pozvedly a procento jejich úspěšnosti v soutěži se tak zvýšilo. V letošním klání se tak  potvrdilo, že naprostá většina přihlášených výrobků beze zbytku splňovala nadprůměrné standardy, pokud jde o kvalitu a chuť a tato kritéria se stávají stále více výrobci uplatňovanou prodejci šířenou a konzumenty akceptovanou – ba přímo vyžadovanou vlastností české potravinové produkce. Nejde jistě o náhodu – tento trend souvisí s příznivým vývojem ekonomiky České republiky a z této skutečnosti se lze jen radovat.

Na slavnostním vyhlášení výsledků  8. ročníku  soutěže o značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka 2016 a 6. ročníku soutěže o značku Dětská chuťovka 2016, které se konalo 20. října v Senátu Parlamentu České republiky,  si převzalo plakety a diplomy, opravňující pyšnit se značkou Česká chuťovka 2016 celkem 63 výrobců (o 10 víc než loni), kteří uspěli se 130 výrobky (o 32 víc než loni).

BIO potraviny pro děti
V internetovém obchodě našeho magazínu naleznete širokou nabídku potravin a dobrot pro děti. BIO a bezlepkové produkty, kuchyňské spotřebiče, nádobí. Nabízíme také obuv a oblečení do přírody, hračky a mnoho dalšího. Jsme prostě obchod pro celou rodinu!

Více zde

Značku Dětská chuťovka 2016 pak může nadále používat dalších 24 českých potravinářů (o 5 víc než loni) pro 32 svých výrobků (rovněž o 5 víc než loni). Titulem Rytíř české chuti byl za svůj celoživotní přínos českému potravinářství oceněn pan Václav Bozděch, respektovaný odborník v pekárenském průmyslovém odvětví. Obě hodnotitelské komise – odborná i dětská – měly opět o poznání těžší úlohu. Musely znovu vybírat z rekordního počtu přihlášených výrobků, neboť oproti loňsku se zájem o získání značek Česká chuťovka a Dětská chuťovka zvýšil o 10%. To je jistě dobrá zpráva zejména pro spotřebitele – čeští výrobci potravin se v náročné konkurenci na trhu zaměřují stále více na kvalitu a současně i chuť svých výrobků. Seznam nejen těch letošních, ale i v předchozích letech oceněných potravin, pyšnících se značkou   ČESKÁ CHUŤOVKA    nebo    DĚTSKÁ CHUŤOVKA   i bližší   informace o soutěži naleznou zájemci o kvalitní a chutné české potraviny objeví na www.ceskachutovka.cz  či www.facebook.com/ceskachutovka

Miroslav Navara dle TZ

Líbil se Vám náš článek?