Chýnovská jeskyně – objevte krásu vytvořenou tisíciletími

Venku padají teplotní rekordy…

Vstup do jeskyně v Jihočeském ChýnověKoupaliště praskají ve švech a tak si marně lámete hlavu, kde se nejlépe zchladit? Máme pro Vás tip na zajímavý výlet do míst kam se sluneční paprsky zaručeně nedostanou.

Je tomu již 150 let…

Chýnovská jeskyně, vstup do jeskyněkdy byla při práci v lomu, poprvé objevena Chýnovská jeskyně( k roku 2013). Tuto přírodní zajímavost naleznete v jižních Čechách, nedaleko města Tábor. Jde dokonce o první zpřístupněný jeskynní komplex v České republice. A to již 5 let po svém objevení v roce 1863 a dodnes jsou zde zachovány původní kamenná schodiště.

CHYNOV_hrnky s netopyrem
Najdete na fotce netopýra?

V Chýnovských jeskyních nenaleznete rozsáhlou krápníkovou výzdobu ale nádherně zbarvené stěny a stropy kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku.

Délka návštěvního okruhu je 220 metrů s převýšením 42 metrů, průměrná doba prohlídky je 40 minut. Teplota vzduchu na turistické trase je 5 – 9º C, vlhkost 96 – 100 %; v některých nepřístupných prostorách teplota v zimním období klesá až pod bod mrazu.

Netopýří unikát…

Chýnovská jeskyně je největším přírodním zimovištěm netopýra řasnatého v Evropě a na konci prohlídky si můžete prohlédnout výstavu fotografií netopýrů a objevit tak skrytou krásu, těchto nesmírně zajímavých nočních tvorů opředených řadou tajemství a mýtů.

Kam v okolí…

Jeskyně můžete navštívit od dubna do září, vždy od 9:00 do 16:00hod, v červenci a srpnu do 17:00 hod.V říjnu jsou prohlídky pouze v 10, 12 a 14:00 hod. ostatní měsíce je Jeskyně pro veřejnost uzavřena.

Portrét mladého velblouda z farmy v jižních ČecháchVýlet doporučujeme spojit s návštěvou muzea čokolády v nedalekém městě Tábor a se zážitky na blízké velbloudí farmě. O muzeu se více dozvíte v našem článku zde a více informací o netradiční farmě plné exotických zvířat vám přiblížíme zde.

Město Tábor, pohled na kostel na náměstí od podloubíTábor a jeho zajímavosti Vám ve svém článku „Tábor- město s tváří minulosti ” přiblíží naše reportérka Lenka Žáková zde.

Děkujeme správě jeskyní České republiky za poskytnuté informace a fotografie interiéru jeskyně od fotografa pana RNDr. Petra Zajíčka.

 

pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka a Lenka Žáková

 

 

Líbil se Vám náš článek?