Tábor – město s tváří minulosti, inspirujte se na výletech s www.gastrovylety.cz

Táborská setkání s minulostí…

Historické centrum města Tábor
Historické centrum města Tábor

Chcete-li nasát a poznat pravou atmosféru tohoto malebného jihočeského města, doporučuji vám nevynechat jedinečný festival Táborská setkání, který se koná vždy začátkem září. Jde o každoroční zavzpomínání a vzdání holdu husitským kořenům, které tu zasadil Jan Žižka z Trocnova. Medovina teče proudem, pečená prasátka se točí na rožních, dobová hudba zní z nejedné krčmy, řemeslníci a umělci ukazují svá „kouzla“ na středověkém tržišti. Procházíte-li kolem historicky vzácných architektonických skvostů, kterými se Tábor může hrdě pyšnit, kdekdo si povzdechne „Jak tu muselo být ale krásně…“

Muzeum plné chutí…

Včelka Mája z čokolády  v muzeu čokolády a marcipánu
Včelka Mája z čokolády v muzeu čokolády a marcipánu

Tábor ale není jen husitství, i když zde historie doslova dýchá z každé dlažební kostky. Co byste si určitě neměli nechat ujít, je návštěva Muzea čokolády a marcipánu, kde si můžete mimo jiné prohlédnout i čokoládový model Žižkova náměstí, nebo nahlédnout do tajemného podzemí s „čokopramenem“ a čertovskou dílnou. Dětská očka zazáří radostí, protože tolik pohádkových postaviček pohromadě jen tak neuvidí, a pro mlsné jazýčky dospělých, v místní čokolatérii nabízí čokoládové pralinky nezvyklých chutí, nebo také místní specialitu – horkou čokoládu. Více se o muzeu čokolády dozvíte v našem článku zde.

Tábor sobě…

Klikaté uličky historického centra města Tábor
Klikaté uličky historického centra města Tábor

Chcete-li, můžete navštívit také další místní muzea, např. Husitské muzeum a katakomby, Muzeum Lega nebo Muzeum hudby. Za návštěvu také rozhodně stojí budova divadla, jejíž malá scéna je ztvárněnou kopií scény Národního divadla. Jeho nápis TÁBOR SOBĚ mluví sám za sebe. Romantici jistě při svých toulkách táborskými uličkami naleznou zajímavá zákoutí, která svou krásou vyniknou v každém ročním období.

Zoologická zahrada…

v okrajové části Tábora – Větrovy je od poloviny roku 2011 zpřístupněna soukromá zoologická zahrada, která svým návštěvníků nabízí jedinečnou možnost vidět divoké šelmy, které žijí v otevřených výbězích, začleněných do nerovného přírodního terénu. Ve společném výběhu tak můžete spatřit společně vlky a medvědy. Dále pak uvidíte (a ucítíte) divoká prasata, stádo jelenů, nebo lvy a tygry, z takové blízkosti, až se vám bude tajit dech.

Projížďka na velbloudech…

Projížďka na velbloudech v okolí Tábora
Projížďka na velbloudech v okolí Tábora

kdo se nespokojí pouze s kontaktem se zvířaty přes sklo či mříže, tomu www.gastrovylety.cz doporučují návštěvu na nedaleké velbloudí farmě, kde se můžete na velbloudech povozit, vydat se na tůru se stádem lam nebo si koupit čerstvé kravské mléko. Více se o velbloudí farmě dozvíte v našem článku zde.

Pro turistické nadšence…

mohu doporučit výlet na kolech po okolí, kde byste rozhodne neměli minout zříceninu Kozí Hrádek, kde žil a kázal Mistr Jan Hus. Od Tábora je vzdálena jen asi 3 km a můžete si zde prohlédnout základy a původní opevnění, ale také uniknout ruchu velkoměsta do překrásné přírody, kterou zde dotvářejí okolní lesy a také Kozský potok, který zde protéká.

Další vaše zastávka by mohla být v městě Chýnov, které je od Tábora vzdáleno 10km a najdete zde unikátní jeskynní komplex Chýnovské jeskyně. Tyto méně známé jeskyně ukrývají skutečné skvosty a jsou dokonce prvními zpřístupněnými jeskyněmi v ČR. Přezimují zde početné skupiny vzácných druhů netopýrů, mezi nimi např. netopýr velký, netopír ušatý, netopír černý aj.

Nedaleko Tábora také najdete například Zámek Červená Lhota, známý díky pohádce Zlatovláska. Při pohledu z vyhlídkové věže zříceniny hradu Choustník se před vámi rozprostřou téměř celé jižní Čechy jako na talíři a při dobré viditelnosti dokonce můžete spatřit i panorama Šumavy.

 Tábor, město pro každého...

Tábor i jeho blízké okolí, je místem, kde si každý najde něco dle svého gusta, pro sportovce je zde spousta turistických a cyklistických stezek, osoby klidnějšího ražení ocení možnost posedět v některé z mnoha místních cukráren či kaváren u šálku dobré kávy.

Pro www.gastrovylety.cz Lenka Žáková

 

Kam dál…

Velbloudí farma
Poznejte jižní Čechy ze sedla velblouda…zažijte jedinečný zážitek
IMG_9083
Navštivte Táborské muzeum čokolády a marcipán

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se Vám náš článek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *