Chovatelům v ZOO Liberec dělají radost mláďata

Pátek třináctého přinesl ZOO Liberec mládě zebry. Narodil se i Takin čínský.

Na obrázku je mládě zebry narozené v Liberecké zoologické zahraděPo nedávném vzácném přírůstku libereckých chovatelů z úseku ptáků kterým podařilo odchovat mládě velmi vzácného dravce – orlosupa bradatého, o kterém jsme psali zde. Se ve šťastný den  proměnil pátek 13. února všem pracovníkům liberecké zoo. V jejích stájích přišla na svět samička zebry Chapmanovy (Equus quagga chapmani), která dostala jméno Jina. Jedná se již o 90. mládě narozené v libereckém chovu, který v nejstarší české zoo započal již v roce 1970.

Rodiči se stali šestiletí místní zebří odchovanci – Jua a Ismael. Jméno Jina ve svahilštině značí „jméno“ nebo „označení“. Narození klisny je v posledních letech v Liberci vzácnější, než narození malého hřebce – o to je radost chovatelů větší. Nová pruhovaná posila doplnila místní stádo těchto nádherných kopytníků na půltucet. Jina prozatím obývá ve stájích speciální velký box se svou matkou. Obě si užívají vzájemné přítomnosti a mládě častokrát denně vyhledává Juu coby zdroj své jediné potravy – mateřského mléka. Zhruba po deseti dnech od narození může mládě poprvé ochutnat čerstvé povětří ve venkovní expozici. V areálu zoo je možné zebry Chapmanovy nalézt v těsném sousedství nového vstupu do zoologické zahrady.

Krom zeber Chapmanových chová ZOO Liberec i zebry bezhřívé. Ty se liší absencí hřívy u dospělých samců a jejich pruhování na končetinách dosahuje až ke kopytům.

na obrázku je takin s mládětem v Liberecké zoologické zahradě, v popřředí starší jedinec, v pozadí čerstvě narozené mládě

Narodil se také Takin čínský

O pár dnů později (16. 2. 2015) se rozrostlo i stádo v Liberci žijících  takinů čínských (Budorcas taxicolor bedfordi). Samci Goldovi a samici Báře se narodil takiní kluk. Dostal v zookartotéce tohoto druhu pořadové číslo 23 a chovatelé mu vybrali jméno Xian. Vzniklo využitím názvu čínského města Xi’an. Právě z tamější zoo byl dovezen v roce 2002 do České republiky samec Adam. Ten se stal v roce 2002 zakladatelem libereckého chovu těchto vzácných asijských sudokopytníků. Mimo teritorium Číny byl tento druh donedávna chován pouze ve dvou japonských zahradách a právě v ZOO Liberec. Mláďata takinů odchovává ZOO Liberec téměř pravidelně každým rokem.

Osmý člen liberecké rodiny takinů je v současnosti odkázán jen na mateřské mléko, které bude sát asi půl roku. Přibližně po dvou měsících poprvé okusí i tužší rostlinnou stravu.

zebra Chapmanova

Na obrázku jsou dvě zebry v Liberecké zoologické zahradě, dospělá s mládětemJedná se o poddruh zebry stepní a obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mosambiku v jihovýchodní Africe. Pro své maso a kůži je vybíjena pytláky. I proto musela být zařazena do Červené knihy ohrožených zvířat IUCN. Tato zebra má na světlé srsti široké černé pruhy s hnědými mezipásy. Pruhy kromě ochranné funkce usnadňují i komunikaci uvnitř stáda, žádné dvě zebry nemají pruhování totožné. Zebra Chapmanova dorůstá v kohoutku výšky 125 cm, váží cca 275 kg. Jedinci tohoto druhu se dožívají věku 30 až 40 let. Samice je březí 350 dní a rodí jedno mládě.

Zebry Chapmanovy žijí ve skupinách čítajících 10 – 30 jedinců s harémovou strukturou, kdy se ve stádě vyskytuje pouze jeden dospělý samec. Většinu dne tráví zebry na pastvě. Živí se převážně tvrdými stepním travinami. Největším zebřím predátorem je lev…a člověk.

Takin čínský

Takin čínský v Liberecké zoo s mládětemObývá horské oblasti Himalájí (Indie) a západní Číny (Assam, Mishmi, S´chuan, Shensi) v nadmořské výšce 2000 – 4500 m, kde stáda žijí v lesních a hustých porostech zakrslých bambusů a rododendronů. Kvůli kultivaci krajiny, odlesňování a pytlačení pro vysoce ceněné maso byli téměř vyhubeni a jsou proto zapsáni v Červené knize ohrožených zvířat (RDB) se statusem „zranitelný“. Parametry: výška 170 – 220 cm, hmotnost až 350 kilogramů, délka ocasu 15 – 20 cm, zatočené rohy dlouhé až 64 cm. Dožívá se 12 až 16 let, živí se trávou, listy, pupeny nebo výhonky, potravu přijímají brzy ráno a v pozdním odpoledni, nejaktivnější jsou přes den. Žijí v rodinných skupinách kolem 8 jedinců.

ZOO Liberec..

Bílý tygr v ZOO LiberecNedaleko samotného centra města Liberec, v těsném sousedství klidu a pohody Lidových sadů Petra Bezruče, se nachází nejstarší Česká zoologická zahrada. A rozhodně by jí žádný obdivovatel přírody a zvířátek neměl vynechat! Skrývá totiž za svou bránou hned několik unikátů.Více o ZOO se dozvíte v našem článku zde.

Kam na výlet v Liberci..

V tomto krajském městě s něco přes sto-tisíci obyvateli se rozhodně nudit nebudete. Svůj zaručeně pravý výletnický tip si zde najde opravdu každý člen rodiny. Gastrovýlety se rozhodli zmapovat ty nejzajímavější Liberecké cíle a přinášíme Vám je zde.

 

ZOO Liberec

Malovaný plánek ZOO Liberec
Mapa ZOO Liberec

 Masarykova 1347/31, 460 01 Liberec

9.00 – 16.00 (prosinec, leden a únor)
9.00 – 17.00 (březen a listopad)
9.00 – 18.00 (duben a říjen)
8.00 – 18.00 (květen a září)
8.00 – 19.00 (červen, červenec a srpen)
(otevřeno ve všední dny, o víkendech i svátcích)

dospělí zimní/letní sezona 90/120Kč
děti do 3 let zdarma
děti od 3 do 15 let zimní/letní sezona 60/ 70 Kč
studenti/ senioři nad 65 let  zimní/letní sezona 60/ 70 Kč

Oficialní web zoo

Do ZOO není povolen vstup se zvířaty!

 

FOTOGALERIE ZOO LIBEREC

 

Líbil se Vám náš článek?