Cesta časem do minulosti, to je Vánoční trh v Drážďanech

Adventní trhy v DrážďanechSlavnostním požehnáním faráře kostela Frauenkirche, Holgera Treutmanna, bude 27.11. kolem 18 hodiny oficiálně zahájen vánoční trh »Advent na náměstí Neumarkt«. Pět minut chůze od Striezelmarktu se přenesete do roku 1900. Na šedesát věrných replik historických stánků tu ukrývá jak  tradiční řemesla, tak něco dobrého k jídlu a pití. Vánoce jak z obrázkové knížky do posledního detailu. A vše milejší a klidnější. Místo plastových kelímků hladké porcelánové šálky, místo hudby z tlampačů, sboristé a živá hudba.

Idea postavit v adventních Drážďanech trh po vzoru let 1830 až 1920 byla realizována poprvé v zimě 2009. Podle četných historických obrázků se podařilo sestavit nabídku stánků s dárky a řemeslnými výrobky, a to přímo před barokním kostelem Frauenkirche. Při práci tu můžeme pozorovat výrobce kartáčů a smetáků, kováře, řezbáře i soustružníky. Ti vysvětlují návštěvníkům, jak funguje jejich soustruh a rádi poradí, když si to někdo troufne vyzkoušet vlastnoručně. A loňský úspěch prodejců starožitného nádobí a stříbrných příborů byl tak velký, že se k nim letos přidají i jejich kolegové se starožitným nábytkem.

Adventní trhy DrážďanyStánky musí být zaměřené pouze na jeden druh zboží, žádné smíšené výrobky jako na jiných trzích”, říká Peggy Schindler pořadatelka trhu z firmy Neuland-Zeitreisen. To samé platí i pro gastronomii. V tomto roce je mnoho kulinářských nabídek v bio kvalitě:  ať už vaječný punč, čokoláda, cukrovinky či káva, nebo vařené či pečené dobroty. A bude tu i bio-pivo z pivovaru Schmilka.

Vše je doprovázeno rozjímavou vánoční hudbou od drážďanských sboristů v černých róbách s bílými límci tzv. Kurrendesänger. Sboristé jsou na místě denně od 13 hodin. K němu se během adventu se přidají četné kostelní a dětské sbory nebo různé dechové kapely, a dokonce i vypravěči pohádek.

V den zahájení, tedy v pátek 27. listopadu opustí pastor Holger Treutmann Frauenkirche hned po večerní bohoslužbě kostel Frauenkirche, aby v 18 hodin požehnal jesličkám na náměstí. Poslední den trhu je 23.12.2015. Ve stejný den se konají i 23. vánoční nešpory, kterých se každoročně účastní na náměstí Neumarkt tisíce křesťanů. Kvůli tomu bude už i část stánků odklizena, ale ostatní prodejci mají ještě do 22 hodin otevřeno.