České kavárny zažijí podruhé mezinárodní iniciativu Zaplať básní

zaplať básní21.březen je Světovým dnem poezie, při této příležitosti má už druhým rokem široká veřejnost jedinečnou příležitost uplatnit svou kreativitu a ve vybraných kavárnách zaplatit kávu nebo čaj vlastní básní. Mezinárodní projekt Zaplať básní, jehož smyslem je alespoň na jeden den v roce otevřít v lidech cestu k poetice a nemateriálním hodnotám, podporuje více než 20 kaváren po celé České republice. Ambasodorkou pro Českou republiku se stala herečka Tereza Kostková; stejně jako v loňském roce iniciativě v Brně pomáhá i česká básnířka Blanka Fišerová.

Zaplať básní (Pay With A Poem) je jedinečný koncept, který se snaží přinést světu více poezie. Jeho cílem je inspirovat a motivovat lidi napříč zeměmi a kulturami k objevení jejich vlastní kreativity. Je založen na myšlence, že lahodná káva a kvalitní čaj patří neodmyslitelně k procesu tvorby poetických a kreativních zážitků. V loňském roce se do projektu zapojily miliony lidí na celém světě a tisíce v České republice, ve stejný úspěch organizátor doufá i letos. Hlavní pražskou partnerskou kavárnou je i tento rok Café Louvre, kam svou básní přijdou v 17. hodin kávu zaplatit také známé osobnosti kulturního života. Brněnská umělecká komunita se na první jarní (poetický) den sejde kolem čtvrté hodiny odpolední v Kavárně Dobrovský společně s básnířkou Blankou Fišerovou.

Celosvětovým velvyslancem Zaplať básní 2016 je skotský básník Robert Montgomery, Česká republika má ambasadorku vlastní, stala se jí herečka Tereza Kostková, která se poezii aktivně sama věnuje. „Poezie byla, je a doufejme i bude součástí mého života, protože poezie je vyjádřením esence, která je ve všem, kam se podívá srdce. Je mízou duše i jejím projevem. Poezie musí existovat – nikoli jako nepochopený solitér, ale jako jedno z nutných závaží na miskách vah života. Doufám, že jeden den oficiální přenese časem alespoň u nekoho poezii i do těch ostatních,” vysvětluje Tereza důvody, proč se stala ambasadorkou.

Iniciativa, která je masivní globální aktivitou, demonstruje dlouhodobý závazek organizátora, kterým je měnit poezií – jejím unikátním projevem a emocemi – svět na lepší místo, i když pouze během jednoho jediného dne. V loňském roce byly všechny verše zveřejněny na webových stránkách a sociálních sítích, letos by jejich osud měl být ještě zajímavější a prospěšnější, měly by být zkopletovány do sbírek a použity jako umělecké dílo.

Václav Lednický, zástupce organizátora a Managing Director Julius Meinl pro Česko a Slovensko, říká: Julius Meinl je mezinárodním ambasadorem vídeňské kavárenské kultury, pro nás je její podstatou a duší poezie. Právě pro svojí speciální atmosféru, která přivádí lidi k novým myšlenkám a nápadům. Spojuje lidi navzájem a inspiruje je přesně tak, jako kdysi inspirovala vídeňské spisovatele. I v současnosti chceme aktivně přispívat k inspiraci lidí po celém světě a přinášet do jejich životů více poezie. Mezinárodní iniciativa Zaplať básní nám umožňuje dosáhnout tohoto cíle, protože poezie je jazyk, kterým hovoří celý svět.” 

Více zde

Líbil se Vám náš článek?