ZOO Dvůr Králové, největší chovatel gueréz angolských v Evropě, má nové mládě

mládě guerézy angolské s matkou v zoo Dvůr Králové nad LabemV ZOO Dvůr Králové se 13. října narodilo již 53. mládě guerézy angolské. Matkou mláděte se stala sedmiletá Verena pocházející z místního chovu, otcem je dvanáctiletý Darděj, který pochází z Plzně. Darděj přišel do královédvorské zoo v roce 2013 a od té doby zde zplodil již 4 mláďata.

První gueréza angolská přišla do ZOO Dvůr Králové v roce 1988.  Guerézy z našeho chovu daly základ všem skupinám chovaným v Evropě, 3 samice šly dokonce i do Izraele. V Evropě chová tyto kočkodanovité opice pouze 5 zoologických zahrad. Naše skupina čítá 7 jedinců, jsme tak největším chovatelem gueréz angolských v Evropě“, uvádí zoolog Michal Podhrázský.

mládě guerézy angolské s rodičiMláďata těchto opic jsou po narození sněhobílá, teprve až ve věku tří měsíců začínají černat. Jejich potravu tvoří převážně listy, ze kterých dokáží získat až dvojnásobné množství živin, než jiné druhy opic. Jejich žaludek je totiž třídílný a obsahuje mikroby, které rozkládají celulózu.  Žije ve skupinách o 5 až 20 jedincích. Samci se ozývají chrochtavým hlasem, kterým si označují své teritorium.

 

ZOO Dvůr Králové
  • Otevřeno denně od 9 do 18 h
  • Přímo u zoo se nachází velké parkoviště
  • GPS: 50°26’0,00”N 15°47’50,00”E
  • Vstup se psem: ANO

Líbil se Vám náš článek?