Výstava:Na zdraví! Tisíc let piva v Sasku na zámku Albrechtsburg

na obrázku zámek Albrechtsburg v MíšniNejstarší saský zámek..

Albrechtsburg v Míšni připravil mimořádnou výstavu »Na zdraví! Tisíc let piva v Sasku«. A proč zrovna o pivu? Od první zmínky o výrobě medového piva na zámku totiž letos uplynulo celých tisíc let! A ona první zmínka o vaření piva v Sasku v kronice biskupa Dětmara z Merseburgu měla nadmíru pádný důvod: 13. září léta páně 1015 napadl polský vévoda Měšek II. se svým vojskem Míšeň a Albrechtsburg zapálil. Pro nedostatek vody uhasily „statečné ženy z Míšně“ oheň tekutinou, která byla právě po ruce – medovým pivem.

Expozice výstavy piva na zámku Albrechtsburg V sedmi výstavních místnostech je na vybraných a jedinečných exponátech prezentována fascinující historie pivovarnictví i kulturní význam piva a jeho pití v Sasku od středověku až po současnost. Jak se vyrábí oblíbený nápoj Sasů? Jakým vývojem prošly pivovary z původně malých domácích živností do podoby dnešního velkoprůmyslu? Kdo směl dříve pivo vařit a kde se pilo? Výstava se věnuje těmto i dalším zajímavým otázkám. Vedle historických faktů se návštěvníci dozví například i to, jaké základní suroviny jsou k výrobě piva potřeba či jaké jsou mezi jednotlivými druhy piva rozdíly. Nezůstane ale jen u koukání, návštěvníci budou moci využít i svůj hmat a čich, například u aromatického chmele a praženého sladu. Jednou z několika multimediálních zastávek výstavy je animace procesu vaření piva, která je promítána na dně zhruba dvě stě let staré varné pánve.

Na obrázku expozice výstavy na zámku Albrechtsburg.výstava tisíc let pivaZavršení výstavy tvoří téma pivní kultury. Zde jsou vystaveny výjimečné a umělecké nádoby z pěti století, které vypráví o pivních zvycích různých vrstev společnosti na saském dvoře. Vrcholem je poslední místnost výstavy – ta je rozdělená na dvě části, pivní hospodu a pivní zahrádku, kde se mohou hosté usadit. Za hudebního doprovodu a s typickými doplňky, například herními kartami, se tu saské pivo dá patřičně vychutnat. Za účelem prezentace rozmanitosti saských pivních specialit se budou nabízená piva pravidelně měnit.

Výstavu doplňuje rozmanitý program s mimořádnými prohlídkami, přednáškami a pivními semináři. Navíc se budou o jednotlivých víkendech během akcí pod širým nebem prezentovat na hradním nádvoří renomované saské pivovary, mezi nimi i míšeňský pivovar Schwerter Brauerei, který letos oslaví 555 jubileum.

Pro návštěvníky je připraven výtisk doprovodného textu v českém jazyce.

Informace o výstavě
24.04.-01.11.2015 denně 10–18:00 hod.
Albrechtsburg Meissen, Domplatz 1, 01662 Meißen
VSTUPNÉ: Kombi-Ticket (platí pro vstup na výstavu i do zámku) dospělí 8 € / zlevněné 4 €