Výstava: OD POHÁDKOVÝCH HRDINŮ PO POLITIKY

Výstava plná skleněné krásy..

na obrázku je zeleno-červený skleněný drak.Jedná se o expozici muzea skla a bižuterie v Jablonci nad NisouUnikátní výstavu o skleněných figurkách připravilo na letní sezónu jablonecké muzeum skla a bižuterie. Představuje výběr z největší veřejné sbírky železnobrodských skleněných figurek na světě, ale také ukázky dalších možností zpodobnění figur v historickém i současném užitkovém, dekorativním a ateliérovém skle.

„V jablonecké sbírce jsou nejen desítky exkluzivních železnobrodských figurek vzorovaných pro světové výstavy 20. století, ale též sportovci, pohádkové postavy, politici nebo popkulturní rarity“,

uvedl hlavní kurátor výstavy Petr Nový. Ve vitrínách tak vedle sebe najdete třeba fotbalistu či hráče ragby, Ferdu Mravence, Hurvínka, Pepka námořníka, ale také Sherlocka Holmese, Karla IV. či politiky Winstona Churchilla nebo Fidela Castra.

Železnobrodské figurky..

skleněná figurka Hurvínka jedoucího na vozíku taženým kohoutem. Expozice výstavy muzea skla v Jablonci nad Nisouse za dobu své existence staly doma i v zahraničí respektovanou ukázkou výtvarné invence českých návrhářů a zručnosti českých sklářů. Lze je považovat za určitý symbol malé země uprostřed Evropy, kde se hovoří pro mnohé nesrozumitelným jazykem, a přesto dokáže svým uměním oslovit a nadchnout obyvatele zemí celé planety. Také české figurky jsou většinou nevelkých rozměrů, avšak příběhy, které umějí vyprávět, za malé rozhodně považovat nelze. Bez nich by nejen české sklo ztratilo kus své podstaty a duše.

Skleněná figurka hráčů házené. Jedná se o expozici muzea skla a bižuterie Jablonec nad NisouVýstava nazvaná „POHYB – VÝRAZ – EMOCE- Figury a figurky v českém sklářském umění a řemesle“ je však věnována nejen železnobrodským figurkám, ale tématu sochařského ztvárnění tématu figury v českém sklářství obecně. A to jak v užitkovém a dekorativním skle, tak v autorské tvorbě.

„Na návštěvníky proto čekají i málo známé skleněné figurky z Jizerských hor přelomu 19. a 20. století, lisované figurální sklo 19. století nebo na sklářské píšťale vykouzlené umělecké práce výtvarníků z posledních let,“

Figurka ze skla znázorňující  Karla IV. Muzeum skla Jablonecupřesnila kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková. Při příležitosti výstavy byla vydána obsáhlá publikace v českém, anglickém a německém jazyce s více než 250 fotografiemi. Její jedinečnost tkví ve srovnávací koncepci, kdy obsahuje nejen texty věnované železnobrodským figurkám či českému dekorativnímu a ateliérovému sklu od 18. století po současnost, ale též kapitoly o figurálním tématu v kontextu světového sklářství od počátků do 20. století.

 

Muzeum skla a bižuterie
Na obrázku skleněný džbán znázorńující ptáka v expozici výstavy figurek v muzeu skla a bižuterie Jablonbec nad Nisou

Toto unikátní muzeum Vám ve svém článku Skleněná krása, aneb tradice žije, přiblíží naše kolegyně Lenka Žáková

Výstava: POHYB – VÝRAZ – EMOCE
  • 22. května- 4. října
  • Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
  • U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
Líbil se Vám náš článek?