Výlet: Křinickou tramvají krásami Saského Švýcarska

České ŠvycarskoNárodní park Česko-Saské Švýcarsko..

nabízí nespočet zajímavostí. O krásách na České straně pomezí si můžete přečíst v našem článku zde.  Podívejme se ale také na druhou stranu hranice do části Saského národního parku.  Vydejme se za krásným skloubením technické zajímavosti a nádherné přírody.

 

Za Křinickou tramvají!

Na obrázku žlutí tramvaj jezdící v  národním parku Saské Švýcarsko. Takzvaná Křinická tramvaj.Tato úzkokolejka vozí výletníky, turisty a lázeňské hosty z Bad Schandau do Národního parku Saské Švýcarsko na své 8 km dlouhé lince s devíti zastávkami již od roku 1898. Třetinu své energetické spotřeby kryje vlastní fotovoltaickou elektrárnou. Je jedinou tramvají v Německu, která jezdí národním parkem!

Žlutá tramvaj projíždí denně romantickým údolím podél říčky Křinice  až k Lichtenheinskému vodopádu. Ze všech zastávek vedou značené stezky do roklí i na vrcholky skal Saského Švýcarska.

Na obrázku jízdenky na historické soupravy Křinické tramvaje jezdící v národním parku Saské švýcarskoVe vozovně má Křinická tramvaj k dispozici šest motoráků a šest vlečných vozů z let 1957 až 1967 a čtyři historické soupravy. Tři historické motorové vozy č. 5, 8 a 9 a vlečný vůz č. 12 jsou z let 1925, 1928 a 1938. Tyto historické soupravy mají původní dřevěné a kožené vybavení a vyjíždějí pouze při výjimečných příležitostech: 1. května, o Letnicích, o Křinické slavnosti během posledního červencového víkendu a 3. října na Den sjednocení Německa. Pro jízdy historickými vlaky jsou vydávány zvláštní jízdenky vycházející z originálů z roku 1928.

Z Hřenska do Saska lodí..

Foto:  www.saechsische-schweiz.de.
Foto: www.saechsische-schweiz.de

Pro možnost dopravy z Čech se nabízí i plavba turistickou lodí ze Hřenska. Loď jezdí čtyřikrát denně od velikonoc až do začátku listopadu přes Schmilku, Postelwitz a Krippen až do Bad Schandau. První stanice tramvaje v lázeňském parku se nachází asi jen deset minut chůze od kotviště lodí.V Bad Schandau se mimochodem nachází ještě další technická pozoruhodnost: výtah v Ostrau. Tato mistrovská stavba z roku 1904 skýtá naprosto velkolepý výhled do labského údolí. Výtah představuje samostatně stojící bytelná ocelová konstrukce ve tvaru věže, která je mostem v délce 35 metrů napojena na lesní stezku.

Křinická tramvaj
Skály Saského Švýcarska, foto k článku na www.gastrovylety.cz o výletu Křinickou tramvají Saským Švýcarskem
Foto: Tourismusverband Sächsische Schweiz e. V.

tramvaje jezdí denně, v létě v půlhodinovém intervalu, v zimě jednou za hodinu
trasa: Bad Schandau stanice “Am Stadtpark” v městském parku – Kirnitzschtal, Beuthenfall – vodopád »Lichtenhainer Wasserfall« KDE: Stadtpark Bad Schandau, Kirnitzschtalstraße 8, 01814 Bad Schandau
po příjezdu do Bad Schandau je první zastávka Křinické tramvaje vzdálena asi 10 minut pěší chůze podél toku Křinice

  • jedna jízda 5 €/ 2,50 €
  • celodenní jízdenka 8 €/ 4 €
  • rodinná jízdenka 20 € (2 dospělí a až 4 děti do 14 let)
  • děti do 5 let včetně zdarma
  • s platnou denní jízdenkou VVO poloviční sleva
  • příplatek za historické vozy 1 €/ 0,50 €.

Prvomájová jízda..

1. května se uskuteční tradiční májové jízdy historických tramvají z Bad Schandau do údolí řeky Křinice. Tento den se na trať nasadí celý vozový park, včetně historické soupravy MAN z roku 1928. Pro jízdy historickými vlaky jsou vydávány zvláštní jízdenky vycházející z originálů z roku 1928. Historické vozy z let 1926-1938 jezdí 1. května v době od 10:00 do 16:30, přičemž doplní pravidelný linkový provoz oblíbených žlutých tramvají. Pro jízdu historickými tramvajemi je nutno zaplatit k obvyklému jízdnému přirážku ve výši 1 euro. Výtěžek z přirážek bude využit pro údržbu historických vozidel. Děti platí polovinu. Tramvaje projíždějí údolím říčky Křinice od roku 1898. Již v době svého uvedení do provozu představovaly čistě výletní dopravní prostředek do Křinického údolí. Dnes však představují nostalgický cíl samy tramvaje, které jsou schopny pomyslně přenést cestující do 20tých a 30tých let minulého století. Stejně jako dříve i dnes jsou průvodčí vybaveni tradičními brašnami s originálními měniči na mince. V pečlivě zrestaurovaných historických vozech se cestující usadí do dřevěných či polstrovaných sedadel a během jízdy v pohodovém tempu se mohou kochat pohledem na přírodní krásy Křinického údolí.

Letní Křinické slavnosti Slavnosti..

Kirnitzschtalfest« se konají každoročně poslední víkend v červenci.

Kam dál
Pravčická bránaVýlet za romantikou tajemných soutěsek a Pravčická brána. Národní park České Švýcarsko má hodně co nabídnout, my se podíváme na hlavní taháky tohoto parku a také ochutnáme kozí sýr z nedaleké farmy.

Líbil se Vám náš článek?