Vychytávky, které vám mohou zpříjemnit dovolenou, ale i zachránit život

S blížícím se létem přichází čas dovolených, prázdnin a výletů do přírody. Aby se ale ty sluncem zalité chvíle strávené v lese, u vody, pod stanem či pod hvězdnou oblohou neproměnily ve strastiplné momenty boje o přežití, je nutné se na tyto výpravy náležitě připravit a vybavit. Přinášíme vám několik tipů na outdoorové novinky, které Vám pomohou užít si venkovní dovolenou opravdu naplno.

Adventure Menu – čerstvé jídlo kdykoli a kdekoli

Dobře propočítané zásoby jídla a pití jsou alfou a omegou každé výpravy. Nesmíte mít proviantu málo, aby vaše tělo nestrádalo, ale ani příliš, aby vás přesmíru netížilo. Zároveň je důležité zvolit jídlo kvalitní a výživné, aby vám pomohlo dosáhnout kýženého výkonu.

Adventure Menu je první přírodní trvanlivé jídlo na cesty připravované zcela bez konzervantů a chemie. Díky unikátnímu postupu sterilace vydrží čerstvé až tři roky. Navíc se dokáže i samo ohřát. I v podmínkách, kde není možné plnohodnotně vařit, se tak lidé nemusí odbývat těžko stravitelnými konzervami a instantními jídly.

Základem je zvláštní způsob sterilace, kdy je čerstvé a ručně vařené jídlo z těch nejlepších surovin zavařeno do speciálního obalu. „Jde o unikátní kombinaci tlaku, páry a materiálů, které nám umožní jídlo zbavit veškerých choroboplodných zárodků a uzavřít ho v ochranné atmosféře v takzvaném tekutém stavu. Při tom není nutné používat vůbec žádnou chemii,“ popisuje Adam Sogel, jeden ze zakladatelů české značky Adventure Menu, a vysvětluje výhody: „Sterilované jídlo si uchovává svou přirozenou chuť, vůni a vzhled společně s nutričními hodnotami a extrémní trvanlivostí.Oproti konzervám se nejedná o polotovary, ale hotové, podomácku připravené jídlo.“

Součástí technologie Adventure Menu je i unikátní samoohřevný systém. Do speciálního vaku, takzvaného Zipper-bagu, stačí vložit zabalené jídlo Adventure Menu, samoohřevnou kapsli Adventure Menu a zalít vodou. Exotermická reakce způsobí, že se jídlo během dvanácti minut v Zipper-bagu ohřeje jako v troubě a je připravené ke konzumaci.

V současné době nabízí Adventure Menu patnáct druhů plnohodnotných jídel. Od vepřového se zelím, přes jelení ragú s knedlíkem až po steak z lososa s čočkou. „V nabídce máme ale také jídlo pro vegetariány a pro vegany, dvě vysoko kalorická sladká jídla jako snídaně a sušené maso Jerky jakovydatnou proteinovou svačinu,“ upřesňuje Adam Sogel.

Cena jídla se pohybuje okolo 180,-Kč za 400 gramovou porci. Záleží na druhu jídla. Zvlášť musíte dokoupit zipperbag a samoohřevné kapsle (1 zipper-bag a 5ks kapslí – celkem za 219,-Kč).

Více na www.adventuremenu.cz .

Leatherman SIGNAL – Signál k přežití

Každý správný muž má u sebe nůž. To je stará známá pravda. Ovšem při outdoorové letní dovolené se můžete snadno dostat do situace, kdy ostrá čepel jednoduše nestačí. Kapesní multitool SIGNAL od renomovaného amerického výrobce multifunkčníhonářadí Leatherman je vybaven nejen velmi kvalitním nožem s kombinovaným ostřím z oceli 420HC, ale celkem devatenácti funkčními nástroji, které vám mohou nejen usnadnit, ale v krajní situaci také zachránit život. Mezi ně patříkladivo (například na zatloukání stanových kolíků), šídlo, sada otvíráků, klíčů a šroubováků, multifunkční kleště s jehlovou špičkou a s vyměnitelnými břity a v neposlední řadě také křesadlo s diamantovým škrtátkem, s jehož pomocí rozděláte oheň kdekoli a kdykoli. Součástí multioolu je i signální píšťalka pro komunikaci s okolím v případě nouze. Pouhých 213 gramů těžký nástroj si díky karabině můžete zavěsit na batoh či poutko od kalhot, nebo jej mít kdykoli po ruce v nylonovém pouzdru na opasku.Čepel nože navíc pohodlně otevřete jednou rukou.

Při jeho výrobě jsme se radili s profesionálními trénovanými instruktory pro přežití v přírodě. Vždy, když musíte někde neplánovaně přenocovat „na divoko“, nejdůležitější je pro vás oheň, základní nářadí a možnost komunikace s okolím. To vše vám signál umožní,“ popisuje Jason Carpenter, produktový manager společnosti Leatherman.Multitool je vyroben z natolik kvalitních materiálů, že na něj výrobce poskytuje exkluzivní záruku po dobu 25 let.

LeathermanSIGNAL je skvělým společníkem nejen pro trampy a dobrodruhy, ale také pro všechny kutily, opraváře a montéry.

Doporučená cena 4 490 Kč (vč. DPH)

Více informací na www.leatherman.cz.

WILEY X – Nezničitelné brýle

Zrak je nejdůležitější lidský smysl. Zasluhuje nejen stylovou, ale především efektivní ochranu – proti nebezpečnému UV záření, ale také proti mechanickému poranění. A to platí vždy a všude – ať už trávíte dovolenou na pláži, na ledovci, za řídítky kol, nebo uprostřed divočiny.

Brýle Wiley X jsou navrženy tak, aby dokázaly ochránit zrak a zlepšit viditelnost i v těch nejextrémnějších podmínkách. Staly se neodmyslitelnou pomůckou nejen profesionálních vojáků, pro které byly původně vyvinuty, ale nyní také sportovních střelců, myslivců, rybářů, outdoorových sportovců, motoristů a v neposlední řadě všech milovníků kvalitních a stylových brýlí.

Ochranné vlastnosti brýlí Wiley X vycházejí z využití unikátních technologií a z vysoce kvalitních materiálů. Právě díky nim jsou brýle certifikovány podle přísných bezpečnostních standardů Amerického národního standardizačního institutu (ANSI).

Osmivrstvé polykarbonátové čočky jsou maximálně pružné a extrémně odolné a zajistí, že se brýle neroztříští a neporaní oko ani při velmi silném nárazu. Můžete na ně šlápnout, mlátit do nich kladivem, střílet brokovnicí, přejet je autem… Vydrží takřka vše. Jsou odolné proti ohni. Zároveň čočky chrání zrak proti všem složkám škodlivého UV záření.

Obroučky brýlí jsou konstruovány z prakticky nezničitelného TriloidTM nylonu a jsou anatomicky tvarované podle tvaru lidské hlavy, tudíž dokonale sedí na obličeji. Na některé modely brýlí je možné dosadit další bezpečnostní prvky, jako je gasket ze speciální pěny (ten dokonale přilne k obličeji a pod brýle se nedostane žádné znečištění či proudící vzduch), nebo postranní štítky (ty lze nasadit na stranice a chrání oči ze strany).

Na všechny originální brýle Wiley X se vztahuje záruka na celou dobu jejich životnosti.

Dopřejte svým očím takovou ochranu, jako si zaslouží.

Doporučená cena 3 000 – 4000,-Kč (dle zvolených čoček).

Více informací na www.styleandsafety.cz

LedlenserMH10 – čelovka do extrémních situací

Můžete mít na svých cestách sebelepší vybavení, ale jakmile Vás nepřipravené přepadne tma, můžete se dostat do nepříjemných situací. Nová čelovkaLedlenser MH10 je vyvinuta speciálně pro náročné outdoorové uživatele. Snoubí v sobě maximální výkon, výdrž a také odolnost, to celé v přírodním šedo-zeleném designu. Ocení ji nejen lovci a rybáři, ale také turisté a všichni outdooroví sportovci. Čelovka je vybavena zadním červeným světlem, navíc na hlavní reflektor lze připevnit barevné filtry.

Čelovka umožňuje přepínat mezi třemi světelnými režimy. Nejvyšším výkonem 600 lm dosvítí na vzdálenost 150 m při výdrži až 10 hodin, zatímco na nejnižší úsporný režim (10 lm, 20 m) vydrží až 120 hodin. Akumulátor je konstruován na dobíjení přes USB kabel. Nabít čelovku tak můžete v notebooku, ze sítě, ale také například v autě. Svítilna je nadprůměrně odolná podle standardů IPX4, tudíž nezklame ani při dešti či sněžení, ani při pádu z výšky. Svítilnu lze naprogramovat pomocí funkce Smart Light Technology, součástí je samozřejmě reflektorová čočka AdvancedFocusSystem a také mechanismus rychlého ostření.TemepratureControl Systém chrání čelovku proti přehřátí. Elektrolyticky pozlacené kontakty jsou zárukou vysoké odolnosti před korozivním poškozením způsobenému nejčastěji kyselinou nebo plynem z baterií.

Německá společnost Ledlenser vyrábí čelovky a ruční svítilny, které nacházejí využití nejen v domácnostech a v běžném životě, ale také u outdoorových nadšenců, extrémních sportovců i profesionálů. Díky více než 200 technologických a designových patentů se jedná o extrémně výkonná a odolná svítidla, na která se vztahuje prodloužená sedmiletá záruka.

Doporučená cena – 2 690,-Kč

Více na www.ledlenser.cz .

Líbil se Vám náš článek?