Voda je živel. Povodně před pěti lety připomenou i v iQLANDII

Je to pět let, kdy velká voda zpustošila i Liberecko. Především na Frýdlantsku a Hrádecku šlo kvůli rozvodněným řekám o život. Tehdejší tragické dny připomíná i výstava, která je nyní k vidění v libereckém science centru iQLANDIA. Kromě patnácti roll-upů s působivými fotografiemi ji doplňuje funkční model harcovské přehrady a virtuální povodňový model.

Výstava v iQLANDIIVýstavu s názvem Voda blízko nás připravilo občanské sdružení Náš kraj. Nenabízí ani tak technická protipovodňová řešení a nařízení, ale spíš příběhy lidí, kterým povodeň změnila život, i třeba to, jak ovlivnit chování vody v krajině bez nákladných zásahů. „Rádi podporujeme regionální aktivity, navíc povodeň v roce 2010 zasáhla do života mnoha lidí na Liberecku. Chceme tak připomenout, jak velkou sílu voda má,“ řekl ředitel science centra iQLANDIA Pavel Coufal.

iQLANDIA v záplavové oblasti

Samotné centrum také leží v záplavové oblasti řeky Nisy, výstava o povodních v iQLANDII tak získává další rozměr. „Kdyby do Liberce dorazila stoletá voda, lidé v přízemí centra by měli vodu po stehna. Proto iQLANDIA disponuje protipovodňovými stěnami a také jímkami na průsak vody a čerpadly,“ vysvětlil Coufal.

Při výstavě si lidé prohlédnou funkční model harcovské přehrady v Liberci, kterým opravdu protéká voda. „Návštěvníci se mohou dozvědět více o konstrukci a fungování vodního díla na atraktivním modelu,“ popsal ředitel iQLANDIE. Po výstavě navíc model zůstane ve science centru. „Jsme velmi rádi za dar, který velmi vhodně doplňuje další exponáty v expozici Živly,“ doplnil Pavel Coufal.

Výstava Voda blízko nás je k vidění u pokladen iQLANDIE v bezplatné zóně, pro její zhlédnutí se tedy nemusí platit vstupné. Potrvá do 14. listopadu.

iQLANDIA
Expozice živli v Libereckém centru iQLANDIA, na obrázku dívka sledující uměle vytvořené tornádoiQLANDIA se musí zažít! A věřte, jakmile sem jednou přijdete, nebudete chtít odejít. V tomto moderním science centru se i z nejzatvrdlejších dospěláků stávají děti. A z dětí dospěláci, lačnící po vzdělání, nasávající, ve škole tak nudné, definice a teorie.

Líbil se Vám náš článek?