Vánoční Regensburg: romantika historického města

Hoďte starosti za hlavu..

Vánoční RegensburgPoslední adventní víkend je před námi, cukroví je napečeno, dárky jsou zabaleny, ve vaně plave kapřík a nevíte co s volným časem? Nebo naopak nic nestíháte? V obou případech hoďte předvánoční starosti za hlavu a vydejte se na výlet.

Vánoční ŘeznoPokud si chcete užít příjemnou atmosféru a pohodu tohoto svátečního času, můžeme vřele doporučit Regensburg, neboli Řezno. Toto malebné Bavorské městečko ležící na Dunaji je, a to rozhodně právem, od roku 2006 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Regensburg má bohatou historii a patřil k nejbohatším Německým sídlům.  Jelikož se do Řezna nevydáváme nakupovat, ale užívat si klidu a pohody, je toto město svou velikostí ideální. Nejedná se o žádnou „díru”, ale také zde není tak rušno jako například v Drážďanech, kde je to před Vánoci spíše za trest.

Otec mostů a buřtíků..

Stará Solnice
Stará Solnice

Od centrálního parkoviště se k historickému centru dostanete přes nejstarší kamenný most v Německu (Steinerne Brücke). Jde vlastně o takového předchůdce kamenných mostů v Evropě, včetně toho našeho slavného v Písku. K mostu se také váže jedna gastronomická zajímavost. Při stravování dělníků během stavby zde údajně vznikly ony slavné Německé buřtíky (Würstchen), které můžete hned na nábřeží u mostu ochutnat.

Stejný stavitel také postavil Juditin most v Praze. Bohužel z důvodu rekonstrukce je velká část mostu zakryta plachtou. Rozhodně ale nezoufejte, není to jediná turistická zajímavost tohoto města. Za mostem se Vám otevře pohled na špičatou budovu Solnice. Zde naleznete informační středisko, expozici kulturního dědictví UNESCO a velmi důležité toalety (zdarma) 🙂

Vánoční romantika historického města..

Vánoční výzdoba RegensburgOd Solnice je to již kousíček do samotného středu města s jeho úzkými uličkami, různorodou architekturou a skoro tisícovkou památkově chráněných domů. Mezi uličkami, které jsou plné obchůdků, kavárniček a hospůdek, vždy vykoukne nějaké to náměstíčko s Vánočními trhy. Nezáří však na Vás blikající neony alá Las Vegas, výzdoba je zde jednoduší, příjemně skloubená s historií města, přírodou a tradicí Vánoc. Hlavní dominantou města je Katedrála sv. Petra (Dom St.Peter). Působivé jsou zejména vysoké, z dálky viditelné věže a barevné skleněné vitráže z přelomu 13. a 14. století. Řezenská katedrála je jediná gotická katedrála v Bavorsku. Mimo konání bohoslužeb je vstup do katedrály volný.

Je libo 1/2m velkou klobásku?
Je libo 1/2m velkou klobásku?

Tradiční trh Christkindlmarkt (od čtvrtka před 1. adventní nedělí do 23. prosince) láká místní i návštěvníky již po staletí na náměstí Neupfarrplatz. Naleznete zde množství ozdobiček, vyřezávaných betlémů, děti se povozí na pohádkovém kolotoči a dospělý si určitě udělají radost výborným svařeným vínem nebo vaječným punčem z pestré palety vánočních hrníčků, které si můžete na památku zakoupit. Adventní hrníčekHladové žaludky jistě zasytí půlmetrová klobáska v bagetě, napěchovaná všemi možnými dobrůtkami. Okurčičkami, smaženou cibulkou, několika druhy hořčice, dle vaší chuti. Také sladkostí, štol a dobrůtek v čokoládě je zde velký výběr. K tomu přidejte přátelskou a vřelou Bavorskou pohostinnost a za chvilku se zde cítíte jako doma.

Kolotoč v RegensburguPro romantické duše má Regensburg jednu specialitku. U knížecího zámku rodu Thurn-Taxisů vzniklo společně s romantickým vánočním trhem – Romantischer Weihnachtsmarkt (od čtvrtka před 1. nedělí adventní až 23. prosince) – dřevěné městečko. Na vnitřním nádvoří zámku ční nádherně ozdobený vánoční strom a kněžna Gloria se tu a tam nenuceně vmísí mezi hosty. Bohužel vstup na tyto romantické adventní trhy je za poplatek (cca 8€ ).

Regensburg má opravdu hodně co nabídnout. Historické centrum, procházky po nábřeží, muzea, hospůdky, plavby lodí… Hlavní ale je, umět se zde zastavit, nepodlehnout Vánočnímu stresu a vychutnat si atmosféru a pohodu kouzelného času Vánoc.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2015  Vám přeje redakce magazínu gastrovýlety

 Fotogalerie:

 

 

Líbil se Vám náš článek?