Tourfilm vstoupil do druhé padesátky

Rodinné zlato“ si opatrujeme

V Karlových Varech se ve dnech 5. a 6. října 2018 již po jedenapadesáté konal Mezinárodní filmový festival snímků cestovního ruchu – Tourfilm, provázený tradičně soutěží národní – TourRegionFilm. Bez velkého přehánění lze tuto akci označit jako naše rodinné nikoli stříbro, ale rovnou zlato… Česko je totiž jedinou zemí na světě, která se může pochlubit festivalem filmů – dnes včetně všech moderních médií – orientovaných na cestovní ruch s bezkonkurenčně nejdelší tradicí. Jinak řečeno – festivalem nejstarším, fungujícím již 51 let bez přerušení – a to bez ohledu na často mimořádně dramatické události dějin, které se za tu dobu prohnaly naší zemí. Tuto skutečnost uznávají a respektují i vrcholné světové organizace cestovního ruchu, jako je např. UNWTO (United Nations World Tourism Organization), či WTTC ( World Travel and Tourism Council), ale současně i odborníci a osobnosti, které v oboru něco znamenají…

Letošní 51. ročník festivalu přivítalo mimořádně příznivé, letní počasí, navzdory skutečnosti, že probíhaly již první říjnové dny. Do festivalového klání tentokrát vstoupilo 435 soutěžních snímků (316 do mezinárodní soutěže, 119 do národní části soutěže) z rekordních 64 zemí, zaznamenán byl nárůst počtu snímků zejména z exotických destinací, jako např. Ekvádoru, Peru, Filipín, Indonésie, Chile, Nepálu či Dominikánské republiky, jež navíc překvapily svou vysokou kvalitou. Nejpočetněji bylo v mezinárodní sekci zastoupeno Chorvatsko (25 snímků), Španělsko (21 snímků), Německo (19 snímků) a Slovensko (19 snímků). V národní soutěži TourRegionFilm se oproti minulému roku zvýšil počet snímků, mobilních aplikací a webů – tedy nejen, že byl větší výběr soutěžních titulů, ale také se znatelně rozšířila škála zobrazovaných témat. U propagačních spotů byly velmi často využívány drony, které sice snímkům dodávaly na atraktivitě, ale díky podobné technice natáčení znesnadnily zvolení jednoznačného vítěze. Grand Prix Tourfilmu 2018 vybojoval španělský snímek režiséra Romána Parrada „The Route of Fate“.

51. ročník nejstaršího filmového festivalu zaměřeného na cestování letos navíc připomněl významné události posledních sta let česko – slovenské vzájemnosti. „Kromě soutěžní přehlídky filmů festival nabídl i bohatý doprovodný program. Diváci ocenili účast významných osobností jak ze světa turismu, tak i kultury. Za slovenskou stranu jmenujme např. Pavola Barabáše, Zuzanu Krónerovou nebo Roberta Vana“, komentovala letošní obohacující záměr ředitelka pořádající agentury CzechTourism Monika Palatková. „Tato významná kulturní akce naplňuje jeden ze základních cílů Ministerstva pro místní rozvoj ČR v oblasti turismu. Rozprostírá zájem o cestování do regionů v mimosezonním období“, podtrhla Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj ČR.

Miroslav Navara