Templářským sklepům v Čejkovicích se daří

Jsou Top vinařským cílem roku 2018

Jižní Morava se trvale drží na předních místech co do turistické návštěvnosti. Při toulkách touto sluncem nejvíce navštěvovanou oblastí naší republiky se nelze vyhnout lokalitám, úzce spjatým s tradicemi vinařství. Mezi takové se bezesporu řadí Čejkovice. Díky mimořádné okolnosti, že tu před stovkami let řád templářských rytířů vybudoval tvrz a spolu s ní i rozsáhlé sklepy, objevíme dlouhou a dramatickou historii místa. Nu a díky ní dnes Čejkovice mohou svým návštěvníkům nabídnout nejen příjemné ubytování přímo v adaptované někdejší tvrzi, dnes nazvané Hotel Zámek Čejkovice, ale i exkurzi do Templářských sklepů, kterou lze spojit s degustací vín ze zdejší produkce a – zachutná-li nám – i s nákupem. Což ovšem zdaleka není všechno.Výběr je opravdu velký. Navíc – jako atraktivní bonus můžeme na nedaleké návsi objevit útulný domek, kde prožíval svá dětská léta první prezident Československé republiky. Letos, kdy slavíme sté výročí jejího vzniku, se taková návštěva obzvláště hodí. Vinaři z Templářských sklepů dokázali i zmíněné výročí spojit s osobností T. G. Masaryka. Ale o tom později…

TOP vínařský cíl roku 2018 na území ČR

Templářské sklepy Čejkovice se letos staly vítězem prestižní soutěže o návštěvnicky nejpopulárnější vinařský cíl. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, kdy příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali 21.300 platných hlasů. Slavnostní vyhlášení výsledků šestého ročníku soutěže se konalo 11. října 2018 v prostorách barokního divadla zámku ve Valticích, nesoucích přízvisko „Vinařské hlavní město“. TOP vinařský cíl je on-line bedekr zajímavých míst, která svým návštěvníkům nabízejí snoubení vína se zážitky. Mohou to být vinařství, sklepní uličky, vinotéky, vinařské penziony, či restaurace, kde profesionálně pracují s vínem. Průvodce v současnosti zahrnuje 206 takových lokalit, rozesetých po celé České republice od Beskyd po Šumavu a postupně se rozrůstá. O bedekr pečuje tým desítky odborných garantů, jehož členy jsou sommeliéři, novináři, či odborník na vinařskou architekturu – a to bez výjimky vycházeje z osobní zkušenosti s daným místem. Přímo v terénu lze objevit TOP vinařský cíl podle samolepky s logem. Veřejnost každoročně volí z těchto cílů ten nejpopulárnější. Hlasování probíhá od začátku června do konce září. Počet evidovaných hlasů již standardně překračuje 20 tisíc. Areál vítězných Templářských sklepů v Čejkovicích návštěvníkům mj. nabízí prohlídku sklepení ze 13. století, které patří mezi tři nejstarší na Moravě a zachovalo si svou původní funkci. Dodnes zde zraje víno z cca 2 100 ha vinic, mj. i v největším používaném sudu v ČR o objemu 20 250 litrů. K vidění je tu i obří láhev na víno. S objemem 200 litrů je zapsána jako „TOP rekord“ v české knize rekordů. Sud, láhev, i další rekordy a zajímavosti včetně unikátní galerie obrazů, mapující historii vinařství je k vidění v Čejkovicích v rámci komentované prohlídky vinařství.

Jubilejní prezidentská vína z Templářských sklepů

Jak řečeno v úvodu, v čejkovickém vinařství se zrodil nápad, jak propojit vinařskou produkci s aktuálními daty, jež přinesl rok 2018. Jak to původci komentují? „Rok 2018 je pro náš národ významným rokem, v němž se potkává hned několik významných výročí českého státu. V „osmičkovém roce“ je tím „nej“ jubileem 100 let od vyhlášení samostatného Československa. Právě toto výročí nás, čejkovické vinaře, inspirovalo k přípravě zcela nové unikátní řady šumivých a tichých vín, kterou jsme nazvali TGM – k poctě Tomáše Garrigua Masaryka. Čejkovice, kde náš první prezident trávil dětská léta, považoval za svůj pravý domov“: „Můj vlastní domov – to byly Čejkovice“, prohlašoval.

Sekty řady TGM míří k milovníkům a znalcům šumivých vín. Jsou vyrobeny v limitovaných sériích z ucelených odrůdových partií klasickou metodou kvašení v lahvích. Zrání trvá nejméně jeden rok ve vlastních templářských sklepích. Zájemci mohou vybírat z kategorií brut, demi sec nebo rosé demi sec. Tichá vína řady TGM jsou připravena ve dvou kategoriích. V té vyšší, jakostní víno s přívlastkem, byly hrozny vybrány z nejkvalitnějších partií jednotlivých odrůd, zpracovány pomocí nejmodernějších technologií pod dohledem zkušených čejkovických enologů. Po stočení byly lahve uloženy v temných chodbách templářských sklepů, kde vína dozrávala do vrcholné jakosti. Druhou, široce oblíbenou kategorií jsou jakostní odrůdová vína. Tato vína řady TGM si zájemce získávají nejen díky vysoké kvalitě za příznivou cenu, ale i zásluhou své originální adjustáže.

Není pochyb – nápad vinařů z Templářských sklepů v Čejkovicích byl skvělý a setkal se s patřičným ohlasem. Jak říkal sám T. G. Masaryk, Čejkovice jsou „obcí, spojenou ve všech dějinných etapách s českomoravskou svébytností“. Jak jsou přesvědčeni i čejkovičtí vinaři, stejně tak svébytné jsou i sekty a vína jubilejní řady TGM.

Miroslav Navara

Odskaz na eshop s vínem

Líbil se Vám náš článek?