Svět knihy: Manolito šlape na paty Harry Potterovi

Simona Stašová, patronka knižní série o Manolitovi“S Manolitem jsem se opravdu nenudila. Jeho geniální nápady mu musím nechat, protože ani mě by nikdy nic takového nenapadlo. Jeho příběhy bych doporučila mladším čtenářům, co se rádi pobaví, ale i teenagerům, a dokonce i dospělákům, kteří se rádi vracejí do svých mladých let, kdy četli Mikulášovy patálie,” říká Simona Stašová, patronka knižní série o Manolitovi.

Manolito je desetiletý chlapec z Madridu, který i docela obyčejné situace prožívá jako velké dobrodružství, například jízdu metrem, navíc všechno s nadhledem a vtipně komentuje. Jeho zaneprázdnění rodiče, malý bráška, nejlepší děda na světě, kamarádi i učitelé si s ním tak užijí své. Vzdáleně připomíná kdysi u nás populární Boříkovy lapálie, příběhy klučičí party z Holešovic. Jelikož je to moderní klučina, řeší docela jiné situace. Třeba pohovor s psycholožkou, kam ho máma zavedla, protože nezavře pusu. Příliš se to nepovedlo, protože dostal za úkol psát si deníček, a když nebrebentil, co ho zrovna napadlo, tak z něj všem okolo předčítal. Jeho příběhy jsou krátké, dobře končí a jejich autorka, španělská novinářka Elvira Lindo, je napsala svižně a jazykem současných školáků. Připravila osm pokračování a nakladatelství Omega vydalo ve zdařilém českém překladu Evy Šaškové prozatím tři díly: Manolito Brejloun, Chudák Manolito, Frajer Manolito a příští rok se na trhu objeví knížka s názvem Manolito vytahuje špinavý prádlo.

Na obrázku Simona Stašová, patronka knižní série o Manolitovi.“Jeho myšlenky a názory čtenáře pobaví a rozesmějí, ale musím říci, že mi ho bylo často spíš líto. Tento chlapec mě nenásilně donutil nahlédnout do dětského světa, který je vnímán z pohledu tohoto malého hrdiny, který mezi svými vrstevníky trpí méněcenností a často se stal obětí dětských lstí a zákeřností. Přesto jeho pohled na svět neztrácí elán a humor. Malé i větší čtenáře okouzlí a Manolita si, stejně jako já, určitě oblíbí,” dodává Simona Stašová. Co tuto populární herečku přimělo k tomu, že se stala patronkou celé knižní série o klučinovi s brýlemi, jenž funguje jako magnet na trapasy a průšvihy? “Moje neteřinky Pavlínka a Míla, protože si myslím, že děti by měly číst. Dnes je ten svět tak přetechnizovaný a za mých mladých let se hodně četlo, tak bych ráda tuto štafetu předala té naší mladé generaci. U čtení se rozvíjí především fantazie a slovní zásoba, což je u dětí velmi potřeba. Když přispěju svojí ‘troškou do mlýna’, budu spokojená,” objasňuje Simona Stašová.

Nový hrdina dětské literatury, Manolito, si už získal oblibu po celém světě, jeho rozpustilé, ale i vážné a dojemné osudy posloužily jako předloha pro televizní seriály i rodinnou komedii. V roli brejlouna, chudáka, frajera, i když zanedlouho začne vytahovat špinavé prádlo, zabodoval rovněž u českých čtenářů. Vše nasvědčuje tomu, že knižní i filmový fenomén Harry Potter, má slibného následovníka.

Dle TZ. Zbyněk Metelka

Líbil se Vám náš článek?