Společné Jeseníky–nový projekt krajů Olomouckého a Moravskoslezského

 

Spojení sil a prostředků využívá čerstvý projekt Olomouckého a Moravskoslezského kraje, zaměřený na posílení efektivnosti propagace návštěvnosti Jesenicka. Vedení obou krajů spolu s tamními destinačními managementy propojí své prostředky i záměry. Jedna mapa, jeden průvodce, jedna prezentace na veletrzích, jeden turistický informační portál, společná propagace, společné infrastrukturní projekty – jeden vizuální styl, to vše usnadní a zjednoduší orientaci hostů. Memorandum o takto optimalizované spolupráci podepsali 30. června t. r. na tiskové konferenci v reprezentačním salonku Českých drah na Hlavním nádraží v Praze za přítomnosti Jana Hergeta, ředitele České centrály cestovního ruchu (CzechTourism) a novinářů představitelé zainteresovaných institucí – Ing. Milan Rác, předseda Euroregionu Praděd a Ing. Adam Kalous, poslanec parlamentu ČR a předseda Správní rady Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Čínská pandemie , která značně ochromila celou planetu a nastavila řadu obtížných překážek cestovnímu ruchu, má m. j. za následek skutečnost, že významná převaha občanů své dovolené a prázdniny bude trávit doma, ve své vlasti. O Jesenicku občas převládal předsudek, že leží jaksi stranou, tudíž poněkud vzdálené. Faktem však je, že např. z Prahy sem dorazíme vlakem za zhruba dvě hodiny, což napovídá, že odnikud z Česka sem není příliš daleko. Přitom celý region je bez nadsázky mimořádně turisticky atraktivní.. Projekt, vstupující v těchto dnech do praxe, tak jako účinná pozvánka zejména pro období prázdnin přichází v pravou chvíli.

Co o svém regionu z hlediska turistické návštěvnosti říkají zasvěcení? „Jeseníky jsou pravým horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady, V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Vyhlášená jsou zdejší střediska zimních sportů, ale i památky, kulturní akce a gastronomické speciality. Pohoří je pro své unikátní klima a čistý vzduch také vyhledávanou lázeňskou lokalitou, která dosahuje mezinárodního významu. Oba kraje vyvinou společnou iniciativu s ohledem na udržitelnost cestovního ruchu s cílem zachovat zdejší krajině autentičnost a přirozenou krásu“. Pod tato slova se podepsal Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje a Ivo Vondrák, hejtman kraje Moravskoslezského. Do rámce vyhlášené spolupráce spadá např. obnova turistického značení a jeho užší propojení, aktualizace turistických map, údržba lyžařských běžeckých tratí, zahušťuje se již dnes uspokojivá síť nabíjecích stanic pro elektrokola apod.

Dominantním symbolem společného projektu bude jednotný vizuální styl, zejména nové logo. Kompletní informace budou nadále k dispozici na portálu www.jeseníky.cz, turistům bude poskytovat veškeré informace bezplatné „zelená“ telefonní linka 800 022 840. Společným jazykem osloví potencionální návštěvníky Jeseníků expozice na veletrzích, propagační roadshow i mobilní Turistická informační střediska. Počin, vybízející k následování…

Miroslav Navara